Afty, pleśniawki i bolesne ząbkowanie. Jak sobie z tym radzić?

bolesne ząbkowanie

Jestem mamą od prawie 5 lat. Przechodziłam już wiele ciężkich chwil w mojej wychowawczej drodze.


Bolesne kolki u Kuby, problemy z alergiami, skazę białkową czy ciężkie początki karmienia piersią.
Do tego choroby, a także bolesne ząbkowania sprawiły, że wiele zarówno domowych, ja aptecznych środków musiałam wypróbować.

Trudy macierzyństwa.

Moje dzieci niestety w swoim krótkim życiu musiały już mieć kontakt z antybiotykami i środkami przed którymi staramy się je ochronić. Nie na wszystko mamy wpływ, bo różnego typu infekcje i choroby dosięgają nas z każdej niemal strony. Zwykły kontakt z innym człowiekiem jest w stanie zainfekować organizm naszych dzieci, co skutecznie wzmaga marudność oraz powoduje rozdrażnienie szczególnie u najmłodszych. 
Zazwyczaj spotykamy się z infekcjami górnych dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe obejmują jamę nosową, zatoki przynosowe, gardło i krtań. Zakażenia tej części układu oddechowego w 90 proc. przypadków powodowane są przez wirusy. Zarażenie następuje drogą kropelkową, czyli poprzez katar czy kaszel oraz poprzez kontakt bezpośredni- uścisk dłoni, wspólne przedmioty, np ręcznik. Warto też wspomnieć, że wiele dzieci cierpi także na problemy związane z zapaleniem jamy ustnej, ale mam wrażenie, że jest to trochę wstydliwy temat dla rodziców. Być może wynika to z problemów z rozpoznaniem objawów. 

Objawy zapalenia jamy ustnej.

Przede wszystkim jeśli Twoje dziecko staje się marudne, znika apetyt, a rączki wędrują ciągle do buzi musisz zachować czujność. Zazwyczaj przy niemowlakach tłumaczymy sobie takie zachowanie ząbkowaniem, ale czasami może to okazać się bardzo mylne. Małe dzieci skłonne są do różnego typu problemów związanych z jamą ustną, a my jako rodzice powinniśmy wyjątkowo dbać o ich higienę i szybko reagować.

Problem 1: Afty

Afty to nic innego jak ubytki błony śluzowej, czyli drobne ranki o zabarwieniu białawym lub żółtawym, z wyraźną czerwoną obwódką. Ich lekko owalny lub okrągły kształt łatwo zauważyć w jamie ustnej. Występują zarówno pojedynczo, jak i w skupiskach, a ich umiejscowienie zazwyczaj występuje na wewnętrznej stronie wargi, zewnętrznym brzegu języka lub pod językiem. Przy aftach dzieci zazwyczaj niechętnie jedzą, chyba, że jest to mleko, a ślina zwiększ swoją ilość dając nam złudne objawy ząbkowania.
Afty sprawiają, że dziecko obficie się ślini i niechętnie je, zwłaszcza dania inne niż mleko. Są bolącym problemem i lubią nawracać, dlatego też warto dbać o jamę ustną i często kontrolować jej stan nie tylko u niemowlaków, ale także u starszych dzieci oraz samych siebie.

Powstają zazwyczaj wskutek niedostatecznej czystości jamy ustnej, np poprzez wkładanie przedmiotów do buzi, jak to bywa u ciekawych świata niemowlaków, ale mogą być także efektem osłabienia podczas infekcji lub jednym z objawów alergii pokarmowej. W celu doraźnej pomocy warto zastosować dostępne bez recepty preparaty, np Dentosept A Mini dla niemowlaków lub Dentosept Fast dla starszych dzieci i dorosłych.

produkt na afty


Problem 2: Pleśniawki

Pleśniawki to dość częsty problem występujący zazwyczaj u niemowlaków. To nic innego jak biały nalot przypominający trochę kożuch z mleka lub zsiadłe mleko, który pojawia się wewnątrz jamy ustnej malucha. Mogą przybierać różny kształt oraz wielkość. Najczęściej pojawiają się na języku, ale mogą zajmować również podniebienie, wewnętrzną ścianę policzków, warg, a nawet dziąsła. Im bardziej nasilona obecność drożdżaków w buzi, tym więcej różnych miejsc zajmuje i tworzy grubszy nalot. Należy pamiętać, że zdrapywanie nalotu jest zabronione bowiem w ten sposób powstają bolące i czasem krwawiące ranki, które z pewnością sprawią ból dziecku.

Pleśniawki bywają w dużej mierze brakiem odpowiedniej higieny jamy ustanej, ale antybiotykoterapia również jest jednym z następstw pojawiania się ich. Oblizywanie smoczka, czy podawanie brudnych palców do ssania także może powodować powstawanie bolesnych pleśniawek- więc zanim to zrobicie zastanówcie się, czy takie zachowanie nie przyniesie dziecku bólu. 
I błagam Was- nie słuchajcie babć, cioć, które twierdzą, że smarowanie pleśniawek pieluchą nasączoną moczem się ich pozbędzie!

Dentosept na pleśniawki


Bolesne ząbkowanie

Oprócz wymienionych wyżej problemów związanych z zapaleniem jamy ustnej, szczególną uwagę należy też poświęcić ząbkowaniu. O ile niektóre dzieciaki przechodzą ten etap bezboleśnie i bezobjawowo, tak zdarzają się przypadki, gdzie podczas ząbkowania następuje gorączka, marudzenie oraz nieprzespane noce. Znam to z własnego doświadczenia i o ile mogę ulżyć dziecku z objawach stosując bezpieczne środki to własnie to robię. Przede wszystkim staram się ulżyć w cierpieniu i stosuję Dentosept A Mini szczególnie przed pójściem spać. Wygodny aplikator pozwala w łatwy sposób dotrzeć do wszystkich miejsc w jamie ustnej, a dzięki formie spray’u preparat aplikuje się precyzyjnie i delikatnie, bez dodatkowego podrażnienia bolesnych miejsc. Dziecko ma ulgę, natomiast ja nie martwię, bo oprócz łagodzenia bólu preparat pozwala utrzymać właściwą higienę jamy ustnej.

bolesne ząbkowanie


Jeśli dopiero wkraczacie w rolę rodziców miejcie na uwadze nie tylko prawidłowy rozwój Waszego malucha, ale także zwracajcie uwagę na jego jamę ustną aby zapobiegać zapaleniom i nieproszonym gościom w postaci aft i pleśniawek, bo łatwiej zawsze zapobiegać niż potem leczyć!social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl