Rodzicielstwo bliskości, czyli rób tak, jak czujesz.


Droga Mamo! Drogi Tato!
Każde z Was chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Od czasu ujrzenia magicznych dwóch kresek na teście ciążowym przygotowujecie się chwilę spotkania z Waszym skarbem. Myślicie i wyobrażacie sobie jak będzie wyglądało Wasze życie, jakie cenne zasady przekazać nowemu członkowi rodziny i jak sobie poradzicie z jego wychowaniem.
W ramach potwierdzenia tego, co mówię przedstawię Wam SIEDEM NARZĘDZI BLISKOŚCI
  • Więź uczuciowa podczas narodzin:
Sposób, w jaki rodzice i dziecko rozpoczynają wspólne życie, pomaga we wczesnym rozwoju bliskości. Dni i tygodnie po narodzinach, to okres bardzo delikatny. W tym czasie głównym celem matki i dziecka jest bycie blisko. Dziecko zaraz po narodzinach odczuwa naturalną, biologiczną potrzebę bliskości, a matka – intuicyjnie pragnie się nim opiekować. To pomaga wzajemnemu dopasowaniu się do swoich potrzeb. Każdy z członków tej biologicznej pary dochodzi do porozumienia na samym początku, czyli wtedy, kiedy niemowlę najbardziej tego potrzebuje a matka jest gotowa do opieki. Należy pamiętać również, aby w tym okresie nie pomijać również kontaktu TATA-DZIECKO. To ważne zarówno dla maleństwa, jak i jego taty. On także chce uczestniczyć w tej niesamowitej więzi.
  • Karmienie piersią:
Karmienie piersią jest treningiem w odczytywaniu sygnałów dziecka. Naturalne karmienie pomaga matce odczytywać sygnały dziecka, jego mowę ciała, co jest pierwszym krokiem do poznania go. Karmienie piersią zapewnia dziecku i matce mądry początek w ich wspólnym życiu. Mleko z piersi zawiera wyjątkowe składniki pokarmowe, których nie można sztucznie wyprodukować ani kupić. Karmienie piersią ulepsza porozumienie między matką i dzieckiem poprzez stymulację jej ciała do produkcji prolaktyny i oksytocyny, hormonów zapewniających przepływ matczynych uczuć. Niestety nie każda kobieta ma możliwość karmienia piersią swoje dziecko. Bywają różne sytuacje, które niestety nie zawsze są zależne od nas. Sama chciałam karmić Syna piersią jak najdłużej, ale niestety nie było mi to dane. Nasza przygoda została zakończona po ok. 3 tygodniach. Nie tylko karmienie piersią powoduje, że jest to rodzicielstwo bliskości. Można tak samo być blisko dziecka, a mimo to karmić je butelką. Nie wychwalam pod niebiosa matki karmiące piersią, ani nie neguję te, które karmią butelką. Tylko TY- Mamo wiesz co jest dla Twojego dziecka najlepsze. Pamiętaj również o tym, że decydując się na karmienie mlekiem modyfikowanym, musisz wybrać jak najlepsze mleko dla Twojego dziecka. Polecam produkty Nestle Nan Pro 1 i kolejno Nestle Nan Pro 2. Po odstawieniu mleka zaleconego przez lekarza na skazę białkową wybrałam własnie produkt Nestle Nan Pro 2. Moje dziecko nie miało po nim żadnych problemów w jego malutkim brzuszkiem, a to przecież est bardzo ważne.
  • Noszenie dziecka.
Noszone dziecko uczy się wielu rzeczy w ramionach aktywnego opiekuna.Noszone dzieci są rzadziej kapryśne i częściej znajdują się w stanie czujnego spokoju, który stymuluje odkrywanie świata. Noszenie dziecka usprawnia również jego wrażliwość na rodziców. Ponieważ dziecko jest blisko matki lub ojca, rodzic także ma okazję, by lepiej poznać swoje maleństwo. Bliskość sprzyja ufności
  • Spanie blisko dziecka:
Każda rodzina wypracowuje swój własny sposób spania, który jest najlepszy dla wszystkich jej członków. Wspólne spanie z dzieckiem oznacza więcej czasu na bliski kontakt z nim i pozwala zabieganemu w czasie dnia rodzicowi znowu poczuć się blisko dziecka w czasie snu. Ponieważ większość maluszków obawia się nocy, spanie w pobliżu dziecka, dotyk i karmienie zmniejszają nocny lęk przed separacją i pomagają mu nauczyć się, iż sen to przyjemny i niegroźny stan. Sami na początku sypialiśmy z dzieckiem i uważam to za cudowny okres. Powoli przyzwyczajaliśmy Kubusia do spania w swoim łóżeczku, ale nawet teraz w wieku prawie 2 lat, codziennie nad ranem przybiega do naszego łóżka aby się do nas przytulić i nacieszyć rodzicami przed naszym pójściem do pracy.
  • Wiara, że płacz dziecka jest jego sposobem komunikacji:
Płacz dziecka jest sygnałem, który ma pomóc mu w przetrwaniu, a rodzicom w odkrywaniu dziecka. Troskliwe reagowanie na płacz buduje zaufanie. Dzieci wierzą, że opiekunowie reagują na ich sygnały. Z kolei Rodzice stopniowo uczą się wierzyć we własne umiejętności i zauważają, że potrafią sprostać wymaganiom dziecka. To znacznie podnosi poziom komunikacji rodziców i niemowlęcia. Maleństwa płaczą, aby coś przekazać, a nie manipulować rodzicem.
  • Wystrzeganie się dziecięcych “treserów”:
Rodzicielstwo Bliskości uczy, jak rozróżniać porady, szczególnie te promujące surowy i radykalny styl rodzicielstwa, który nakazuje trzymania się ścisłego rozkładu, a nie obserwacji dziecka, styl, który można potocznie nazwać: “niech się wypłacze”. Ten wygodny styl bycia rodzicem nie przynosi długotrwałych korzyści ale wieloletnie straty. Nie jest to zatem mądra inwestycja. Takie zimne style wychowania kreują dystans między rodzicem i dzieckiem i nie pozwalają matce i ojcu na stanie się ekspertami w odczytywaniu sygnałów dziecka. Obserwuj swoje dziecko, rozmawiaj z nim, mów co czujesz. Dziecko także chce znać Twoje uczucia. 
  • Równowaga:
W gorliwości, aby zapewnić dziecku wszystko to, co najlepsze, rodzice mogą zaniedbać swoje potrzeby, a co za tym idzie, zaniedbać swoje małżeństwo. Kluczem w utrzymaniu równowagi w byciu rodzicem jest właściwe reagowanie na sygnały dziecka, pewność, kiedy powiedzieć Tak a kiedy Nie, a także przyznanie się, że czasem potrzebna jest pomoc z zewnątrz. Nie zapominajcie również o tym, że jesteście mężem i żoną. W naszym domu zajęło nam to sporo czasu, aby zrozumieć, że też potrzebujemy chwili tylko dla siebie. Wyjście od czasu do czasu na randkę sprawi, że Wasze małżeństwo będzie nadal gorące.

Pamiętajcie, że nie warto za wszelką cenę trzymać się żelaznych zasad. To, co podpowiada Wam Wasze serce jest bardzo ważne. Dzięki temu w Waszej rodzinie będzie zawsze panowała harmonia, a dziecko będzie darzyło Was szacunkiem i ufnością. Czy jest coś piękniejszego niż szczęśliwe dzieciństwo Waszego maleństwa?!


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl