Bezpieczeństwo dziecka w sieci.


Jako żona informatyka, informatyk z wykształcenia (tak, tak-jestem informatykiem!) oraz mama chciałabym Was dzisiaj przestrzec przez niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci na nasze dzieci.
Moje dziecko jest na tyle małe, że jego buszowanie w Internecie ogranicza się do klikania w klawisze siedząc u nas na kolanach. Część z Was ma już dzieci w takim wieku, że spędzają godziny przed ekranem monitora. 
Jedne z dzieci grają w gry online, drugie oglądają bajki, a jeszcze kolejne odrabiają lekcje z pomogą wirtualnych encyklopedii.
Cokolwiek robi nasze dziecko w sieci, pamiętajmy o jego bezpieczeństwie. 
Zdradzę Wam kilka rad, jak dbać, aby dziecko w bezpieczny sposób korzystało z internetu każdego dnia.


Odkrywaj Internet razem z dzieckiem
Bądź pierwszą osobą, która zagłębi dziecko w wirtualny świat. Odkrywajcie razem jego zasoby. Znajdźcie strony przyjazne dzieciom.

Naucz dziecko podstawowych zasad bezpieczeństwa w Internecie.
Wyczul dziecko na niebezpieczeństwa związane z nawiązywaniem kontaktów w sieci. Podkreśl, że nie można ufać osobom poznanym w wirtualnym świecie. Ostrzeż dziecko przed umawianiem się na spotkania z obcymi ludźmi bez wiedzy rodziców.

Ostrożność przy podawaniu prywatnych danych.
Dostęp do wielu stron internetowych przeznaczonych dla najmłodszych wymaga podania prywatnych danych. Ważne jest, aby dziecko wiedziało, że podając takie informacje, zawsze musi zapytać o zgodę swoich rodziców. Dziecko powinno zdawać sobie sprawę z niebezpieczeństw, jakie może przynieść podanie swoich danych osobowych. Ustal z nim, żeby nigdy nie podawało przypadkowym osobom swojego imienia, nazwiska, adresu i numeru telefonu. 


Kontroluj czas dziecka w sieci.
Dzieci bardzo łatwo uzależniają się od komputera czy Internetu, dlatego tak ważny jest balans i ograniczenia czasowe. Ustal z dzieckiem ile czasu będzie spędzać dziennie na przykład grając w gry dla dzieci w Internecie. Powiedzmy, że będzie to 1 godzina dziennie po odrobieniu lekcji. Po upływie tego czasu upewnij się, że dziecko zachowuje samodyscyplinę i samo wyłącza komputer. W taki sposób upewnisz się, że możesz ufać dziecku, a ono zachowuje umiar we wszystkim.

Poznaj sposoby korzystania z Internetu przez Twoje dziecko
Przyjrzyj się, jak Twoje dziecko korzysta z Internetu, jakie strony lubi oglądać i jak zachowuje się w sieci. Staraj się poznać znajomych, z którymi dziecko koresponduje za pośrednictwem Internetu. Ustalcie zasady korzystania z sieci oraz sposoby postępowania w razie nietypowych sytuacji. 

Zgłaszaj nielegalne i szkodliwe treści. 
Wszyscy musimy wziąć odpowiedzialność za niewłaściwe czy nielegalne treści w Internecie. Nasze działania w tym względzie pomogą likwidować np. zjawisko pornografii dziecięcej szerzące się przy użyciu stron internetowych, chatów, e-maila itp. Nielegalne treści można zgłaszać na policję lub do współpracującego z nią punktu kontaktowego ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie – Hotline’u (www.dyzurnet.pl). 

Pamiętaj, że pozytywne strony Internetu przeważają nad jego negatywnymi stronami. 
Internet jest doskonałym źródłem wiedzy, jak również dostarczycielem rozrywki. Pozwól swojemu dziecku w świadomy i bezpieczny sposób w pełni korzystać z oferowanego przez sieć bogactwa.

A Wy w jaki sposób chronicie swoje pociechy przez niebezpieczeństwem w Internecie? Podzielcie się swoimi sprawdzonymi sposobami.social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl