Buty dla dziecka- czym się kierować?


Jako rodzice staramy się wybierać dla naszych dzieci produkty najwyższej jakości. W końcu nasze pociechy są naszymi oczkami w głowie. Zarówno przy wyborze odzieży, jak i obuwia trzeba kierować się pewnymi ważnymi zasadami. Tylko wtedy będziemy mieć pewność, że zdadzą egzamin na 5!

Od czego zacząć?
Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć do czego dane buty mają być potrzebne. Czy nasze dziecko już samodzielnie chodzi i gdzie te buciki będą użytkowane? Buty to przecież podstawowy element ubioru i dlatego też nie kierujmy się zasadą, że nasze dziecko szybko z nich wyrośnie. Nie idźmy na łatwiznę wybierając pierwsze z brzegu buty. Odpowiedni produkt przede wszystkim musi spełniać swoją rolę, a wiadomo, że nóżka dzieci od samego początku się kształtuje i wymaga najlepszej pielęgnacji- ma przecież służyć na lata. 90% dzieci rodzi się ze zdrowymi stópkami, natomiast tylko 20% dorosłych nie odczuwa problemu związanymi z bolącymi stopami, dlatego ważne jest wybierać odpowiednie obuwie dziecięce od samego początku.

Wielu z nas wybór butów spędza sen z powiek. Sama przez to przechodziłam i powiem szczerze, że za każdym razem bardzo dbam o dobór wygodnego obuwia dla całej rodziny.

Kiedy kupić pierwsze buty dla dziecka?
Oczywiście wszystko tak naprawdę zależy od tego, kiedy dziecko przyszło na świat. Moje dzieci urodziły się zimą, więc w okresie jesiennym, mimo, że jeszcze nie chodziły zakupowałam buty, aby w wózku czy chuście te stopy jednak nie marzły. Za każdym razem wybierałam miękkie i ciepłe buciki, które łatwo się zakłada i co najważniejsze nie gubi na pierwszym zakręcie. Teoretycznie buty w wieku niemowlęcym nie są potrzebne dopóki dziecko nie zacznie samo stabilnie i pewnie chodzić. Wiadomo, że każde dziecko rozwija się w innym tempie i ten wiek nie jest jednoznaczny, ale przy nauce chodzenia ważne jest, aby noga poruszała się swobodnie, a palce układały luźno.
W momencie samodzielnego chodzenia pierwsze buty i ich zakup powinien być bardzo przemyślany. Jak wiadomo stopy nie służą nam tylko i wyłączenie do poruszania się. Dzięki nim amortyzujemy wstrząsy i obciążenia choćby podczas biegania czy chodzenia. Odpowiednie napięcie stopy chroni także nasz kręgosłup oraz stawy, które bez odpowiedniego zadbania w przyszłości mogą nam stworzyć problemy z poruszaniem.  Dzięki stopom regulujemy temperaturę naszego ciała oraz rozpoznajemy strukturę i twardość terenu, dlatego ważnym elementem jest obór butów, które nie są sztywne i dają nam swobodę.

Czym się kierować przy wyborze butów dla dziecka?
Nasze dziecko już samodzielnie i stabilnie chodzi, a my nosimy się z zamiarem zakupu butów. Podpowiem Wam na co zwrócić szczególną uwagę i od razu Cię zdziwię- to na pewno nie jest wygląd i cena.


  • PODESZWA- sztywne i grube podeszwy nie czynią nic dobrego. Nasze dziecko powinno mieć giętką i sprężystą podeszwę, która w zasadzie nie jest wyczuwalna na małej nodze. Ma to też znaczenie dla mięśni stopy – w butach o twardej podeszwie nie mogą się one swobodnie rozwijać. Jak to sprawdzić? Najprościej naginając but w okolicy zginania palców. Jeśli się zgina, bucik jest dobry, jeśli jest twarda- czym prędzej odkładamy i uciekamy gdzie pieprz rośnie.
  • ZAPIĘTEK- mitem jest kupowanie obuwia dziecięcego z twardym i sztywnym zapiętkiem. Najważniejsze, aby prawidłowo przylegał do stopy i pozostawiał swobodę ruchów, bo noga podczas stawiania kroków pracuje i nie powinna być unieruchomiona.
  • CZUBEK BUTÓW- nie kupujemy dzieciom butów z tzw. czubkami. Przód buta najlepiej, kiedy posiada półokrągły nosek, co nie spowoduje potknięć, ani nie ściska paluszków.
  • ŚRODEK- tu bardzo ważne informacje- pamiętajmy, aby dobierać buty dziecięce do stopy. Nie mogą być one za szerokie, ani za duże. Wkładka powinna być wykonana z naturalnej skóry, co zapobiegnie poceniu się stopy i nie powinna posiadać przeszyć, które mogłyby uwierać użytkownika.
  • WYSOKOŚĆ- tutaj również powinniśmy zwrócić uwagę na to, gdzie kończy się but. Jeśli wybieramy kozaki, to musimy wiedzieć, że część buta znajdująca się powyżej kostki powinna być miękka, aby nie ograniczać ruchów, natomiast półbuty czy obuwie sportowe powinny dawać swobodę ruchów w kostce.
  • ZAPIĘCIE- zarówno sznurowadła, jak i rzepy są fajnym rozwiązaniem pod warunkiem, że nie ich zapięcie nie krępuje ruchów małego człowieka. 
  • ROZMIAR- Nie kupujemy przede wszystkim obuwia na wyrost. To najgorsza krzywda dla stóp naszej pociechy. Kierujemy się zasadą, że do długości stopy dodajemy ok 3-5 milimetrów, co da nam mały zapas, a jednocześnie but będzie dopasowany i stopa nie będzie w nim pełna. najlepiej co 2-3 miesiące należy dziecku ponownie zmierzyć nogę, bo jak wiadomo rośnie ona szybko. 
  • MATERIAŁ- wiadomo, że najlepiej wybierać buty wykonane ze skóry naturalnej, ale wszelkiego rodzaju materiały sprężyste, nieprzemakalne i co najważniejsze wchłaniające pot będą również dobre.


I pamiętajcie- najważniejsza złota zasada przy zakupie butów dla dziecka: 
NIGDY NIE KUPUJEMY I NIE ZAKŁADAMY DZIECKU BUTÓW UŻYWANYCH!


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl