Planowanie wyjazdów z dziećmi- na co zwrócić uwagę i jaki obrać kierunek?!

 Jak zaplanować wyjazd z dziećmi w Polsce i zagranicąKtóż z nas nie lubi odkrywać nowych i zapierających dech w piersiach miejsc? Sami należymy do osób, których nowe podróże niesamowicie relaksują i napędzają do działania. Dzięki wyjazdom poznajemy piękno otaczającego nas świata, a także spotykamy mnóstwo niesamowitych ludzi na swojej drodze.

Choć czasy pandemii koronawirusa pokrzyżowały nam w tym roku wiele planów i odsunęły na dalszy plan realizację marzeń i celów podróżniczych, które obraliśmy przed tym całym szaleństwem, to staramy się myśleć optymistycznie i wierzyć w to, że niebawem powrócimy do szalonych wypraw w nieznane i pokażemy naszym dzieciom najwspanialsze zakątki nie tylko naszego kraju, ale także świata.
Choć nie wiemy, jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłym roku, to już teraz obmyślamy plan i spiszujemy cele, które pozwolą nam i zaplanowanie idealnych wyjazdów.

Jak zaplanować wyjazd z dziećmi i na co zwrócić uwagę?

Przed obraniem kierunku naszego wyjazdu trzeba się zastanowić przede wszystkim nad miejscem, które chcemy zwiedzić. Musimy być zdecydowani, czy ruszamy na wojaże po kraju, w którym mieszkamy, czy może planujemy podróż poza granice bowiem od tego zależy nasze przygotowanie.
 • Nocleg
Podczas podróży z dziećmi, gdzie w grę wchodzi nocleg i wyżywienie, powinniśmy tę kwestię mocno przemyśleć pod kątem dopasowania. Ważna jest przede wszystkim wielkość pokoi, w których będziemy mieszkać przez cały nasz pobyt. Warto, aby były one dość przestronne i posiadały wszelkie udogodnienia dla najmłodszych jak np. dostawkę lub łóżeczko turystyczne, nocnik ewentualnie nakładkę na sedes czy wanienkę dla maluszków w przypadku mniejszych dzieci. Wiadomo, że im starszi towarzysze, tym kwestie dodatkowego wyposażenia są nie aż tak istotne, ale powinniśmy wybierać za każdym razem miejsca, gdzie warunki są nie gorsze niż mamy na co dzień we własnym domu- to nasza kluczowa zasada.
 • Wyżywienie
Wyżywienie to również ważna kwestia przy planowaniu podróży. O ile opcja śniadań zazwyczaj wliczona jest w koszt noclegu tak, obiady, kolacje czy inne formy wyżywienia nie zawsze. Warto pytać o pakiety w hotelach lub wybierać opcję all inclusive, która jest bardzo wygodna dla wszystkich członków rodziny. Wysokojakościowe hotele gwarantują bogato przygotowane potrawy i potrafią zaskoczyć sposobem ich serwowania. Poza granicami kraju, można więc zasmakować owoców morza lub tamtejszych deserów, jak np. baklava.
W przypadku indywidualnych wyjazdów możemy pozwolić sobie także na stołowanie się w okolicznych restauracjach czy karczmach, gdyż próbowanie lokalnych specjałów jest niezwykle ciekawym doświadczeniem, które czasami pozwoli nam wprowadzić pozytywne zmiany w sposobach naszego przyrządzania potraw.
 • Atrakcje
Atrakcje w formie placu zabaw na powietrzu lub kącika z zabawkami i przyborami do rysowania wewnątrz to także kwestia, jaka powinna być brana pod uwagę. Dodatkowym atutem są również animacje, szczególnie w hotelach zagranicznych, które stanowią świetną rozrywkę dla dzieci w każdym wieku. Angażujące zabawy połączone z kontaktem międzyludzkim są wspaniałym doświadczeniem, które nie tylko pełnią rolę rozrywkową. Pozwalają bowiem także przełamać barierę językową i poznać wielu ciekawych ludzi. 
 • Miejsca dla rodzin z dziećmi
Miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi to swojego rodzaju komfort na wyjazdach. Oprócz przestronnych pokoi, wyżywienia i atrakcji, kluczową rolę odgrywa także podejście personelu do najmłodszych gości, bo nie ukrywajmy, ale nie zawsze bywa kolorowo. Jedna sytuacja potrafi zmienić uśmiechnięte dziecko w płaczącego i marudnego malucha, więc ważne jest aby odpowiednie podejście pracowników wybranego miejsca pozwoliło szybko zażegnać kryzys niż go jeszcze bardziej pogłębić ;-)

Same plany to nie wszystko. Kiedy w grę wchodzi wyjazd po kraju, pozostaje nam tylko w zasadzie pakowanie walizek i tankowanie auta lub zakup biletów na inne środki komunikacji. W przypadku pobytu poza granicami kraju, warto już wcześniej zorientować się, jakie wymagane dokumenty są niezbędne do przekroczenia granicy danego Państwa, aby uniknąć rozczarować przy bramkach na odprawie. Odpowiednie przygotowanie sprawi, że nasza podróż odbędzie się bez przykrych niespodzianek i pozostanie w pamięci na długie lata.

Dokumenty

W przypadku wyjazdów po naszym kraju nie potrzebujemy dodatkowych dokumentów prócz tak naprawdę dowodu osobistego, który potwierdzi naszą i naszych dzieci tożsamość. Podczas wycieczek rodzinnych powinniśmy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia, szczególnie dla dzieci lub innych dokumentów medycznych jeśli tego wymaga od nas stan zdrowia. 
Podczas zagranicznych wyjazdów, szczególnie do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest to bezpłatnie wyrabiany dokument, który upoważnia nas w razie konieczności do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej kraju, w którym aktualnie przebywamy. Karta ważna jest 3 lata. Wniosek o wydanie karty można pobrać ze strony NFZ- |KLIK|

W przypadku wakacji za granicą w niektórych krajach konieczny jest także paszport. Pamiętajcie, że bez względu na wiek dziecka, musi ono go posiadać. Wyrobienie paszportu, to w zależności od okresu, od 2 do 4 tygodni, koszt 140 zł dla osoby dorosłej i 30 zł za dziecko. Z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny za paszport dla dziecka zapłacisz 15 zł

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby dorosłej- |KLIK|
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka- |KLIK|

Kraje, gdzie nie jest wymagany paszport- stan na grudzień 2020 rok.
Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Kanaryjskie, Wyspy Owcze.

Kraje, gdzie wymagany jest paszport i niekiedy wiza- stan na grudzień 2020 rok.
Albania, Białoruś, Chiny, Czarnogóra, Dominikana, Dubaj, Egipt, Etiopia, Gruzja, Indie, Indonezja, Izrael, Jamajka, Jordania, Katar, Kenia, Kostaryka, Kosowo, Kuba, Macedonia, Madagaskar, Malediwy, Maroko, Mauritius, Meksyk, Oman, Panama, Rosja, Sri Lanka, Tajlandia, Tanzania, Tunezja, Turcja, Ukraina, Wielka Brytania, Wyspy Zielonego Przylądka, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Gdybyśmy nie wiem jak się starali, to podczas wyjazdów musimy liczyć się z nieprzewidzianymi i niezbyt przyjemnymi niespodziankami jakimi bywają różnego typu dolegliwości. Warto zawsze mieć przy sobie wszelkiego rodzaju środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także coś na biegunkę dla dzieci i dorosłych. Jeśli wybieramy się w miejsce gdzie jest woda lub lasy warto spakować ze sobą środki przeciw komarom i kleszczom, a także maści na ukąszenia. Przy dzieciach must have to oczywiście plastry opatrunkowe i środek, który przemyje wszelkiego rodzaju rany. My zabieramy zawsze ze sobą także termometr, inhalator zasilany na baterie z solą fizjologiczną oraz probiotyki. Bardzo ważne jest także wykonanie wszystkich szczepień z Kalendarza Szczepień Ochronnych, oczywiście jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania.
Natomiast jeśli wybieramy się poza granicę kraju powinniśmy mieć na uwadze dodatkowe szczepienia ochronne, które w niektórych krajach są wręcz obowiązkiem regulowanym na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych. Takie szczepienia są wymagane w krajach z Afryki i Ameryki Południowej i dotyczą m.in. żółtej febry. Dokumentem, który potwierdza przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień i jest ona bardzo ważna.

W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy lub w określonym regionie tego kraju, zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:
 • żółta gorączka (zwana także żółtą febrą)
 • dur brzuszny
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • choroby meningokokowe
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu
 • wścieklizna

Które kraje wymagają obowiązkowych szczepień
Angola, Burundi, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Niger, Mali, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Kongo, RPA, Sierra Leone, Surinam, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

W obecnym okresie pandemii koronawirusa, podróżowanie może także być nie tylko utrudnione dla turystów w wielu krajach, ale także po przekroczeniu granicy może spotkać nas kwarantanna, która  nakładana jest na podróżujących. Przed wykupieniem wycieczki, warto zorientować się jak wyglądają obecne obostrzenia i reżim sanitarny, aby uniknąć rozczarowań.

Miejsce wyjazdu i atrakcje

Podróżując po Polsce jesteśmy w stanie zaplanować sobie tak wyjazd, aby jak najwięcej zwiedzić lub wypocząć. W sieci dostępne są bazy noclegowe, które oferują nie tylko pakiety w hotelach, ale także budżetowe noclegi, które zależne są tylko od zasobności naszego portfela. Wyżywienie możemy wykupić w pakietach tam, gdzie nocujemy lub jeśli mamy taką chęć, wychodzić wspólnie do restauracji. Dzięki podróżowaniu samodzielnie mamy możliwość na zmianę planów czy wydłużenie pobytu, a przejazd autem jest komfortowy dla wszystkich członków rodziny, dzięki wygodnym postojom. Nie ma także problemu z barierą językową, co jest plusem dla osób, które nie mówią biegle w obcym języku.
Choć na dzień dzisiejszy krajowe obostrzeżenia związane z Covid-19 zamknęły restauracje, w których można na spokojnie zjeść i utudniły pracę w sektorze turystyki, to jeśli mieszkamy niezbyt daleko ciekawych miejsc, możemy pozwolić sobie na jednodniowy wyjazd, a prowiant przygotować w domowych warunkach i zabrać ze sobą lub zakupić posiłek na wynos wspierając jednocześnie lokalne gastronomie.

Polecane kierunki wyjazdów dla całych rodzin w kraju:
 • Mazury
 • Bieszczady
 • Trójmiasto
 • Tatry
I nie tylko. Poniższe zdjęcia przedstawiają m.in. Kraków, rzekę Białkę (dopływ Dunajca), Zamek w Czorsztynie i Wieliczkę.

Wawel
rzeka Białka
zamek w Czorsztynie
kopalnia soli w Wieliczce
Chcąc jednak zwiedzić miejsca znajdujące się poza granicami naszego państwa, powinniśmy przemyśleć kraj, jaki pragniemy zwiedzić oraz atrakcje, jakie chcemy mieć zawarte podczas urlopu.

Podróżując z dziećmi chcemy zaspokoić ich potrzeby nie tylko dotyczące noclegów i wyżywienia, ale także zagwarantować przede świetną zabawę. Warto wtedy wybrać sprawdzone biuro podróży, aby mieć pewność, że wyjazd będzie udany, a nasz wypoczynek komfortowy pod każdym względem- myślę, że tutaj warto polecić ofertę Biura Podróży ITAKA, które specjalizuje się od lat w zorganizowanych wycieczkach. Moi rodzice regularnie korzystają z ich biura i dzięki nim zwiedzili wspaniałe miejsca, jak np. Turcję czy Korfu.


Polecane kierunki wyjazdów dla całych rodzin poza granice kraju (dla leniuchów):
 • Grecja
 • Hiszpania
 • Tunezja, 
 • Cypr
Grecja
Hiszpania
Tunezja
Cypr
A jeśli tak, jak my marzycie o odkrywaniu niebanalnych miejsc, które pozwalają zobaczyć niewiarygodne widoki i przeżyć przygodę marzeń, to zaryzykujcie i wybierzcie miejsca opisane niżej- to nasze marzenia, które wiemy, że prędzej czy później spełnimy!

Polecane kierunki wyjazdów dla całych rodzin poza granice kraju (dla osób rządnych przygody):
 • Islandia (noce polarne i lodowe góry)
 • Królestwo Eswatini (w tym Przylądek Dobrej Nadzei i Kapsztad)
 • Nepal (widok Himalajów, kotlina Katmandu i park narodowy Chitwan)
 • Norwegia (fiordy, zorze polarne)
 • Nowa Zelandia (parki narodowe)
 • Reunion (cała wyspa oraz aktywny wulkan Szczyt Pieca)
 • Szkocja (Loch Ness oraz zamki)
Islandia
Królestwo Eswatini
Nepal
Norwegia
Nowa Zelandia
Reunion
Szkocja
A to tylko kilka wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić rodzinnie. Oczywiście warto przed podjęciem decyzji o podróży do danego kraju, zorientować się jakie panują tam zasady, czy jest bezpiecznie pod względem zagrożenia wojną lub epidemią i co warto zwiedzić przy okazji wypoczynku.
Nie bójcie się marzyć! Małymi krokami jesteście w stanie zrealizować nawet najbardziej najbardziej szaloną wyprawę. Potrzeba determinacji, samozaparcia i wspaniałych kompanów. Pokazujcie dzieciom Polskę i świat. Zabierajcie w nieznane miejsca i organizujcie szalone wyprawy. Dzieciaki nie są przeszkodą do zwiedzania wysp, zamków czy gór. Zarażajcie ich pasją podróży i jeździjcie tam, gdzie zawsze podpowiada Wam serce.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl