Nowoczesny taras DIY

Nowoczesny taras DIY
Któż z nas podczas budowy domu nie popełnił błędów za które przyszło mu później przez lata płacić wysoką cenę? I nie mam tu na myśli braku miejsca w domu czy garażu. W naszym przypadku błędy były dwa - brak zadaszonego tarasu oraz pojedynczy garaż.

W tym roku pierwszy problem został naprawiony, natomiast drugi jest w fazie projektowania oraz zbierania funduszy ;-)

Zadaszony taras- konieczność czy fanaberia?

Posiadanie domu z tarasem ma swoje ogromne zalety, jak choćby miejsce na imprezy rodzinne czy relaks z dobrą książką i kieliszkiem wina. Co jednak gdy słońce nie pozwala z tego tarasu korzystać za sprawą wszechobecnego słońca, które pali od rana do wieczora?
W naszym przypadku od samego początku borykaliśmy się ze słońcem ponieważ wszystkie okna w kuchni salonie i jadalni są od strony południowej. Z tego powodu musieliśmy wymienić wszystkie rolety na te dające 100% zaciemnienia, aby ograniczyć natężenie światła w domu.
Miarka się przebrała, gdy zamarzyłam sobie meble tarasowe, z których nie mogłam korzystać. Wtedy inicjatywę całkowicie przejął mój Mąż i od tego roku możemy cieszyć się naszą oazą spokoju i cienia.
Pomysł na wykonanie zadaszenia jest w 100% mojego Męża, bo nie sztuką jest "zainspirować się" kimś i wykonać marną kopię tego, co dostępne jest na wielu stronach internetowych. Sztuką jest wymyślenie wszystkiego od zera, a samodzielne wykonanie pozwoli czuć dumę przez lata.

Zrealizowany taras to był wspaniały pomysł, który pozwala nam obecnie organizować imprezy czy relaksować się każdego dnia. Z delikatnymi dodatkami w postaci dywanu z pcv lub donic z kwatami daje wspaniałe miejsce, który zachwyca także innych. Od czasu realizacji tego projektu do naszego domu cały czas podjeżdżają ludzie, którzy zwracają uwagę na tę nowoczesną formę zadaszenia i pragną zasięgnąć informacji dotyczącej wykonania. Ilość pytań i zachwytów nie ma końca, choć zdaję sobie sprawę z tego, że nie każdemu odpowiada aż tak nowoczesny taras.
Dywanomat-dywan-ogrodowy-Marokański_
Dywanomat-dywan-ogrodowy-Marokański
Dywanomat-dywan-ogrodowy-Marokański

Od czego zacząć zadaszenie tarasu?


Plan i pomiary

Pierwszym krokiem do budowy tarasu powinien być dobry plan.
Ale za min to zrobimy przede wszystkim musimy wszystko pomierzyć i zdecydować jaką powierzchnię ma zajmować nasze przyszła oaza cienia.
Mąż w Autodesk Inventor poświęcił kilka a nawet kilkanaście dni, aby wszystko dokładnie zaplanować.
Nie chcieliśmy w trakcie prac napotkać problemów (niestety jednak były), które zniszczyłyby naszą wizję. Po nałożeniu wszystkich wymiarów na projekt, wyliczyliśmy potrzebną ilość drewna i udaliśmy się na skład nieopodal naszego miejsca zamieszkania.

Drewno

Do wykonania naszego zadaszenia użyliśmy drewna sosnowego- takiego, jakie używa się na wykonane konstrukcji dachu. Drewno zwane także murłatami lub kantówkami zostało kupione surowe ze względu na oszczędność pieniędzy, ponieważ mieliśmy możliwość samodzielnego heblowania i przygotowania drewna.

Wymiary użyte w konstrukcji (w cm) to:
16 x 16 - słupy nośne
16 x 24 - specjalna belka na potrzeby potrzymania dachu i ukrycia rynny
14 x 7 - kantówki pod blachodachówkę
2,5 x 10 - jako łaty pod blachodachówkę
4 x 6 - użyte jako listwy wykończeniowe/ panele zewnętrzne

SĄ TO WYMIARY PRZED HEBLOWANIEM

Drewno po heblowaniu zostało pokryte dwa razy impregnatem gruntującym bezbarwnym z Vidaronu, następnie konstrukcja została pomalowana 4 razy impregnatem w kolorze hebanu brazylijskiego dla uzyskania jak najciemniejszego odcienia, natomiast listwy pokryliśmy również impregnatem 2 razy oraz pomalowaliśmy je na kolor orzecha włoskiego- także produktami marki Vidaron.

Po wyschnięciu pomalowanego drewna nadszedł czas na docinki. Listwy na panele zostały docięte do odpowiedniego rozmiaru, a następnie nawiercono otwory na pręty gwintowane, które pełnią rolę zabezpieczenia przez wyginaniem się drewna. Pracy było od groma, ale jesteśmy pewni, że drewno po jednym sezonie nie będzie krzywe i mało estetyczne.

Konstrukcja i dach


Przy stawianiu konstrukcji potrzebna była pomoc kilku osób oraz specjalnego auta z funkcją podnośnika ze względu na duży ciężar belek (dotyczy belki 16 x 26). Słupy zostały przykręcone do płyty betonowej pod kostką która była wylana jeszcze w trakcie budowy (jednym z najmocniejszych dostępnych betonów) długimi wkrętami oraz metalowymi kątownikami. Belki zostały zamocowane w taki sposób jak montuje się je pod dach. Pomiędzy kantówkami zamontowano krokwie, na których przymocowano blachodachówkę oraz rynny.

Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras

Panele drewniane

Panele to była najbardziej żmudna praca z jaką przyszło nam się zmierzyć. Od momentu heblowania, po gruntowanie, malowanie, kończąc na skręcaniu, był to najbardziej czasochłonny etap naszego projektu. 
Boczne panele przewierciliśmy w 5 miejscach i to właśnie przez te otwory przeszły 3 metrowe gwintowane pręty, które trzymają drewno w odpowiedniej pozycji. Pomiędzy listwami zamocowaliśmy dystanse, które nie pozwolą nie samoistne przesunięcia. Ich wkręcanie było pracochłonne pomimo wspomagania się narzędziami, ponieważ na całe zadaszenie użyliśmy aż 860 sztuk dystansów.
Montaż paneli odbywał się w kilka osób ze względu na wagę i rozmiar- do największego panelu mierzącego po szerokości ponad 3 metry, potrzebowaliśmy aż 7 osób (my z Piotrkiem, rodzice, dziadkowie oraz mój brat zwany potocznie szwagrem inwestora ;-))

Mimo, że nie do końca się jeszcze urządziliśmy, to niesamowicie cieszymy się z efektu końcowego. Przyznam nieskromnie, że efekt nie tylko nam się podoba- co świadczy o wizytach obcych osób, które z wielką chęcią chcą obejrzeć nasze zadaszenie z bliska.

Vidaron
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras

Na koniec ogólne podsumowanie naszego pierwszego etapu budowy tarasu.

Podsumowanie w liczbach:

 • drewno użyte do konstrukcji: 4,2 m3
 • listwy wykończeniowe jako panele: 560 mb
 • Ilość prętów gwintowanych: około 70 mb
 • Ilość dystansów między listwami: około 900 sztuk (+ nakrętki i podkładki kończące panele)
 • Impregnat gruntujący bezbarwny: 45 litrów (5 opakowań po 9 litrów)
 • Impregnat orzech włoski: 11,5 litra (1 opakowanie 9-litrowe i 1 opakowanie 2,5-litrowe)
 • Impregnat heban brazylijski: 11,5 litra (1 opakowanie 9-litrowe i 1 opakowanie 2,5-litrowe)


Podsumowanie cenowe:

 • drewno na składzie- 3400 zł
 • wkręty, śruby kątowniki użyte do konstrukcji i inne potrzebne materiały -  około 1200 zł
 • impregnat oraz grunt Vidaron- 1500 zł
 • pręty gwintowane- 400 zł
 • blachodachówka + blacha na obróbki- 2000 zł
 • rynny, kolanka i rury spustowe- 600 zł
 • dystanse między listwami- 600 zł
 • meble tarasowe- 4300 zł

KOSZT: 14 000 zł

Niestety to nie wszystko ponieważ pozostanie nam drugi etap budowy czyli wykończenie tarasu aby nasza oaza i miejsce spotkań rodzinnych było idealne.

Do wykończenia pozostało nam wykonanie:
 • podbitka (drewno, listwy czy standardowa podbitka używana w domach)
 • oświetlenie - tutaj ciężko mi przewidzieć na co się zdecydujemy jaki będzie to koszt
 • zagospodarowanie tarasu (dekoracje, donice kwiatami / roślinami itp.)
Juz teraz mamy wspaniale miejsce do odpoczynku i regeneracji po pracy. Fotel brazylijski z whamaku.pl, meble tarasowe z miejscem do posiłków z Ikea pozwalają nam od odprężenie i cieszą oko. 
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras
Nowoczesny taras

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl