Przygotuj się do zimy i zadbaj o bezpieczeństwo rodziny.


Piękna złota jesień zachwyca nas swoimi pięknymi kolorami oraz wiosenną temperaturą, ale nie łudźmy się tym, że takie pogody utrzymają się długo. Zima zbliża się do nas wielkimi krokami i choć nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy zaskoczy nas swoją łagodnością czy zasypie nas puszystym śniegiem, to powinniśmy zacząć myśleć już o naszym bezpieczeństwie na drogach.

Wiemy, że regularne przeglądy samochodu są koniecznością, ale sami dbając o bezpieczeństwo naszych rodzin powinniśmy wziąć pod uwagę sprawność naszego pojazdu oraz zadbać o odpowiednie opony dopasowane do pory roku.

Samochód niezbędny każdego dnia.

Większość z Was każdego dnia użytkuje samochód. Wasi mężowie dojeżdżają nim pewnie do pracy po drodze odwożąc czasami dzieci do placówek. Wy same także korzystacie z tego środka transportu, niektóre z Was nawet kilka razy dziennie odwożąc i przywożąc dzieci z przedszkoli i szkół czy robiąc zakupy. Zdarza się, że miejsca pracy oddalone są od miejsca zamieszkania o kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów, co w lato nie stanowi problemu z dotarciem do celu, ale w mroźną zimę ze śliską nawierzchnią bywa to skomplikowane. 

Zużyte opony czy niedopasowana budowa do pory roku zdecydowanie zmniejsza ich przyczepność na oblodzonej powierzchni, co zmniejsza naszą szansę na bezpieczną podróż. Warto również wspomnieć, że parametry ogumienia letniego sprawiają, że przy temperaturze poniżej 7°C ich osiągi są o wiele gorsze. To właśnie między innymi dlatego zalecana jest wymiana opon wraz z nadchodzącym sezonem zimowym.

Zamiast zostawiać na ostatnią chwilę zakup opon, warto może wcześniej zarezerwować pieniądze na ten wydatek. Zważając na fakt, że dobre opony wystarczą nam na więcej niż jeden sezon powinniśmy także zwrócić uwagę na odpowiedni rozmiar opony dedykowany do naszego modelu auta. 
Rozmiarów jest rzecz jasna kilka, ale tylko właściwe sprawdzenie da nam pewność, że wybierzemy te odpowiednio dobrane do naszego samochodu. 

Jak najłatwiej sprawdzić rozmiar opony?

Mężczyźni pewnie nie będą mieć z tym większych problemów, choć niektóre kobiety z pewnością sobie z tym też doskonale poradzą. Najłatwiej po prostu jest dokładne obejrzenie obecnych opon, na których znajdziemy odpowiednie oznaczenie. Jest to ciąg znaków alfanumerycznych typu 205/55 R16 91H czy 195/65 R15 91 T, co kolejno daje nam informację, że są to opony zimowe 16 czy opony zimowe 15.

Innym sposobem jest po prostu zagłębienie się w instrukcję obsługi naszego pojazdu. Z reguły informacja ta znajduje się w rozdziale ze specyfikacją techniczną auta. Możemy także poszukać rozmiaru opon m.in. na klapce wlewu paliwa, progu drzwi po stronie kierowcy, wewnętrznej części drzwi od kierowcy (zazwyczaj przy mechanizmie zamka) lub słupku za kierowcą. 

opony zimowe

Najważniejsze dla nas, jako użytkowników bezpiecznego auta podczas zimy było przestrzeganie rozmiaru opon zalecanego przez producenta. Dzięki temu zachowując odpowiednią prędkość do warunków panujących na drodze będziemy mogli bezpiecznie podróżować.

Dostępne inne wymiary opon, np. opony zimowe 17 czy opony zimowe 18 najlepiej szukać na sprawdzonych serwisach, typu Allegro, dzięki temu łatwo i szybko znajdziecie odpowiednie ogumienie swojego samochodu.

opony allegro


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl