'Kłamca i szpieg'- idealna powieść dla młodzieży.


Młodzieżowe przygodówki to coś, co lubię zaraz po horrorach i thrillerach. Lekki język, ciekawe opisy, które niezwykle wciągają czytelnika i przy okazji mogę czytać wieczorami bez późniejszego uczucia obecności jakiegoś ducha.
Jestem strasznym dzikusem i odkąd mam dzieci rzadko sięgam o straszne książki z uwagi na nocne pobudki. Z całą przyjemnością przerzuciłam się na książki, które czyta mi się szybko, bo niestety czasu nie mam zbyt wiele na randki z książką. Kolejna powieść, po którą sięgnęłam znów wyszła spod ręki Rebecci Stead. Pierwsza przeczytana książki też autorki to "Całkiem obcy człowiek", którego recenzję znajdziecie na mim blogu- |o właśnie tu|. Tym razem powieść nosi tytuł "Kłamca i szpieg" i zapewniam Was, że treść na pewno zaciekawi nie tylko szkolniaków, ale także ich rodziców.

Książka opowiada historię 12-letniego chłopca o imieniu Georges, który po stracie pracy przez ojca przeprowadza się do innego mieszkania i poznaje Safera, samozwańczego szpiega tropiącego swojego tajemniczego sąsiada- Pana Iks.


Jednym z wątków ciekawych pod względem społecznym są problemy w szkole chłopca, a jednym z tych bardziej dotkliwych zdaje się być nękanie i dokuczanie. To problem, z którym niestety dzieci często mają do czynienia, w mniej lub bardziej uciążliwej i przykrej formie. W powieściach młodzieżowych twórcy zazwyczaj pokazują te skrajniejsze przypadki albo przedstawiają nękanie, ale nie tępią zachowań tego typu, umniejszając jego konsekwencje. W „Kłamcy i szpiegu” nękanie Georgesa ma w zasadzie łagodną formę – o ile coś takiego można stopniować – ale Stead w świetny sposób pokazuje to w powieści. Kolejne przypadki, ciągle podawane na drugim planie, niby niezbyt ważne dla głównego wątku powieści, ale które kumulują się i w pewnym momencie całość musi wybuchnąć.

Książka idealnie wypełni wakacyjną nudę i obudzi wyobraźnię młodych i ciekawych świata ludzi.

Autor: Stead Rebecca
Wydawnictwo: IUVI
Rok wydania: 2017
Oprawa: miękka
Liczba stron: 208
Format: 13.6x20.6
Numer ISBN: 9788379660346


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl