Praktyczne oświetlenie do pokoju dziecka – o czym pamiętać?

oświetlenie do pokoju dziecka
Gdy aranżuje się pokój dziecka, trzeba zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego wyposażenia, ale też o zbudowanie funkcjonalnego systemu oświetleniowego. Jedna lampa w pokoju malucha to bowiem zdecydowanie za mało.
O czym trzeba pamiętać, by wybrać idealne lampy do pokoju najmłodszych domowników? Czym się kierować podczas poszukiwań? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Oświetlenie do pokoju dziecka – różne funkcje przestrzeni

System oświetleniowy w pokoju najmłodszych musi być przede wszystkim dostosowany do funkcji tego pomieszczenia. A jak wiadomo, spełnia ona równocześnie wiele, mocno zróżnicowanych ról.
W pokoju noworodka maluch śpi i wypoczywa, bywa przebierany i przewijany, a także spędza czas na zabawie z rodzicami. Przestrzeń dla starszych dzieci to królestwo zabawy, a później również nauki, a także przyjemnej regeneracji i odpoczynku.
Lampy w pokoju dziecka powinny zatem wpisywać się w rytm życia domowników, gwarantując pełny komfort i swobodę korzystania z wnętrza o każdej porze dnia lub nocy.

Jakie lampy są niezbędne w pokoju malucha?

W pokojach najmłodszych powinno się zadbać o mocne zróżnicowanie produktów oświetleniowych. Podstawą jest oczywiście lampa główna. Dobrze sprawdza się w tej roli oprawa sufitowa – ważne by w pokojach noworodków nie była umieszczona bezpośrednio nad łóżeczkiem malucha. Może to bowiem prowadzić do podrażnienia delikatnych oczu dziecka, które większą część dnia spędza w łóżeczku z główką skierowaną w stronę sufitu.

Oprócz lamp głównych należy zamontować praktyczne oświetlenie boczne, które buduje przytulny nastrój wieczorową porą i pozwala przygotować się do snu. Niezbędna bywa także lampka nocna, ustawiana tuż obok łóżka. Jej delikatne światło gwarantuje bezpieczeństwo podczas przemieszczania się w nocy oraz odpędza wszelkie strachy u maluchów, które boją się zasypiać przy zgaszonym świetle.

Najważniejsze cechy oświetlenia do pokoju dziecka

Nowoczesne oświetlenie do pokoju dziecka powinno spełniać najwyższe standardy. Przede wszystkim warto wybierać oprawy z renomowanymi certyfikatami, potwierdzającymi, że dany produkt nadaje się do używania przez najmłodszych – nie zawiera szkodliwych substancji ani nie poparzy malucha. Oprawy powinny być wykonane z trwałych materiałów. Lepiej zrezygnować z łatwo tłukącego się szkła, które po rozbiciu mogłoby zranić malucha.
Oprócz tego oświetlenie w pokoju dziecka ma być również dekoracją. Warto zatem wybrać oprawy, które wpisują się w całościową aranżację i odpowiadają upodobaniom małych użytkowników.

Ważne jest również dopasowanie źródeł światła. Lampy powinny dawać światło naturalne, bez mocnego efektu olśnienia. Dobrym rozwiązaniem jest zróżnicowanie elementów systemu, by łatwo tworzyć odpowiednie sceny świetlne.

Coraz więcej osób decyduje się na nowoczesne rozwiązania i wprowadza do pokoju dziecka inteligentne lampy. Można sterować nimi zdalnie lub manualnie, za pośrednictwem pilota, aplikacji lub praktycznego panelu dotykowego, jak te dostępne na Gajwer.pl. Steruje się pojedynczymi lampami lub całymi zespołami punktów świetlnych, szybko zmniejsza lub zwiększa się natężenie światła, dzięki czemu pokój jest zawsze optymalnie oświetlony.

Oświetlenie w pokoju dla najmłodszych – estetyka i praktyczność

Nowoczesne oświetlenie do pokoju dzieci to ciekawe połączenie najwyższej funkcjonalności i pełnego bezpieczeństwa. Chętnie wykorzystuje się nowoczesne technologie, dzięki którym sterowanie każdą lampą jest jeszcze prostsze i wygodniejsze. Warto wybierać zatem rozwiązania praktyczne i estetyczne – wówczas pokój malucha stanie się idealną przestrzenią do zabawy, rekreacji i nauki.

*Materiał zewnętrzny

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl