Jak sprzątać dom przy alergiku?

Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy

Odkąd zostałam mamą sprzątanie w moim domu to mimo podziału obowiązków, to syzyfowa praca. Od dzieciństwa nauczona dbaniem o porządek i utrzymywaniem go na długo było dla mnie podstawą.


W rodzinnym domu bardzo przywiązywaliśmy uwagę do sprzątania, a także odkładania rzeczy na swoje miejsce i chciałabym aby w moim domu było podobnie. W końcu nie ma nic przyjemniejszego niż siadanie na kanapie w czystym i pachnącym pokoju z filiżanką pysznej kawy.

Dlaczego dbanie o porządek w moim domu jest tak ważne? 

Otóż odpowiedź na to pytanie jest jednocześnie moim wieloletnim problemem. Kwestia sprzątania to nie tylko chęć posiadania czystego domu. Od dziecka jestem uczulona na kurz i niestety pojawiające się w naszym domu pyłki i roztocza po prostu uniemożliwiały mi życie. Cieknący katar i kichanie wkurzały mnie do tego stopnia, że koniecznie musiałam coś z tym zrobić. Postanowiłam, że w swoim domu ograniczę ilość dywanów bo wiadomo, że w nich ten kurz po prostu się zbiera i zdecydowałam się dosłownie na niewielkie dywany, które bardziej służą dekoracji niż po prostu ochronie podłogi, jak to bywało kilkanaście lat wstecz.
Kolejnym krokiem jest pozbycie się także firan. Niektórzy nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że jest to siedlisko kurzu. U nas od 3 lat w oknach wiszą rolety rzymskie, które są niezwykle praktyczne i to nie tylko ze względu na zaciemnianie mieszkania. Ich sposób montażu pozwala na szybkie i wygodne pranie, które redukuje ilość zanieczyszczeń i bakterii unoszących się w powietrzu. Po praniu spryskuje rolety specjalnym środkiem antystatycznym dzięki czemu nie chłoną tak osadzającego się kurzu.

Jeśli zastanawiasz się czy masz alergię, warto zrobić testy u alergologa. Są one bezbolesne i dają 100% wynik po zaaplikowaniu alergnu na skórę. Sprawdź, czy występują u Ciebie lub Twoich bliskich objawy alergii. Jeśli tak, to udaj się do lekarza.
Objawy alergii

Jaki najlepiej sprzątać przy alergiku?

Dbanie o porządek w domu przy alergii jest niezwykle ważny. Dzięki temu znacząco ograniczamy latające kłęby kurzu oraz wszechobecnych roztoczy, które niestety potrafią uprzykrzyć niejednej osobie życie.

  • Pościele antyalergiczne
Przede wszystkim powinniśmy zainwestować w pościele antyalergiczne. Wiem, że to nie jest tani interes, ale po prostu wolę kupić coś raz, a porządne i możliwie ograniczyć problem, niż się po prostu dalej z tym męczyć. Kołdra dla alergika powinna być wykonana przede wszystkim z naturalnych, hipoalergicznych oraz oddychających materiałów. Materiał powinien oczywiście odprowadzać wilgoć, aby ograniczyć rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Kołdra powinna mieć także możliwość częstego prania w temperaturze powyżej 60 stopni, gdyż wtedy mamy pewność, że wszystkie roztocza zginą. 

  • Wietrzenie domu
Kolejną sprawą jest oczywiście wietrzenie domu. Podczas takiego przewiania pyłki i roztocza które są w powietrzu po prostu wywiewa na zewnątrz dzięki temu oprócz świeżego powietrza mamy również trochę czyściej. Obawiasz się, że wietrząc mieszkanie, wydasz fortunę na ogrzewanie? Nie martw się, lecz podejdź do tematu z głową. Wystarczy, że każdego dnia otworzysz okna na 15 minut. Warto również pamiętać, iż po południu temperatura jest wyższa niż rano. Nie chcesz wyziębić mieszkania? Wietrzenie zaplanuj w godzinach 12-14.

