Kontrola rodzicielska w sieci.


Witajcie. 
Moja Żona namówiła mnie do napisania mojego pierwszego postu na tym blogu. Jak wiecie zajmuję tutaj stroną graficzną i techniczną, ale dziś wystąpię w roli blogera ;-)

Pod postem o bezpieczeństwie dziecka w sieci padł pomysł od jednej Czytelniczki, aby napisać kilka słów o kontroli rodzicielskiej. 
Jako informatyk, przybliżę tutaj najprostszy sposób na kontrolowanie naszego dziecka. Nie trzeba do tego pobierać programów z sieci. Wystarczy chwila skupienia i gotowe!

Wszystkie screeny zawarte w tym poście są robione na systemie Windows 8, ale na innych systemach operacyjnych jest to tak samo łatwe do wykonania.

Kontrola rodzicielska pomaga zarządzać sposobem korzystania z komputera przez dzieci. Można na przykład nałożyć ograniczenia dotyczące godzin, w których dzieci mogą korzystać z komputera, gier, w które mogą grać, a także programów, które mogą uruchamiać.
Do skonfigurowania kontroli rodzicielskiej dla dziecka jest potrzebne konto administratora. Przed przystąpieniem do dalszych czynności należy upewnić się, że każde dziecko, dla którego ma zostać skonfigurowana funkcja kontroli rodzicielskiej, ma standardowe konto użytkownika, ponieważ Kontrola rodzicielska może być stosowana tylko do tych kont użytkowników.

  1. Aby utworzyć konto standardowe należy przejść do Panelu sterowania, następnie wybrać opcję Konta użytkowników. Kliknij na opcję Zarządzanie innym kontem, a następnie Dodaj nowego użytkownika.


 
2. Wg podanych wskazówek dodajemy konto dziecka. Możemy do tego celu posłużyć się adresem e-mail lub założyć konto bez e-maila. 

Po utworzeniu konta lokalnego dla naszego dziecka możemy przystąpić do włączenia kontroli rodzicielskiej.

3. Otwieramy Panel sterowania, wybieramy Konta użytkowników. Zaznaczamy konto naszego dziecka i klikamy Konfiguruj funkcję Bezpieczeństwo rodzinne.4. Po włączeniu kontroli rodzicielskiej dla standardowego konta użytkownika należącego do dziecka można modyfikować następujące pojedyncze ustawienia kontroli:

  • Limity czasu. Można określić limity czasu, w którym dzieci mogą logować się do komputera. Uniemożliwia to dzieciom logowanie się w określonych godzinach. Dla każdego dnia tygodnia można ustawić inne godziny logowania. Jeśli w momencie upłynięcia przydzielonego czasu dziecko będzie zalogowane, zostanie wylogowane automatycznie. 
  • Gry. Można kontrolować dostęp do gier, określać poziom klasyfikacji wiekowej, wybierać typy zawartości, które mają być blokowane, a także zezwalać na niesklasyfikowane lub konkretne gry albo je blokować. 
  • Zezwalanie na określone programy lub ich blokowanie. Ta dziedzina kontroli pozwala na uniemożliwienie dzieciom uruchamiania programów, których nie powinny używać. Instrukcja utworzenia Kontroli Rodzicielskiej na innych systemach operacyjnych Windows.

  1. Otwórz narzędzie Kontrola rodzicielska, klikając przycisk StartObraz przycisku Start, klikając polecenie Panel sterowania, a następnie w obszarze Konta użytkowników i Filtr rodzinny klikając pozycję Konfiguruj ustawienia kontroli rodzicielskiej dla wszystkich użytkowników.‌ ‌ Wymagane uprawnienia administratora Jeśli zostanie wyświetlony monit o hasło administratora lub potwierdzenie, wpisz hasło lub potwierdź.
  2. Kliknij standardowe konto użytkownika, dla którego chcesz ustawić kontrolę rodzicielską. Jeśli standardowe konto użytkownika nie zostało jeszcze skonfigurowane, kliknij opcję Utwórz nowe konto użytkownika, aby skonfigurować nowe konto.
  3. W obszarze kontrola rodzicielska kliknij opcję Włączona, egzekwuj bieżące ustawienia.
Mam nadzieję, że pomogłem choć trochę zadbać o bezpieczeństwo naszych dzieci w sieci. Tak jak napisała, to moja Żona w poście o bezpieczeństwie- Internet to skarbnica wiedzy, ale trzeba umieć korzystać z niego z głową.

W tym poście opisałem kontrolę rodzicielską tylko z poziomu systemu Windows. Jest w sieci wiele ciekawych programów, które działają na takiej samej zasadzie. Jeśli będzie ktoś chętny, to zrobię zestawienie najlepszych aplikacji.

Pytania można umieszczać w komentarzu pod wpisem. Postaram się odpowiedzieć na wszystkie. ;-)


Pozdrawiam, Tata Kuby.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl