Tulimy, czyli przytulenie ma znaczenie.

Przytulanie

Kiedy na świecie pojawił się Kuba, oszaleliśmy na Jego punkcie. Od samego początku nasze dziecko było cały czas tulone i całowane. Nie wyobrażam sobie jak można nie okazywać uczuć własnemu maluszkowi.

W rodzinnym domu Męża okazywanie sobie miłości, nigdy nie było jakoś mocno pielęgnowane.
Dziś mój Mąż jest raczej dość "chłodny" w niektórych kwestiach emocjonalnych, ale bardziej w stosunku do mnie niż do swojego Syna.
Przez to tym bardziej chciał w Kubie od początku zakorzenić jak ważne jest okazywanie sobie miłości i czułości.

W moim rodzinnym domu było zdecydowanie odwrotnie niż u Męża. Spędzałam dużo czasu z rodzicami. Mama potrafiła mi co chwilę mówić, że mnie kocha. Wieczorami przytulania nie miały końca. Buziak na dobranoc był obowiązkowy. Myślę, że dlatego dziś jestem "przytulakiem". Mogę się przytulać nawet 24 godziny. Kiedy jestem smutna i wesoła, płaczę i się śmieję- chcę być przytulana.

Kuba zdecydowanie pod tym względem jest taki jak ja. Kiedy bawimy się, kąpiemy, gotujemy, spacerujemy- on co chwilę podchodzi i wołając swoim słodkim głosikiem "Ma-ma" wyciąga rączki aby się przytulić i pocałować. Bez względu na to jak jestem bardzo zajęta, rzucam wszystko i się tulimy. 

Przytulanie jest bardzo ważna dla dziecka na każdym etapie rozwoju. Czułość przekłada się na możliwości intelektualne dziecka i jest swoistą inwestycją w zrównoważony rozwój każdej małej osobowości. Dzieci są bardziej otwarte, łatwiej nawiązują kontakty, a także chętniej dzielą się swoimi emocjami. Nie wstydzą się tego, co czują. Czuły dotyk przekłada się na większą stabilność emocjonalną i poczucie bezpieczeństwa dziecka. Przyspiesza również procesy poznawcze i rozwój umiejętności badania otoczenia.

ojciec i syn

matka i syn

Pamiętajmy, że potrzeba bliskości nie maleje z wiekiem. Każde dziecko chce nie tylko czuć, że jest kochane, ale także chce to usłyszeć z ust rodziców.

"Im więcej dotyku człowiek doświadcza w okresie dzieciństwa, tym będzie spokojniejszy w życiu dorosłym."
(M. Sundelrand)

Przytulenie ma znaczenie. I to wielkie!

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl