Taras w stylu boho – jak go urządzić?

Taras w stylu boho – jak go urządzić?
Oprócz minimalistycznych i surowych stylów we współczesnych trendach ogrodowych, można znaleźć również bardziej swobodne i przytulne rozwiązania. Jednym z nich jest styl boho.
Czym się wyróżnia i jak zaaranżować przestrzeń do wypoczynku na tarasie w tym stylu? Nieco więcej na ten temat napiszemy w dalszej części tekstu.

Styl boho – początki nurtu

Styl boho zazwyczaj bywa kojarzony z modą lub aranżacją wnętrz. Coraz częściej jego założenia wykorzystuje się jednak również w ogrodach, na tarasach lub balkonach, by stworzyć przyjemną przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu.

Tendencja ta wywodzi się ze świata artystycznej cyganerii oraz kultury hippisowskiej. Czerpie zatem dość mocno z estetyki lat 60. XX wieku, wzbogacając ją o elementy etno oraz naturalny eko design skandynawski.

Co wyróżnia styl boho w ogrodzie?

Boho w ogrodzie to przede wszystkim swoboda i niemal całkowite odejście od restrykcyjnej geometryzacji, ścisłego porządkowania grządek lub przestrzeni do rekreacji. W takich ogrodach pojawiają się mocno zróżnicowane okazy roślinne, stawia się na pnącza, które porastają ściany budynków, altany lub płoty. Dąży się do uzyskania przytulnego nastroju, sprzyjającego błogiemu relaksowi z dala od ciekawskich spojrzeń nieproszonych gości.

Ogrody boho są pełne roślin, kwiatów, krzewów i drzew, które tworzą piękną scenerię do wypoczynku. Na tarasach również nie stroni się od wielobarwnych okazów flory. Chętnie wprowadza się duże kwitnące krzewy lub byliny, ustawione w wielkich donicach lub skrzyniach.

Styl boho to także mała architektura, wyposażenie i dodatki do ogrodu. Powinny być one wykonane z naturalnych materiałów. Najczęściej bywa to ceramika (również w wersji retro), kamienie, drewno lub plecionki (wiklina lub rattan), które idealnie wpisują się w naturalną i przytulną aranżację.
Taras w stylu boho – jak go urządzić?

Jakie wyposażenie do ogrodu boho?

W ogrodach boho najczęściej stawia się na niewielkie stoliczki kawowe oraz wygodne fotele i krzesła z naturalnych surowców. Królują lekkie i ażurowe modele z rattanu lub drewna, często wzbogacone o miękkie poduchy. Ciekawie prezentują się również meble z tworzyw sztucznych, imitujące naturalne plecionki. Łatwo je dostać choćby na stronie Bazkar, oferującej funkcjonalne wyposażenie do ogrodów.

Tekstylia spełniają w ogrodach w stylu boho olbrzymią rolę. Stosuje się zatem nie tylko poduszki. Często na tarasowych podłogach kładzie się piękne dywaniki w etno wzory lub zawiesza się efektowne makramy na ścianach.

Dodatkowo nie można zapominać o oświetleniu tarasu boho, by był funkcjonalny nie tylko w ciągu dnia, ale również wieczorem. Oprócz standardowych lamp na elewacji, warto umieścić na boho tarasie lampiony, świece lub girlandy z lampek LED. Pozwala to zbudować przytulny nastrój, zachęcający do odpoczynku.

Ogród boho – idealne miejsce do relaksu

Taras i ogród w stylu boho to pochwała naturalności i swobody. Wszechobecne rośliny oraz wygodne meble pozwalają zbudować miejsce do relaksu z dala od miejskiego zgiełku lub rozmaitych problemów dnia codziennego. Dzięki nim tworzy się prawdziwą oazę, do której naprawdę chce się wracać w każdej wolnej chwili.

*Materiał zewnętrzny

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl