Antykoncepcja po porodzie.


Zachodzisz w ciążę, rodzisz dziecko i jesteś najszczęśliwszą kobietą pod słońcem. Odczekujesz okres połogu i zaczynasz myśleć o współżyciu ze swoim partnerem. Strach przed kolejną ciążą lub chęć odłożenia powiększenia rodziny powoduje, że zaczynasz zastanawiać się nad skutecznymi i bezpiecznymi metodami antykoncepcyjnymi.
Jeśli karmisz piersią swojego maluszka, to zapewne wiesz, że nie każda antykoncepcja jest dla Ciebie odpowiednia. Jeśli nie wiesz, to zaraz się o tym przekonasz. Antykoncepcja to dość trudny temat, ponieważ nie każdy jest do niej przekonany. Nie ma też nigdy 100% pewności zabezpieczenia. 
Jeżeli jesteś zdecydowana, że chcesz się zabezpieczyć, to nie decyduj się na pierwszą lepszą antykoncepcję. Jest wiele opcji, które warto zawsze przeanalizować.
Dla kobiet karmiących piersią polecana jest mini pigułka antykoncepcyjna, która w swoim składzie ma jedynie hormon progestagen. Należy pamiętać, że przyjmowanie pigułki odbywa się każdego dnia, nawet podczas krwawienia.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,3 – 4,0
Tabletki wydawane są na receptę i kosztują od 20 do 40 PLN za opakowanie.

Stosowanie kapturka dopochwowego nie jest zbyt popularnym rozwiązaniem bowiem jest dość trudno dostępny. Kapturki naszyjkowe są trudno dostępne w Polsce, można je dostać w niektórych aptekach internetowych i stacjonarnych. Podobnie jak błony dopochwowe można zamawiać je również za pomocą zagranicznych sklepów internetowych. Należy pamiętać, że trzeba go założyć nie wcześniej niż 6 godzin przed stosunkiem i musi pozostać na szyjce macicy co najmniej 8 godzin po stosunku. Kapturki, podobnie jak błonę dopochwową, można stosować wielokrotnie. Pamiętaj, że pierwsze założenie kapturka i jego dopasowanie powinno być wykonane przez lekarza.
Wskaźnik Pearla waha się od 4 do 20 (z zależności od doświadczenia w stosowaniu kapturków)
Cena ok. 270 PLN

Prezerwatywy można używać od razu po ustaniu krwawienia. Pamiętajmy jednak, że powinny być odpowiednio dopasowane do wielkości członka. Na rynku występuje dość szeroki wybór prezerwatyw. Wybierajcie jednak te prezerwatywy, które są dobrej jakości.
Wskaźnik Pearla waha się od 2 do 15
Cena od 5 do 18 PLN za opakowanie (3 sztuki)

Stosowanie wkładki domacicznej jest bardzo wygodnym sposobem na bezpieczną i skuteczną antykoncepcję. Zanim się na nią zdecydujesz, wiedz o tym, że ważnym faktem jest, aby macica wróciła do swego poprzedniego kształtu. Może to trwać od sześciu do dwunastu tygodni. Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje wkładek. Jedna to wkładka hormonalna, która zawiera hormon, natomiast druga to wkładka miedziana, która działa na zasadzie „ciała obcego”. Pierwsza zabezpiecza nas na okres 5 lat, druga na ok. 10. Wkładki kupujemy bez recepty, ale ich założenie wykonuje lekarz ginekolog.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 0,8.
Cena od 45 do 800 PLN

Implanty zawierające hormon nie są metodą jeszcze jak popularną jak tabletki czy spirale. Implant wprowadza się pod skórę na ramieniu i przez okres 3 lat uwalniana jest niewielka dawka hormonu progestagen.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,01 – 0,06.
Cena ok 1200 PLN

Zastrzyk z hormonem wstrzykiwany jest w mięsień pośladka na okres 3 miesięcy. Niestety w Internecie jest wiele negatywnych opinii na temat tego rodzaju antykoncepcji. Krwawienia stają się nieregularne i bardziej obfite, a także pogarsza się samopoczucie. Sama raz skorzystałam i szczerze nie polecam. Płodność wraca dopiero po ok 9 miesiącach od ostatniego zastrzyku.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,3 - 2
Cena 40-45 PLN

Pierścień dopochwowy jest co miesięczną metodą antykoncepcji. Jest to giętki pierścień antykoncepcyjny zawierający dwa hormony w postaci pigułki. Które są uwalniane do krwi każdego dnia w małych ilościach i hamują proces owulacji. Należy go samemu wprowadzić raz w miesiącu. Pierścień nosi się przez trzy tygodnie bez przerw.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 1,7
Cena 50-70 PLN za sztukę, lub ok. 120-140 PLN za trzy sztuki

Plaster antykoncepcyjny to co tygodniowa metoda antykoncepcji. Podobnie jak pigułka zawiera dwa hormony. Plaster należy nakleić na ramię, pośladek, brzuch lub łopatkę i nosić przez siedem dni. Po trzech tygodniach następuje tydzień przerwy, w którym ma miejsce krwawienie.
Wskaźnik Pearla wynosi 0,2 – 0,8
Cena 40-50 PLN za opakowanie

Jak widzicie jest wiele metod antykoncepcji. Każda z nas musi jednak zdecydować czy stawiać na naturalne metody takie jak kalendarzyk lub szklanka wody zamiast seksu, albo wybrać skuteczną i bezpieczną metodę zabezpieczającą.social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl