Alcatraz kontra bibliotekarze #2- recenzja książki.


Alcatraz po raz kolejny dzieli się z nami swoją autobiografią, robi to w swoim niepowtarzalnym stylu z humorem i sarkazmem. Uwielbia drażnić się ze swoim czytelnikiem i wychodzi mu to doskonale. Wartka akcja porywa nas już od pierwszych stron, później jest już tylko lepiej.
Tym razem Alcatraz wraz ze swoją przyjaciółką Bastylią wyrusza do Biblioteki Aleksandryjskiej, aby ratować swojego ojca, który ponoć zaginął w jej czeluściach. Na przeszkodzie stają demoniczni kustosze tejże biblioteki oraz Kości Skryby, kolejna potężna organizacja bibliotekarzy. Aby wyjść z tarapatów Alcatraz musi ponownie użyć swoich nietypowych „talentów” oraz dzielnie współpracować z nowymi towarzyszami niedoli.

Drugą część książki zatytułowano „Kości Skryby” i przypominają coś w rodzaju gry planszowej czy komputerowej w której każdy ruch wynika z poprzedniego i jest zapowiedzią następnego. 

Alcatraz – jak wiedzą wszyscy ci co czytali część pierwszą – jest fajtłapą, życiowym nieudacznikiem, którego życie jest pasmem klęsk. Nagle spotyka on na swojej drodze osoby, które twierdzą, że tak naprawdę jest on przywódcą znamienitego rodu i posiada talenty pozwalające uratować ludzkość przed zagładą. Przekonany o tym chłopiec zaczyna wreszcie wierzyć w siebie i rzeczywiście dokonuje nadzwyczajnych czynów. 
Co ciekawe, wszelkie wady jego i jego krewnych do tej pory utrudniające im życie (takie jak np. spóźnianie się, psucie przedmiotów, gubienie się) nagle zaczynają być uważane za „talenty”, dzięki którym można uniknąć wielu niebezpieczeństw i wyjść cało nawet z najgorszych opresji. 
I znów genialna technika psychologiczna: słabość charakteru staje się zaletą, „talentem”, pomaga w życiu, a nie utrudnia go. 

Całość – podobnie jak pierwszą część – ubarwiają świetne, nieco komiksowe rysunki autorstwa Hayley Lazo. Bohaterowie niestrudzenie toczą ciągłą walkę o informacje, bo – jak twierdzi dziadek Smedry - „Informacja, chłopcze. (…) Potężniejsza od każdego miecza czy pistoletu.” Pojawia się zatem kolejne przesłanie tej książki: wygrywa nie siła, lecz wiedza. Brandon Sanderson już zapowiada, że wkrótce ukaże się trzecia część cyklu zatytułowana „Rycerze Krystalii”. Póki co akcja się rozwija, kunsztu nabiera też pisarstwo Sandersona, także mam nadzieję, że będzie już tylko lepiej. 
Po przeczytaniu drugiego tomu przygód Alcatraza nadal zachęcam do sięgnięcia po tę serię, bo oprócz ciekawej fabuły, spędzimy miło czas w towarzystwie głównego bohatera a także poznamy jego kolejne przygody.


Autor: Brandon Sanderson
Wydawnictwo: IUVI
Data wydania: 2017-05-24
Format: 13,5x20,5 cm
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7966-035-3
social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl