Celebruj tradycję + przepis na szybkie pierniki.


Za pasem najbardziej magiczny czas w roku- Święta Bożego Narodzenia. Niegdyś kojarzyły się z białym puszystym śniegiem, bałwanami i kuligiem. Dziś choć raczej śniegu wyglądać na próżno, nadal może być pięknym czasem spędzonym w gronie rodzinnym.

Celebrowanie tradycji.

Z dziećmi wiele rzeczy, jak choćby sprzątanie bywa trudne. Człowiek raz z miesiącu myje okna, aby za chwilę pojawiły się na nich odciski małych paluszków lub smugi po użyciu chusteczek wilgotnych. To samo tyczy się walających zabawek po podłodze lub tony książeczek w każdym rogu domu. Trzeba pamiętać jednak, że dzieciństwo rządzi się swoimi prawami, a my jako rodzice powinniśmy być w tej kwestii wyrozumiali.
Zamiast wkurzać się na wszechobecny chaos, możemy zaszczepić w dzieciach wiele pasji czy celebrowanie tradycji.
Wspólnie pieczenie pierników, dekorowanie ich kolorowymi posypkami i pisakami lukrowymi czy ozdabianie domu może być wspaniałą chwilą, którą będziemy pamiętać na długie lata, a dzieci swoje dzieciństwo zapamiętają jak beztroski czas zabawy niż ciągłej pogoni za chorymi ambicjami rodziców.

Boże Narodzenie to chyba jedyny tak wyjątkowy czas w roku. Pamiętam jeszcze te wspaniałe chwile z czasów swojego dzieciństwa, kiedy robiło się samodzielnie dekoracje na choinkę i papierowe łańcuchy. Farba często zasychała na mojej twarzy, a na dywanie było pełno pozostałości po papierze kolorowym. Mnóstwo uśmiechu na twarzy dzieci, to niewątpliwie ogromna radość dla dorosłych.

W naszym domu dbamy o to, aby ten uśmiech nie schodził z naszych małych i czasami pyskatych buzi dając im możliwość poznania tradycji i jednoczesnej zabawy.
Tym razem korzystając z możliwości bycia razem w domu, upiekliśmy domowe pierniki, które zostały przez najmłodszych udekorowane według ich upodobań. Wspaniała zabawa, mnóstwo bałaganu i kilka pamiątkowych zdjęć zatrzyma tę chwilę w naszej pamięci.

A poniżej podrzucę Wam przepis na szybkie pierniki, które zrobicie nawet na ostatnią chwilę. Dodam tylko, że genialne foremki i inne artykuły, które ożywią Wasze święta znajdziecie na stronie favi.pl

Przepis na szybkie pierniki.

Składniki na około 55 pierniczków:

  • 300 g mąki pszennej
  • 100 g mąki żytniej pełnoziarnistej
  • 2 duże jajka
  • 130 g cukru pudru
  • 100 g masła, roztopionego i lekko przestudzonego
  • 100 g miodu
  • 1 łyżka przyprawy do piernika
  • 1 łyżka kakao
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej

Wszystkie składniki wsypać do naczynia, wymieszać i wyrobić do otrzymania gładkiego ciasta (można mikserem). Ciasto może być klejące, ale nie dodawać mąki.
Ciasto rozwałkować na grubość 4 mm (nie cieniej), podsypując je małą ilością mąki - tylko tyle, by ciasto nie kleiło się do stolnicy.
Wykrawać różne kształty pierniczków. Układać je na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia w niewielkich odstępach. Piec w temperaturze 180ºC przez około 8 - 10 minut (długość pieczenia zależy od wielkości pierniczków, mniejsze pieczemy nawet krócej). Wyjąć, wystudzić na kratce. Dowolnie udekorować.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl