Czemu dzieci zadają nam pytania i dlaczego wiele z nas ma z tym problem?

Kapitan nauka

Odkąd mój syn zaczął mówić, każdego dnia zadaje nam mnóstwo pytań. Zaczynając od prostych, kończąc na tych budzących niekiedy zakłopotanie.

Czemu dzieci zadają nam pytania i dlaczego wiele z nas ma z tym problem?

Przede wszystkim dzieci są ciekawe świata. Od kiedy ich narzędzie mowy jest gotowe do mówienia, tak wyobraźnia i chęć chłonięcia informacji jest przeogromna i każdego dnia chcą wiedzieć więcej.
Wiadomo, niektóre pytania budzą w nas zakłopotanie, jak te dotyczące choćby różnicy między dziewczynką, a chłopcem lub dociekające skąd biorą się dzieci.
Jedno jest pewne!
Najlepsze odpowiedzi to takie, które są prawdziwe i dostosowane do wieku dziecka. Zawsze warto zacząć od odpowiedzi krótkich, prostych i z małą ilością szczegółów. Jeśli dziecko będzie ich ciekawe, zada kolejne pytania.

Jak zachować się podczas zadawania pytań?

Musimy pamiętać o tym (bo nie dla wszystkich rodziców jest to naturalne), że każde pytanie zadane przez nasze dziecko jest szczere i powinno być traktowane z szacunkiem. Nie zbywajmy dzieci odpowiedziami od niechcenia, czy niezgodnymi z prawdą. Nie starajmy także unikać odpowiedzi, ponieważ takim zachowaniem wywołamy w dziecku lęk przed rozmową z rodzicem, co może skutkować brakiem poczucia bezpieczeństwa i zrozumienia.
Pamiętajmy, że zadawanie pytań nie jest niczym złym. Dzięki rozmowie nasze dzieci poznają otaczający nas świat, uczą się różnych zachowań i przede wszystkim budują z nami niesamowitą więź. 
Bądźmy ich drogowskazem i oparciem, a będziemy także najlepszym przyjacielem i autorytetem. Nasze podejście do dzieci kształtuje ich przyszłość oraz wartości, którymi będą w przyszłości się kierować, a to najlepsze, co możemy im podarować obok swojej miłości.

P.S. Jeśli macie w domu tak, jak ja małych filozofów, którzy z chęcią dociekają różnych rzeczy, to polecamy ciekawe zagadki oraz zadania dopasowane do wieku od Kapitana Nauki.

Bazgraki to książeczki z graficznymi łamigłówkami dla przedszkolaków od 3 do 6 lat. Różnorodne ćwiczenia przygotowują do nauki pisania, rozwijają koncentrację i spostrzegawczość, a także ćwiczą pamięć wzrokową i orientację w przestrzeni.

Dołączony do zestawu suchościeralny flamaster umożliwia zmazywanie i poprawianie odpowiedzi bez końca, a wygodny, większy format sprawi, że z rozwiązywaniem zadań nie będą miały problemu już trzylatki.

W serii:
Bazgraki wśród zwierząt (3-6 lat)
Bazgraki w kosmosie (3-6 lat)
Bazgraki w podróży (3-6 lat)
Bazgraki w przedszkolu (3-6 lat)

bazgraki kapitan nauka

bazgraki kapitan nauka

bazgraki kapitan nauka

bazgraki kapitan nauka

Kapitalne zagadki dla bystrzaków i Kapitalne zagadki dla spryciarzy to zeszyty ćwiczeń z wciągającymi zadaniami dla przedszkolaków i uczniów. Stworzone specjalnie dla ciekawych świata przedszkolaków! W każdym zeszycie znajduje się ponad 90 fascynujących zagadek, które pomagają ćwiczyć skupienie uwagi, umiejętności matematyczne, spostrzegawczość i grafomotorykę.

W serii:
Kapitalne zagadki dla małych Bystrzaków 4+
Kapitalne zagadki dla małych Spryciarzy 4+
Kapitalne zagadki dla Bystrzaków 6+
Kapitalne zagadki dla małych Spryciarzy 6+
social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl