Oddaj z kości garść miłości.


W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że jest chory na białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek- każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku kostnego lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.

Możesz to być TY!
W Polsce zarejestrowało się ponad pół miliona potencjalnych dawców komórek macierzystych. Na świecie ponad 3,7 miliona. Mimo takiej ilości ludzi poszukiwanie bliźniaka genetycznego jest jak szukanie igły w stogu siana. Dla wielu ludzi nadal nie można znaleźć odpowiedniego dawcy.
Prawdopodobieństwo odnalezienia odpowiedniego dawcy wynosi nawet 1: kilku milionów.
Nie czekaj, być może na świecie jest ktoś, kto potrzebuje Twojej pomocy. 

W naszej rodzinie zarówno ja, jak i mój Tata zarejestrowaliśmy się w bazie DKMS. Najpierw szlak przetarł Tata, ponieważ ja byłam wtedy w ciąży. Okazało się, że tak niewiele potrzeba wysiłku aby się zarejestrować. Po urodzeniu mojego Dziecka przyszła kolej na mnie. Pamiętam pobranie wymazu, odesłanie dokumentów i oczekiwanie na potwierdzenie przyjęcia próbki oraz na pomyślną rejestrację. 
Hormony buzowały wtedy jeszcze po krótkim porodzie, miłość biła ode mnie na 5 kilometrów, a duma rozpierała mnie, że zdecydowałam się na takie posunięcie. Byłam bardzo przejęta decyzją o tym, że chcę świadomie pomagać komuś kogo tak na prawdę nie znam. Łzy wzruszenia napływały mi się do oczu. Nawet teraz kiedy piszę post, ściska mnie w sercu, bo czuję się spełniona. 
Kto może zostać dawcą???
Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący nie mniej niż 50 kg i o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI.
Rejestracja może odbyć się jedynie w sytuacji, kiedy nie istnieją przeciwwskazania medyczne określone przez rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 12 marca 2010 roku. Zgodnie z nimi Dawcą nie może zostać osoba z poniższymi schorzeniami: 
 • poważne choroby układu sercowo-naczyniowego, np.zawał serca, zatorowość, zakrzepica, 
 • przebyta lub czynna choroba nowotworowa (choroby u członków rodziny nie są wykluczeniem), 
 • choroba Creutzfeldta-Jacoba, 
 • ciężkie choroby układu nerwowego, 
 • leczenie hormonem wzrostu w przeszłości – w okresie przed 1985 rokiem – do ustalenia indywidualnego, 
 • operacje neurochirurgiczne włącznie z zastosowaniem materiałów biologicznych, np.biorcy przeszczepów rogówki, twardówki, opony twardej, 
 • stwierdzona infekcja wirusowa, bakteryjna, grzybicza lub pasożytnicza, trudna do całkowitego wyleczenia, 
 • stwierdzone zakażenie HIV, HTLV lub wirusami zapalenia wątroby typu B i C, 
 • choroby autoimmunologiczne nie poddające się dobrej kontroli leczniczej – do indywidualnego ustalenia, 
 • leczenia środkami immunosupresyjnymim w trakcie lub w wywiadzie, 
 • objawy, które mogą sugerować poważne choroby zakaźne, 
 • przebyte zabiegi transplantacji z użyciem materiałów obcego gatunku – ksenogeniczne, 
 • choroby dziedziczne szpiku i krwi (t.j. talasemia, sferocytoza, itd.) oraz zaburzenia krzepliwości krwi w tym trombofilia, hemofilia, 
 • przeszczepienia narządów, np. nerki, serce, skóra, rogówka, opona mózgowa, wątroba.

Dawcą nie mogą zostać również osoby uzależnione, np. od alkoholu, narkotyków i leków. (informacja skopiowana ze strony DKMS zakładki FAQ).
Co należy zrobić?
Zamów najpierw na stronie DKMS pakiet rejestracyjny zawierający formularz oraz pałeczki do pobrania wymazu -> [klik]
Postępuj zgodnie z instrukcją, nie zatajaj żadnych istotnych danych dotyczących stanu Twojego zdrowia. To ważne.
Odeślij wszystko w podanej kopercie i czekaj na decyzję.
Pamiętaj!

Cała procedura trwa ok. 3-4 miesiące więc bądź cierpliwy, potencjalny Dawco.
Koszt badań wykonywanych z Twoich pałeczek wynosi 250 PLN, ale nie martw się- Ty nie poniesiesz żadnych kosztów.


Oto moja karta, którą cenię ponad wszystko!Pomóż komuś żyć normalnie. Nie czekaj! Zarejestruj się. Bądź bohaterem swojego sumienia.Oddaj z kości garść miłości!

Więcej przydatnych informacji znajdziesz pod linkiem -> [klik]


Polub stronę na FB -> DKMS Facebook

Dodaj do obserwowanych w Google+ -> DKMS Google+
Zajrzyj na Twitter`a -> DKMS Twitter
Skontaktuj się bezpośrednio -> DKMS

2 komentarze


♥ dziękuję za odwiedzenie mojego bloga i zapraszam do skomentowania postu ♥

 1. Dużo zależy od podejścia ludzi, których spotkamy. Osobiście chciałam oddać honorowo krew na WOŚP i zapisać się jako dawca. Pani, która przeprowadzała ze mną wywiad szukała chyba na siłę powodu, aby mnie zbyć. "Ale pani waży ledwie 51 kg", "Nie wypiła pani 2 l wody przed przyjściem?!", "Nie mam pewności, że pani nie jest w ciąży" - ALE JA MAM! i wreszcie "NIECH PANI SOBIE LEPIEJ TERAZ ODPUŚCI" - ręce mi opadły. I nie jestem odosobnionym przypadkiem. Moja siostrzenica ma rzadką grupę krwi, uśmiech wielki, że przyszła, popatrzyły na jej ręce i od razu - "nie widać dobrze żył więc krwi nie pobierzemy", nawet nie próbowały - a co chwilę wszędzie apele o jej grupę. Mam wrażenie, że człowiek chcący dobrowolnie udzielić pomocy nie zawsze jest mile widziany...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To faktycznie bardzo niemiła "niespodzianka" Was spotkała. Ludzie chcą pomagać dobrowolnie, ale jak widać niektórzy mają w nosie zdrowie i życie innych

   Usuń