  • Wycieranie kurzu na mokro
Przy sprzątaniu powierzchnie mebli najlepiej przecierać nie tylko wilgotną szmatką celem pozbycia się kurzu, ale także ściereczkami nasączonymi woskiem, który nada blask meblom i jednocześnie zabezpieczy je przed osadzaniem się kurzu. Tak samo warto postępować z ramami obrazów. Przy sprzątaniu nie należy zapominać o miejscach trudno dostępnych takich, jak kaloryfery czy miejsce pod łóżkiem.

  • Specjalne urządzenia do odkurzania roztoczy
Do siedzenia w salonie najlepsze będą meble pokryte skórą chyba, że posiadamy specjalny odkurzacz do roztoczy. Odkurzacz do roztoczy marki Deerma CM1300 przypomina nieco klasyczny odkurzacz ręczny, ma jednak szerszą głowicę. Inna jest również zasada jego działania. Łącząc światło ultrafioletowe, wysoką temperaturę, drgania o wysokiej częstotliwości i dużą moc ssania, odkurzacz pozwala skutecznie pozbyć się roztoczy, kurzu i innych zanieczyszczeń. Jak zapewnia producent, urządzenie usuwa dorosłe osobniki i jaja roztoczy kurzu z materaca i pościeli ze skutecznością 99,9 proc. Co więcej, światło UV wykazuje również właściwości wirusobójcze i bakteriobójcze. Z CM1300 skutecznie zadbasz o zdrowie. Filtracja cykloniczna oraz HEPA efektywnie neutralizują kurz i inne alergeny. Zarówno filtr, jak i pojemnik na odpady można też łatwo i wygodnie umyć. Wszystko to sprawia, że stosowanie odkurzacza jest czyste i bezpieczne.
Odkurzacz do roztoczy Deerma CM1300
Odkurzacz do roztoczy Deerma CM1300
Odkurzacz do roztoczy Deerma CM1300
Odkurzacz do roztoczy Deerma CM1300
  • Odkurzacz pionowy do codziennego sprzątania
Przy odkurzaniu najlepiej wybrać odkurzacz, który czyści na mokro, ale zdaję sobie sprawę, że nie jest on najtańszy. Sami w naszym domu korzystamy z odkurzacza automatycznego oraz pionowego, co jest dla mnie rewelacyjnym rozwiązaniem. Proste rozwiązanie, lekka konstrukcja i dziecinnie proste użytkowanie pozwala na zachowanie czystości każdego dnia.

Do codziennych obowiązków posiadamy odkurzacz Deerma VC25, który cechuje się idealnym wyważeniem i lekkością. Duża siła ssania (aż 10 000 Pa) idealnie zbiera resztki zalegające na podłodze i zapewnia swobodę użytkowania, gdyż posiada wydajny silnik i aż 35 minutowy czas pracy wbudowanego akumulatora. Silnik tego bezprzewodowego odkurzacza został wyposażony w podwójny wentylator gwarantujący wydajną pracę urządzenia na każdej powierzchni.
Dużą zaletą jest także możliwość zmiany mocy ssącej. Przycisk umieszczono na tylnej części odkurzacza, gdzie bez problemu go znajdziemy- pierwszy tryb polecany jest do codziennego odkurzania, natomiast drugi dla uciążliwych zanieczyszczeń, jednak wybór trybu i mocy zależy oczywiście od własnych upodobań. 
Odkurzacz został wyposażony w spiralną szczotkę, która oprócz tego, że niezwykle dokładnie zgarnia wszelkie zanieczyszczenia, to świetnie się czyści. Nie musisz już kombinować i rozkręcać całego urządzenia aby pozbyć się włosów czy sierści Twojego pupila, a dzięki dopasowaniu kąta szczotki do 90° pionowo oraz 180° poziomo, dokładnie odkurzysz każdą, nawet najtrudniej dostępną przestrzeń - na przykład podłogę pod łóżkiem lub wąskie kąty.
Jeśli myślisz, że odkurzacz Deerma VC25 nadaje się tylko do podłóg, to zaskoczę Cię. W zestawie znajdują się dodatkowe elementy, takie jak: mała szczotka 2w1, czy szczotka z trójkątną głowicą, które zmienią odkurzacz pionowy w niewielkich rozmiarów odkurzacz ręczny, który pozwoli Ci sprzątać załamania kanap, siedzenia w aucie i wiele innych miejsc, do których trudno dotrzeć zwykłym odkurzaczem tradycyjnym. Deerma VC25 wyposażony został aż w 4-stopniowy system filtracji, który niezwykle dokładnie pozwala pozbyć się nawet najmniejszych drobinek wszechobecnego kurzu. Wewnątrz urządzenia znajduje się filtr HEPA10, który czuwa nad jakością czyszczenia. Nowoczesna budowa zbiornika na brud skutecznie oddziela małe oraz duże odpady jednocześnie nie blokując filtra. Łatwe czyszczenie pozwala na szybsze opróżnianie zbiornika i ogranicza kontakt z odpadami.
Warto zauważyć także fakt, że odkurzacz szybko się ładuje. W zestawie oczywiście dołączono kabel zasilający, który naładuje akumulator w zaledwie 3h- co jest niewątpliwie dobrym wynikiem w stosunku do urządzeń oferujących podobne działanie.
Cena urządzenia to ok. 340 zł
Odkurzacz Deerma VC25 zalety.png
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
Deerma-VC25-Bezprzewodowy-odkurzacz-pionowy
  • Parownica do różnych powierzchni
Mimo iż nie da się pozbyć kurzu raz na zawsze, można - dzięki regularnemu sprzątaniu - ograniczyć jego zasięg i ilość. Dobrym pomysłem jest również czyszczenie podłogi parą, np. za pomocą mopa parowego. Urządzenie to wykorzystuje parę wytwarzaną po wlaniu wody do specjalnego zbiorniczka, bez potrzeby stosowania detergentów. W ten sposób można usunąć zanieczyszczenia, w tym bytujące w kurzu roztocza, a także aż 99,9 proc. bakterii.

W moim domu do tego typu porządków używamy wielofunkcyjnego urządzenia od Deerma ZQ610. Jego ogromną zaletą jest fakt, że posiada aż 5 wymiennych końcówek, którymi wyczyścimy z powodzeniem okna, kratki wentylacyjne, kuchenki, zabawki czy podłogi o różnych nawierzchniach. Parownica niezwykle szybko nagrzewa wodę i w ciągu 20 sekund od uruchomienia wypuszcza parę wodną o temperaturze aż 105°C zabijając bakterie znajdujące się na powierzchniach. Tak wysoką efektywność zapewnia dwuwarstwowa pierścieniowa rura podgrzewacza oraz aluminiowy bojler. Wszystko to sprawia, że Deerma ZQ610 zachwyci Cię błyskawicznym i skutecznym działaniem. W razie problemów z dostaniem się do trudno dostępnych miejsc, producent dołączył do urządzenia specjalnie dopasowaną końcówkę przedłużającą, która gwarantuje wygodne czyszczenie zasłon, szyb czy innych miejsc.
Warto zauważyć, że nie wszystkie parownice posiadają możliwość czyszczenia wielu powierzchni. Tutaj bez problemu przy pomocy końcówki mopa parowego wyczyścimy nie tylko kafelki i drewno, ale także kamień naturalny i wiele innych powierzchni znajdujących się na podłogach w wielu domach. Niezwykle ważnym aspektem podczas użytkowania parownicy jest zdecydowanie możliwość sprzątania domu bez używania drażniących środków chemicznych, szczególnie w domu, gdzie mieszkają dzieci. Wystarczy czysta woda, która zapewnia szybkie efekty, a przy tym jest bezpieczna dla Ciebie i dla środowiska.
Cena parownicy to ok. 278 zł

Parownica Deerma ZQ610 zalety.png
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Deerma-ZQ610-Wielofunkcyjne-urządzenie-parowe
Odpowiednie dobranie sprzetów do potrzeb jest niezwykle ważne, co zdecydowanie pozwoli odczuć róznicę w codziennym życiu i funkcjonowaniu. Czysty dom przy alergiku to podstawa, którą należy dbać.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl