Dzieci na diecie.


W ostatnim czasie można zaobserwować dość dużą ilość otyłych dzieci. Skąd to się bierze i jak sobie w tym radzić?
Nie jestem oczywiście ekspertem w kwestii żywienia dzieci więc to, co zawarte jest w tym artykule jest tylko moim spostrzeżeniem. Więcej niezbędnych informacji dotyczących odpowiedniej diety dziecka możecie uzyskać od lekarza pediatry.
Należy zawsze pamiętać, że tylko zdrowa dieta dla dziecka stanowi ważny element wspierania prawidłowego rozwoju Twojego maluszka. Mam wrażenie, że dzieci zbyt często karmione się produktami zawierającymi puste kalorie. Niewłaściwa dieta Twojego dziecka w przyszłości może sprzyjać nadwadze oraz nawet otyłości. Jakość pożywienia jest bardzo ważna bowiem wspiera odporność, rozwój maluszka oraz jego kondycję. 
Sama borykam się z nadwagą i wiem ile wyrzeczeń muszę włożyć w to, aby zrzucić kilka zbędnych kilogramów. 

Według mnie głównym czynnikiem sprzyjającym pojawieniu się nadwagi u dzieci jest zbyt częste serwowanie dzieciakom posiłków. Optymalna ilość spożywanych posiłków wynosi 5 i tyczy się to również dzieci, których dieta jest już rozszerzona, bo wiadomo, że piersią karminy na żądanie.
Nie wpychajmy w pociechy zbyt dużych porcji pożywienia, bo ich żołądek jest zdecydowanie mniejszy niż nasz. 
Dieta dziecka powinna być bardzo urozmaicona. Unikać należy fast foodów, chipsów. Ich nadmiar może wywoływać dolegliwości jelitowo-żołądkowe, prowadzić do niedoboru witamin i minerałów, a przede wszystkim do otyłości, nadciśnienia tętniczego i wczesnej miażdżycy. Oczywiście nie popadajmy ze skrajności w skrajność. Porcja frytek raz na jakiś czas czy słodycz od razu nie sprawią, że maluch będzie miał nadwagę. 

Jak wygląda więc zdrowa dieta dla dziecka?

W prawidłowo skomponowanym jadłospisie powinny się znaleźć białka, tłuszcze i węglowodany – w odpowiednich proporcjach.

-Białka są niezbędne dla wzrostu i muszą pokrywać 15–20% dziennego zapotrzebowania energetycznego. W białkach pochodzenia zwierzęcego są wszystkie niezbędne aminokwasy zapewniające prawidłowy wzrost i rozwój poszczególnych organów. Białka pochodzące z roślin (jarzyn, chleba i innych produktów zbożowych) ich nie zawierają, dlatego dzieci i młodzież nie powinny być na diecie wegetariańskiej. Za pełnowartościowe białka uznaje się te z jaj, mięsa, ryb oraz mleka i jego przetworów w postaci serów, twarogów, jogurtów czy kefirów.
-Tłuszcze nie mogą pokrywać więcej niż 30% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Dotyczy to zwłaszcza tłuszczu zwierzęcego, a więc tego, który zwiększa stężenie cholesterolu we krwi. Dzieciom należy dawać chude mięso, drób bez skórki, mało żółtek z jaj. Smażone potrawy najlepiej przygotowywać na oliwie lub oleju. Serwować więcej potraw gotowanych i duszonych.
-Węglowodany to nie więcej niż 50–55% dziennej porcji kalorii. Najlepiej, gdy są to cukry złożone, pochodzące z jarzyn, owoców, gruboziarnistego pieczywa, a nie cukry proste zawarte w ciastkach i cukierkach.

Jak sprawić aby nasze nawyki żywieniowe były prawidłowe?

-Posiłki powinny być kolorowe, podawane estetycznie i o stałych porach.
-Pozwalaj dziecku jeść samodzielnie, jeśli już to potrafi, nawet jeżeli robi to wolno czy się brudzi.
-Nie zmuszaj dziecka do jedzenia potraw, których wyraźnie unika czy nie lubi. Raczej obserwuj jego reakcje na niektóre pokarmy, np. mleko, bo niechęć do ich jedzenia może się wiązać z alergią lub nietolerancją pokarmową. Jeżeli podejrzewasz, że tak może być – natychmiast skontaktuj się z lekarzem.
-Między posiłkami nie podawaj słodkich przekąsek. Jeżeli maluch chce coś przegryźć, daj mu jabłko lub banana, a najlepiej niewielką kanapkę, np. ciemny chleb z białym lub żółtym serem.
-Nigdy nie stosuj kar i nagród za jedzenie. Posiłek ma być wspólnym miłym spotkaniem, a nie przykrością.
-Nie przekonuj, że trzeba coś zjeść, bo jest zdrowe. Znajdź argument, który trafi do twojego dziecka.
-Zachęcaj, nawet w formie zabawy, do próbowania nowych potraw. Dzieci są ciekawe i chętnie uczestniczą w eksperymentach. Namów niejadka, aby razem z tobą szykował posiłek. Wtedy chętnie go zje.
-Przy braku apetytu nie podawaj bez porozumienia z lekarzem środków poprawiających łaknienie.Na koniec przedstawiam jeszcze tabelę przedstawiającą ilość potrzebnych kalorii w diecie dziecka.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl