Cukrzyca ciążowa-porady dla mamy.


Nie wiem czy kiedykolwiek pisałam Wam, że w ciąży oprócz zagrożenia wcześniejszym porodem, odmiedniczkowym zapaleniem nerek i masą innych dolegliwości dopadła mnie również cukrzyca ciężarnych. 

Było to ok. 26 tygodnia ciąży kiedy wykonałam test obciążenia glukozą. Po otrzymaniu wyników w mojej głowie pojawił się milion myśli. Bałam się o ryzyko jakie niesie za sobą nieodpowiednio leczona cukrzyca oraz o to, czy podołam z mierzeniem poziomu cukru we krwi i z utrzymaniem odpowiedniej diety. Jak się okazało nie było to bardzo trudne. 
Mój wspaniały lekarz prowadzący, skierował mnie do odpowiedniej placówki, gdzie zostałam objęta opieką diabetyka. Wizyty były dość częste, ale wiadomo, że dla każdej kobiety noszącej pod swoim sercem dziecko, jego zdrowie i prawidłowy rozwój są najważniejsze.
Warto od razu zaznaczyć, że nie jest to zwykła cukrzyca, na którą może zachorować każdy bez względu na płeć i wiek. Na cukrzycę ciężarnych, jak już sama nazwa wskazuje, chorują tylko kobiety w ciąży i w odróżnieniu od zwykłej zanika po porodzie.

Pamiętajmy jednak, że czasem po kilkunastu latach od pojawienia się cukrzycy ciążowej może ona powrócić już jako ta typu drugiego. Warto zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny i zdrowy, a być może choroba ominie nas szerokim łukiem.

Cukrzyca ciążowa w moim przypadku rozwijała się bezobjawowo więc dlatego warto kłaść nacisk na regularne badania w okresie ciąży. Pamiętajcie o tym, aby wybierać zawsze najlepsze placówki medyczne oraz sprawdzonych lekarzy.
Jeżeli odczuwasz wzmożone pragnienie lub apetyt, a Twoje wizyty w toalecie są częstsze, to poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego. Być może są to jedne z sygnałów świadczących o cukrzycy. Uważaj również na zawroty głowy oraz zaburzenia widzenia. Z tym nie ma żartów. Tu chodzi nie tylko o Twoje zdrowie, ale również dziecka, które nosisz pod sercem. 

Pewnie jesteście ciekawe kto jest w grupie ryzyka. 
A więc cukrzyca ciężarnych zazwyczaj dotyka kobiet, które:
-cierpią na otyłość,
-ukończyły 35. rok życia,
-w poprzedniej ciąży urodziły dziecko o wadze większej niż 4 kg,
-w rodzinie ze strony matki mają osoby, które chorują na cukrzycę,
-przechodziły cukrzycę ciążową w poprzedniej ciąży,
-wcześniej poroniły,
-cierpią na nadciśnienie tętnicze


U mnie jedynym ryzykiem, że zachoruję była nadwaga i to właśnie ona spowodowała, że moja ciąża została dodatkowo "wyposażona" w kolejną przeszkodę.

Musimy być świadomi, że mierzenie poziomu glukozy we krwi oraz starannie dobrana dieta są bardzo ważne. Jeśli cukrzyca nie jest bardzo agresywna, a odpowiedni poziom glukozy utrzymujemy tylko poprzez odpowiednie odżywiane, nie musimy włączać dodatkowo insuliny.

Mierzyłam cukier glukometrem 4 razy dziennie: na czczo oraz 1 godzinę po głównych posiłkach. 


Trzymajmy się również zasady- mniej, a częściej. Spożywając posiłki według tej zasady, możesz utrzymać odpowiedni poziom cukru we krwi. Zwracajmy uwagę również na skład naszej diety. 
Twoja dieta powinna składać się z:
20-30% tłuszczów
30% białka (mniej więcej 1,3 g na 1 kilogram masy ciała)
40-50% węglowodanów


Przy cukrzycy ciążowej zalecany jest nabiał, a także mięso oraz ryby. Zrezygnuj bądź ogranicz spożywanie cukrów. Powiedz stanowcze NIE słodyczom, oraz zamień jasne pieczywo na razowe.
Jeśli chodzi o owoce, to ich spożywanie jest dozwolone, ale wybieraj te najmniej słodkie, np. porzeczki lub kwaskowe jabłka. 
Na początku jest ciężko, ale czego nie zrobimy dla naszego maleństwa.
social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl