`PAX`, czyli czy przyjaźń może przetrwać wszystko?


Choć w ostatnim czasie jedynymi książkami, które są czytane w naszym domu, to książki dla 3-latka, to z racji przymusu wypoczywania sięgnęłam po książkę, która sprawiła, że wzruszyłam się na maxa.
Nie czytam zbyt wiele, bo po prostu nie mam na to czasu. Mój dzień kręci się wokół dziecka, jego zawiezienia i odebrania z przedszkola, a także na codziennych obowiązkach domowych takich jak pranie czy gotowanie.

Niestety w ostatnim czasie dostaliśmy od lekarza prowadzącego przymus wypoczywania ze względu na to, że nasza Agatka próbuje się już urodzić. Zalecenie leżenia sprawiło, że nadrobiłam wszystkie możliwe odcinki ulubionych seriali, a także przeczytałam cudowną książkę. "PAX" z wydawnictwa IUVI to opowieść o chłopcu o imieniu Peter, a także jego przyjacielu lisie. 


Może się wydawać, że to smutna opowieść o wojnie, rozstaniu, ale nic bardziej mylnego. Prawdziwa przyjaźń jest skłonna do wielu poświęceń, choćby przebycia 500 km.

Chłopiec jak na swój wiek przeżył w swoim życiu wiele. Śmierć matki, wyruszenie ojca na wojnę, a także przymus zamieszkania z niezbyt lubianym dziadkiem. Chłopiec jest bardzo wytrwały i uparty. Zawsze może liczyć na wsparcie swojego zwierzęcego przyjaciela. 

Kiedy jednak musi wypuścić swojego lisa do dzikiego lasu, a sam zmienia miejsce zamieszkania wydaje się, że to koniec pięknej przyjaźni.

Nic bardziej mylnego. Dzięki temu, że trudno go do czegokolwiek zniechęcić, wyrusza w podróż w poszukiwaniu lisa. Czy go znajdzie i co się wydarzy przeczytacie w książce.
Akcja w książce nie jest dynamiczna. Płynie spokojnie, ale mimo tego powieść jest cały czas ciekawa. Autorka, Sara Pennypacker skupia się na przekazaniu emocji oraz uczuć. Pozwala zapoznać się czytelnikowi z każdym bohaterem. Fantastycznym zabiegiem było wprowadzenie pisanych naprzemiennie z perspektywy Petera i Paxa. Dzięki temu wiemy, co robi każdy z bohaterów, a akcja nie jest monotonna. Ukazanie historii z punktu widzenia chłopca i lisa sprawia, że większa waga przywiązana jest to uczuć i zachowań niż do pustych wydarzeń. Zarówno Peter jak i Pax postrzegają świat na różne sposoby, ale zgodnie z prawdą.

Dzięki Pax'owi poznajemy świat ludzi z punktu widzenia zwierząt. Sposób w jaki wyczuwają nasze emocje i odbierają niektóre zachowania. Autorka wspaniale ukazuje relację między człowiekiem i jego zwierzakiem, która opiera się na przywiązaniu i lojalności. "Pax" to świetna książka dla czytelnika w każdym wieku. • Tytuł: PAX
 • Autor: 
  Sara Pennypacker
 • Data wydania: 
  2016-10-26
 • Format: 
  13,5x20,5 cm
 • Liczba stron: 
  296
 • ISBN: 
  978-83-7966-028-5social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl