Projekt WYPRAWKA- zabawa w kontrasty.


Kontrastowe zabawki to produkty, które wasze maluszki pokochają. Łączą one w sobie wiele funkcji – dostosowane do możliwości percepcyjnych noworodka poprzez kolorystykę i kształty, umożliwiają dziecku wzrokowe badanie otaczającej go przestrzeni i zachęcają go do aktywności, pobudzając tym samym jego rozwój intelektualny i emocjonalny.
Nasze postrzeganie świata różni się od tego, jak postrzega go malutkie dziecko. Przychodząc na świat, twój maluszek nie ma jeszcze w pełni wykształconego zmysłu wzroku, gdyż w czasie życia płodowego nie działają na niego praktycznie żadne bodźce wzrokowe. Po porodzie mruży więc powieki, odwraca główkę od źródła światła, jego oczy przez jakiś czas są nadwrażliwe.

Co więc w takim razie widzi maluszek?

Maleństwo na razie widzi dość wyraźnie jedynie przedmioty, które znajdują się od niego w odległości około 20-30 cm. Wszystko inne jest zamazane. Nie odróżnia jeszcze kolorów, widzi w różnych odcieniach szarości. To ograniczone widzenie chroni go przed nadmiarem bodźców i pozwala na stopniowe, bezpieczne poznawanie świata. Między pierwszym a trzecim miesiącem życia jego pole widzenia poszerzy się z około 37 cm do około 3 m.

Umiejętności takie jak spostrzeganie kształtu, barwy i jasności, wyodrębnianie elementów z tła będą rozwijać się u niego stopniowo.

Aktywność wzrokowa we wczesnych tygodniach życia dziecka powoduje utrzymanie aktywności komórek mózgowych na wysokim poziomie. Warto stymulować rozwój wzroku u zdrowego dziecka, ale należy to robić z umiarem i pamiętać, że nie da się go przyspieszyć. U noworodka, którego rozwój jest zakłócony, taka stymulacja staje się niezbędna. Noworodki, które po urodzeniu przebywają w inkubatorze, mają mniej możliwości ćwiczenia funkcji wzrokowych, ich wzrok potrzebuje więcej czasu, by zacząć funkcjonować prawidłowo. Co więcej, aktywne spostrzeganie jest podstawowym etapem rozwoju inteligencji oraz uczenia się komunikacji językowej, pozytywnie wpływa na rozwój ruchowy.

Pierwsze zabawki twojego dziecka powinny być przede wszystkim bodźcami wzrokowymi. Od około 4-6 tygodnia życia możesz używać kontrastowych zabawek czy kart, a także odpowiednich, książeczek w żywych kolorach: czerwonym, żółtym, zielonym i niebieskim. Aby ułatwić ich spostrzeganie, dobieraj kolory na zasadzie kontrastu. Twoje dziecko na pewno zwróci uwagę na proste rysunki i wzory, wyraźnie zaznaczone kontury, doceni elementy raczej o większych niż mniejszych rozmiarach.

Aby jak najlepiej stymulować wzrok Agatki postanowiłam zakupić dla niej kontrastowe zabawki do jej maleńkiej rączki. Takie produkty posłużą na długo, np świetnie będą się spisywać w wózku czy podczas jazdy samochodem. Zapewniam Was, że nie tylko maleństwa się nimi zainteresują. Nasz 3-letni przedszkolak chętnie je ogląda i obiecuje, że będzie je pożyczał młodszej siostrze.

Oprócz kolorów postawiliśmy przede wszystkim na jakość. Wybraliśmy zabawki BLACK PLUM.

Świetny sklep oferujących nie tylko zabawki, ale także kontrastowe maty, pościele i książeczki. Każdy znajdzie coś dla siebie i to zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki. Nie wszystkie produkty muszą być przecież niebieskie czy różowe (choć nie ukrywam, że uwielbiam takie słodkie rzeczy). ;-)

W naszym przypadku wybór padł na dwie zabawki- dla Kuby i Agaty, żeby nie było wojny ;-)

Urocza żyrafa i cudowny ptaszek marzyciel zamieszkały w pokojach naszych dzieci.

Żyrafa- kontrastowa zabawka do chwytania dla dzieci. Poręczne kółko i niewielka waga zebry sprawiają, że zabawka pasuje do małej rączki. Graficzne pasy na zabawce i wystające czarno-białe tasiemki zwracają uwagę malucha, zachęcają do zabawy i kształtują jego koordynację wzrokowo - ruchową.


Ptaszek marzyciel- Kontrastowa zabawka do chwytania dla dzieci. Poręczne kółko i niewielka waga ptaszka sprawiają, że zabawka pasuje do małej rączki. Skrzydełka ptaszka szeleszczą, a czarno białe, kontrastowe kolory i geometryczne kształty stymulują wzrok maluszka i kształtują jego koordynację wzrokowo - ruchową. Piszczałka wewnątrz zabawki pozwala rodzicowi urozmaicić zabawę z dzieckiem.


Jak widzicie piękno i prostota zabawek, a także ich przeznaczenie ma bardzo duży wpływ na rozwój naszych maluszków.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl