Domowe sposoby na drapanie w gardle


drapanie w gardle
Ból gardła i chrypkę można łagodzić na wiele sposobów. Gardło można płukać, ssać tabletki, robić okłady. Oczywiście przy pierwszych objawach i niewielkiej chrypce, a nie przy anginie, bo wtedy żadne domowe sposoby na chore gardło nie pomogą i konieczna będzie wizyta u lekarza.
Ból gardła bardzo często występuje w parze z chrypką. Jest to skutek podrażnienia lub zapalenia krtani. Zwykle chrypka mija, gdy wyleczymy gardło, ale zanim to nastąpi, trzeba ją nieco złagodzić. Najstarszym sposobem na chore gardło jest nagrzewanie go okładem z ziemniaków. Ugotuj je i gorące rozgnieć widelcem. Papkę zawiń w lniany ręcznik i przyłóż do gardła. Gardło owiń szalikiem i taki okład pozostaw do wystygnięcia ziemniaków. Inne proste sposoby walki z chrypką to płukanie gardła, ssanie tabletek i nagrzewanie (gotowe termiczne okłady można kupić w aptekach).

Ból gardła złagodzisz, nawilżając błony śluzowe

Pieczenie, drapanie w gardle może sygnalizować nie tylko zapalenie gardła, ale i wysuszenie błony śluzowej, które sprzyja infekcji. Dbaj więc o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniach (powinna wynosić 40-60 proc.). Często je wietrz. W domu układaj na kaloryferach mokre ręczniki lub włącz nawilżacz powietrza. Choć nie odczuwasz pragnienia, wypijaj nie mniej płynów niż latem. Nawilżanie śluzówki przyniesie ci ulgę także w zapaleniu gardła.

Płukanki ziołowe na ból gardła

Są skutecznym orężem w walce z bólem gardła i z powodzeniem mogą zastąpić sodę (nie każdy lubi jej smak). Najlepsze będą napary z rumianku, szałwii, tymianku. Odkażają, działają przeciwzapalnie, a także likwidują obrzęk błony śluzowej. Łyżkę ziół zalej szklanką wrzątku i parz pod przykryciem 15 minut. Przestudź napar. Płukanki do gardła powinny mieć temperaturę ciała.


Płucz gardło sodą

Ma działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w 1/2 szklanki ciepłej wody. Płucz gardło 3 lub 4 razy dziennie. Rób to delikatnie i dość krótko. Wystarczą 3, 4 ruchy. Energiczne i długie gulgotanie podrażnia śluzówkę. Raczej zrezygnuj z roztworu soli. Solanka o niskim stężeniu nie zadziała odkażająco, zaś o wysokim może nasilić ból, bo działa drażniąco.


Gdy gardło boli, nie forsuj organizmu

Kiedy poczujesz ból gardła, najlepiej pozostań przez dzień, dwa w domu i połóż się do łóżka. Odpoczynek w cieple zwiększa szansę na szybkie pokonanie infekcji.


Napoje z miodem łagodzą ból gardła

Dodawaj go do herbaty z cytryną lub naparu z lipy. Miód hamuje rozwój bakterii, wirusów, grzybów i ma właściwości łagodzące. Możesz też wziąć do ust łyżeczkę tego smakołyku i poczekać, aż się powoli rozpuści.


Czosnek pomaga na ból gardła

Czosnek działa przeciwwirusowo i przeciwbakteryjnie, pomaga więc w pokonaniu infekcji. Najlepiej 1-2 ząbki zmiażdżyć i dodać do szklanki ciepłego mleka.


Jak płukać gardło?

Płukanie gardła to najstarsza metoda walki z bólem gardła. Jest skuteczna i przynosi natychmiastową ulgę. Do oczyszczania gardła można stosować napary z kory dębu, rumianku, szałwi. W aptekach dostępne są również gotowe preparaty, np. wyciąg z rumianku. Gdy chwyci nas ból gardła, można je przepłukać solanką przygotowaną z łyżeczki soli kuchennej rozpuszczonej w szklance ciepłej wody.

Pamiętaj, że płyn do płukania powinien mieć taką samą temperaturę jak ciało. Aby płukanie przyniosło efekty, należy je robić kilka (3-4) razy dziennie. Nie jest potrzebne wielokrotne nabieranie płynu oraz długie "gulgotanie" nim w gardle. 3-4 ruchy w zupełności wystarczą. Robiąc to częściej i dłużej, podrażniasz błonę śluzową.


Jeśli naturalne metody zawodzą, koniecznie udaj się do apteki i wypróbuj pastylki na podrażnione gardło. Większość tego typu produktów posiada w swoim składzie naturalne składniki. Drapanie w gardle szybko ustąpi, a Ty poczujesz ulgę.

A tutaj znajdziesz przepisy na syropy na kaszel |klik|

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl