Jak zorganizować baby swap.


Nie musisz kupować co chwilę nowych ubranek dla swojego rosnącego malucha. Wystarczy, że zorganizujesz Baby Swap. Co to jest i na czym polega? Przeczytaj poniżej.


Baby swap to popularne wymiany ubranek dziecięcych. To ekologiczne, ekonomiczne, modne i co najważniejsze łatwe.
Piszę o tym przy okazji mojego wczorajszego wpisu odnośnie utworzenia w mojej miejscowości Klubu Mam i Dzieci. 
Myślę, że wielu mamom w szafach zalegają za małe koszulki, spodnie i inne części garderoby, a o prostu szkoda je wyrzucić. Nie wszyscy mają również miejsce na składowanie pudeł z ciuchami. Zresztą jak wiemy, moda co chwilę ulega zmianie, a przecież większość matek ubiera dzieci zgodnie z panującymi trendami- co dla mnie w niektórych przypadkach jest troszkę głupie. Lubię ładnie ubrane dzieci, ale nie lubię robić z maluchów tzw. "małych-starych"- to akurat temat na inny post.
Dla mnie tego typu wymiany są bardzo fajne. Oprócz tego, że możemy zaoszczędzić trochę grosza i nabyć okazy z drugiej ręki, to możemy pozbyć się swoich zbiorów za symboliczną cenę lub rzecz. Kameralna atmosfera takich spotkań sprzyja rozmowom, nawiązywaniu nowych kontaktów, wymianie doświadczeń. Nie przypomina szybkich zakupów w second-handzie, raczej miłą imprezę towarzyską. 

Jeżeli w Twojej okolicy nie ma nic takiego- nie czekaj, zorganizuj ją sama. Nie potrzeba do tego dużo miejsca. Warto poszukać kawiarenki przyjaznej dzieciom - w weekendowe przedpołudnie na pewno chętnie bezpłatnie udostępnią salę na takie spotkanie. Ich właścicielom zwykle zależy na tym, by w lokalu "coś się działo", bo to przyciąga nowych klientów. Wsparciem ekologicznej inicjatywy mogą się pochwalić np. na swojej stronie internetowej albo w mediach społecznościowych. A przy okazji zarobią, bo przecież uczestniczki spotkania będą pewnie chętnie zamawiać kawę i kupować ciasto.

Możesz również tak, jak u nas na wsi, poprosić o udostępnienie na jeden dzień sali w Gminnym Ośrodku Kultury. 
Zanim zaczniesz planowanie takiego przedsięwzięcia, zorientuj się czy ktoś będzie chętny. Możesz napisać notkę na Facebooku lub w innych mediach, na których masz swój profil. Gwarantuję, że sporo osób skorzysta z Twojej propozycji.
Jak się do tego przygotować?


  • Przejrzyj półki i szuflady w poszukiwaniu ubrań, z których twoje dziecko już wyrosło. Na pewno trafisz też na takie, których z jakiegoś powodu po prostu nie chce nosić. Jeśli nie są zniszczone, jest duża szansa, że znajdą nowych właścicieli. 
  • Zajrzyj też do szafki z butami - kupione w poprzednim sezonie, a prawie nieużywane kozaki albo sandałki, które prawdopodobnie zrobiły się za małe na twoje dziecko, posłużą z pewnością innemu maluchowi.
  • Warto także przynieść na wymianę książeczki lub zabawki - nietrafione prezenty, które szybko się znudziły i od tygodni kurzą się na półce, mogą sprawić wiele frajdy nowemu właścicielowi. 
  • Inne akcesoria, takie jak chusty do noszenia dzieci, nosidełka czy maty edukacyjne też mają szansę trafić w dobre ręce
Ponieważ impreza polega na wymianie, zastanów się, jakie rzeczy przydadzą się Twojemu dziecku w najbliższym sezonie.
Na spotkanie zabierz ze sobą koc. Jeśli zabraknie miejsca na stolikach, krzesłach i parapetach, położysz go na podłodze, a na nim porozkładasz swoje rzeczy, żeby się nie pobrudziły. Książki możesz zostawić w pudełku, ułożone grzbietami do góry.

Z założenia wymiana jest bezgotówkowa, ale w wyjątkowych sytuacjach uczestniczki mogą sprzedawać swoje rzeczy za symboliczne kwoty. Tak bywa w przypadku imprez otwartych, na które część mam przychodzi z pustymi rękami. 

Macie zbędne ubrania? Nie czekajcie! Możecie się ich pozbyć w szybki i przyjemny sposób, a dodatkowo nabyć ubraniowe perełki dla Waszych pociech.


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl