Sprawdzone – udowodnione, czyli laboratoryjne warsztaty.

warsztaty Johnsons

15 maja 2018 w łódzkim Hotelu Ambasador Premium odbyły się interaktywne warsztaty z marką Johnson's, a ich tematem było przekazanie wiedzy na temat faktów i mitów związanych ze składnikami w kosmetykach dla najmłodszych.

Bezpieczeństwo kosmetyków dla dzieci.

Akcja o nazwie "Sprawdzone – udowodnione! czyli cała prawda o kosmetykach dla dzieci” miała charakter pogadanki oraz warsztatów laboratoryjnych podczas, których mogliśmy poznać nie tylko skład kosmetyków ale także przekonać się, że medialna nagonka na zawartość składników w różnych kosmetykach, to tylko chwyt marketingowy.

Dzięki spotkaniom z wykwalifikowaną kadrą dowiedziałam się, że polecany przez wszystkich olej kokosowy stosowany w pielęgnacji wcale nie jest tak bezpieczny, jak się wszystkim wydaje, a składniki niektórych konserwantów pokrywają się ze składem występującym w naturalnym środowisku, np w owocach borówki, maliny czy truskawki. Ponadto tak chętnie zachwalane szare mydła wcale nie są takie dobre dla naszej skóry, ponieważ ich odczyn jest zasadowy, co prowadzi do przesuszenia.

warsztaty laboratoryjne

Co z tymi konserwantami w kosmetykach?

Konserwantów wymagają głównie te kosmetyki, które mają w swoim składzie wodę. To woda jest głównym środowiskiem rozwoju drobnoustrojów, czyli jest więc podstawowym źródłem zakażenia kosmetyków. I tak np. konserwantu nie znajdziecie w oliwce Johnson’s, bo w jej składzie nie ma wody. Na czystość mikrobiologiczną gotowego produktu ma jednak wpływ o wiele większa ilość składników, jak chociażby jakość surowców użytych przy produkcji, opakowanie oraz sam proces produkcyjny.

Czy bać się SLS i SLES?

SLS oraz SLES to anionowe środki powierzchniowo czynne o właściwościach myjących i pianotwórczych. Używa ich się głównie do kosmetyków, które spłukujemy czyli żeli pod prysznic, szamponów czy płynów do kąpieli.

Substancje te są całkowicie bezpieczne i zaakceptowane przez wszystkie możliwe organizacje czy speców z Unii Europejskiej do stosowania w produktach myjących.

Kiedy SLS może podrażnić skórę? Wtedy, gdy jest stosowany w wysokich stężeniach i przy długotrwałym kontakcie ze skórą. W kosmetykach nie spotkacie nigdy takiego stężenia

Czy ilość konserwantów w kosmetyku ma znaczenie?

Tak, tak jak w każdym przypadku dawka ma znaczenie:
 • zbyt mała ilość konserwantów nie chroni produktu przed rozwojem szkodliwych bakterii czy grzybów.
 • zbyt duża ilość konserwantów może spowodować podrażnienie skóry.
 • odpowiednia ilość substancji konserwujących chroni konsumenta, zapewniając bezpieczeństwo i czystość mikrobiologiczną kosmetyku oraz nie zmienia łagodności samego produktu.
Oprócz zadań, które miałyśmy do wykonania dowiedziałam się czym są micele i w jaki sposób oczyszczają skórę oraz uświadomiłam sobie, ze dzięki niektórym składnikom zawartym w kosmetykach nie psują się one tak szybko i są bezpieczne dla naszych dzieci.
Wiedza jako źródło przewagi konkurencyjnej.

Solidną dawkę ciekawej wiedzy miałam możliwość wysłuchać z ust ekspertów:

 • Katarzyna Bosacka, znana z programów edukacyjnych "Wiem co jem" czy "Wiem co kupuję" i jej wykład "Jak mądrze kupować i nie zwariować, czyli cała prawda na temat kosmetyków" wyjaśniła nam w jaki sposób odnaleźć się w informacyjnym chaosie i samodzielnie poradzić sobie z wyborem kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji skóry dziecka.


 • inż. Magdalena Sikora, specjalistka w zakresie surowców i produktów półproduktów kosmetycznych  przekonała nas, że kosmetyki dla dzieci powinny charakteryzować się przede wszystkim dwoma cechami – bezpieczeństwem oraz funkcjonalnością. Obecna moda na kosmetyki naturalne neguje m. in. istnienie w nich konserwantów, a przecież są one substancjami przeznaczonymi głównie do hamowania rozwoju drobnoustrojów w produkcie kosmetycznym, zapobiegają psuciu produktu przez mikroorganizmy i zapewniają trwałość produktu.


 • Agnieszka Machnio, wieloletnia ekspertka marki Johnson’s pokazała pięciostopniowy proces oceny bezpieczeństwa produktów i wymogi, które są brane pod uwagę podczas tworzenia produktów przeznaczonych dla najmłodszej grupy wiekowej w firmie Johnson & Johnson.


Czy wiesz, skąd czerpać wiarygodne informacje na temat składników w kosmetykach?

Podczas wyszukiwania informacji w sieci należy zwracać uwagę na źródło danych. Wiarygodny autor powoła się na konkretne publikacje, przedstawi badania i opracowania, które są podstawą jego artykułu lub porad.

Przykłady wiarygodnych źródeł:
 • kosmopedia.pl – jeśli poszukujesz składników kosmetyków i ich działania.
 • cosmeticsinfo.org – strona prowadzone przez Personal Care Produkts Council, prezentuje fakty i szczegółowe informacje naukowe na temat składników produktów pielęgnacyjnych.
 • nim.nih.gov – zasoby National Institutes of Health (NIH), w których można wyszukiwać informacje na temat toksykologii, niebezpiecznych substancji chemicznych, zdrowia i środowiska oraz toksycznych emisji,
 • IFRAorg.org – strona International Fragrance Association z siedzibą w Genewie, oficjalnego samorządnego organu reprezentującego globalny przemysł perfumeryjny.
 • ncbi.nim.nih.gov/pubmed – czasopisma naukowe National Library of Medicine, biblioteki prowadzonej przez National Institutes of Health: są to publikacje poświęcone tematyce biomedycznej i naukom przyrodniczym.

A jeśli i Wy chcecie wziąć udział w podobnym wydarzeniu, to oprócz spotkania w Łodzi ekspertki podzielą się swoją wiedzą w ramach bezpłatnych szkoleń w jeszcze 8 polskich miastach. Najbliższe spotkanie planowane jest już na początku czerwca w Katowicach, a harmonogram spotkań wygląda następująco:

Poznań (8.05) | Łódź (15.05) | Katowice (6.06) | Kraków (16.06) | 
Gdańsk (18.09) | Szczecin (26.09) | Wrocław (3.10) | Rzeszów (10.10) |

SZCZEGÓŁY I ZAPISY NA BEZPŁATNE WARSZTATY - |KLIK|social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl