Podróże z dziećmi #17- Bunkry w Jeleniu i Konewce

Bunkier w Konewce

Jak już zdążyliście zauważyć lubimy niebanalne miejsca na wypady rodzinne. Różnego typu muzea związane z historią czy tak, jak tym razem bunkry w Konewce i Jeleniu.

Ciekawe znaleziska powiązane z wojną znajdują się w całej Polsce i jako pasjonaci tej tematyki pragniemy je wszystkie z czasem odwiedzić.
Jako, że mieszkamy niedaleko Spały (ok 60 km), to postanowiliśmy sprawdzić budowle, które mieszczą się w naszej okolicy. Sukcesywnie będziemy jeździć dalej i na dłużej, a efekty naszych wypraw będziecie mogli podglądać na naszym blogu.

Trochę historii

Budowa schronów w Konewce i Jeleniu była następstwem utworzenia w końcu 1939 r. w Spale siedziby ważnego niemieckiego ośrodka dowodzenia Ober-Ost. Oberbefehlhaber der Ost – czyli Dowództwo Wojskowe na Wschodzie obejmowało swoim zasięgiem wschodnie tereny okupowanej Polski i tereny Prus wschodnich graniczące ziemiami zajętymi przez Związek Radziecki.

Do 1941 roku w Konewce i Jeleniu na polanach po wyrębie drzew powstały dwa kompleksy żelbetowych schronów. Głównymi obiektami tych kompleksów miały być potężne schrony kolejowe, mogące pomieścić całe składy pociągów sztabowych, których kilkanaście Niemcy wykorzystywali od początku wojny jako ruchome ośrodki dowodzenia dla sztabów wojskowych, a także dla najwyższych dostojników III Rzeszy z Hitlerem na czele.

Obok bukrów kolejowych na terenie Konewki zbudowano także budynki zaplecza technicznego, które zostały nieco rozrzucone po terenie. Bunkry były wyposażone nie tylko w podziemne korytarze, które łączyły się ze sobą, ale także posiadały agregaty prądotwórcze, kotłownie, a nawet specjalne wentylatory, które tłoczyły ogrzane powietrze do schronu.  Inne schrony mieściły studnię, hydrofornię i zbiorniki wody. Kwatery wyposażono w instalacje wodociągowe, kanalizacyjne i odwodnieniowe z osadnikami i odstojnikami ścieków oraz zbiorniki paliwa do generatorów.

Wczoraj i dziś

Od 2005 roku bunkier w Konewce pełni funkcję turystyczną. 

Obecnie do zwiedzania udostępnione są:

  • schron kolejowy długości 380 m, w którym znajdują się:
  • ekspozycja militariów, pojazdy wojskowe, modele schronów oraz niemieckich pociągów wojskowych, wystawy stałe, tematycznie związane z II wojną światową dotyczące fortyfikacji, uzbrojenia, dowództwu Ober-Ost w Spale, działaniom ruchu oporu w okolicy wystawy czasowe udostępniane przez inne muzea
  • schrony techniczne: hydroforni, kotłowni i elektrowni, z której do schronu kolejowego można przejść pod ziemią do schronu kolejowego 80-cio metrowym odcinkiem kanałów technicznych
  • schron studni głębinowej, chłodnica wody, zbiornik paliwa

Bilety wstępu:
12 zł – normalny
7 zł – ulgowy*
dzieci do lat 7 bezpłatnie.
*przysługuje młodzieży uczącej się, studentom (po okazaniu legitymacji), emerytom i rencistom.

Przewodnik (wycieczka trwa 45 min do 1 godz.): 35 zł

Świetne miejsce dla pokazania historii, architektury i zapoznania się bliżej z działalnością tego typu miejsc. Polecamy na jednodniowy wyjazd.

Bunkier w Konewce
Bunkier w Konewce
Bunkier w Konewce
Bunkier w Konewce
Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce

Bunkier w Konewce
Bunkier w Jeleniu
Bunkier w Jeleniu

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl