Światowy Dzień Autyzmu, czyli Polska na Niebiesko.


Kiedy na teście ciążowym znajdujemy dwie upragnione kreski, nasze życie zaczyna kręcić się wokół nienarodzonego dziecka. Wiemy, że wszystko, co nas otacza w pewnym stopniu będzie podporządkowane małej istocie, która sprawi, że każdy dzień będzie piękny i pełen miłości.
Podczas badań myślimy tylko o zdrowiu dziecka, a płeć czy inne preferencje dotyczące wyglądu to tylko dodatek do naszego szczęścia.

Gdy przychodzi ten moment, kiedy witamy na świecie maluszka i rozpoczynamy wspólną przygodę zwaną wychowaniem obserwujemy tego człowieka zrodzonego z naszej krwi i oczekujemy pierwszych świadomych uśmiechów, gestów czy słów.

O ile wszystko w naturalnym czasie się dzieje, można powiedzieć, że unosimy się ponad ziemię ze szczęścia, ale co w przypadku, gdy zachowanie dziecka budzi nasz niepokój. Pierwsze niepokojące zachowania dziecka obserwują zazwyczaj rodzice – w niektórych przypadkach już w wieku niemowlęcym. Martwi ich to, że dziecko jest za bardzo grzeczne, spokojne, nie reaguje na hałas, nie skupia wzroku na wchodzących osobach, gdy weźmie się je na ręce – sztywnieje, godzinami wpatruje się w jeden punkt, np. tykający zegar, nie gaworzy, nie rozwija mowy. Bywa też, że początkowo rozwój dziecka przebiega prawidłowo, a dziwne zachowania pojawiają się nagle.

Każda sytuacja, która budzi w nas niepokój powinna być jak najszybciej skonsultowana z lekarzem pediatrą, bo o ile można powiedzieć, że każde dziecko ma swoje tempo rozwoju tak niektóre czynniki pojawiające się podczas codziennych obserwacji mogą mieć wpływ na dalsze podjęcie odpowiedniego leczenia.

Autyzm to trudna choroba polegająca na całościowym zaburzeniu rozwoju dziecka na tle neurologicznym. Nie da go się wyleczyć, a życie z chorym dzieckiem bywa bardzo trudne. Osoby z autyzmem inaczej odbierają otaczający je świat. Autyzm może powodować nadwrażliwość na bodźce przez co osoby zmagające się z tą chorobą mogą czuć się przytłoczone.


Jeśli chcecie przeczytać raport z Ogólnopolskiego badania świadomości autyzmu kliknijcie w podany link [TUTAJ]

Wczesna diagnoza i konsekwentna terapia dają dzieciom z autyzmem szansę na rozwój i samodzielność.


2 kwietnia 2018 r. obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Co rok tego dnia Fundacja JiM organizuje akcję Polska na niebiesko, podczas której poprzez szerokie działania uświadamia ludziom czym jest autyzm. Wszystko po to, aby zwiększyć tolerancję i akceptację dla dzieci i ich Rodzin.

Zachęcam Was do odwiedzenia strony www i wirtualne dołączenie do akcji- wystarczy uzupełnić formularza na stronie. Mam jeszcze jedną prośbę- na dole strony polskananiebisko.pl znajduje się mapka z formularzem – przesyłając swoje dane w formularzu jednocześnie zostawia się swój niebieski balonik na mapie – przesłaniem akcji jest zrobienie „całej Polski na Niebiesko”. Za każdy balonik (wypełnienie formularza) sponsor (Westernacher Group) przekazuję 1 zł na diagnozę autyzmu w całej Polsce.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl