Podróże z dziećmi #37- Skalne Miasto i Praga- Czechy

Praga Czechy
Podróż do Pragi chodziła nam po głowie od dawna. Niestety rejony, które odwiedzaliśmy na naszych wyprawach raczej odbiegały od terenów, które poznaliśmy na naszej ostatniej wycieczce do Karpacza i okolic
W końcu nadszedł czas zmian. Usiedliśmy pewnego popołudnia we czwórkę, aby zaplanować nasz urlop i spisaliśmy na kartce miejsca, któe chcieliśmy przy okazji zwiedzić. 
Padło wtedy nie tylko na Pragę, ale także Skalne Miasto w Adrspach, które za każdym razem wywoływało w nas euforię i coraz bardziej zapraszało do eksplorowania.

Jak zorganizować wyprawę do Skalnego Miasta?

Wycieczka do Adršpachu i Teplic w Czechach może być wspaniałym doświadczeniem i świetnym sposobem na poznanie wyjątkowych formacji skalnych. Oto kilka wskazówek, jak zorganizować taką wyprawę:
 • Trasa: Adršpach znajduje się w północno-wschodnich Czechach, niedaleko granicy z Polską. Można tam dotrzeć samochodem lub skorzystać z komunikacji publicznej. Z Pragi można dojechać pociągiem do miasta Trutnov, a stamtąd skorzystać z lokalnego autobusu do Adršpachu. Z Polski organizowane są jednodniowe wycieczki z lokalnych biur podróży- koszt takiej wyprawy wynosi ok. 120 zł/os.
 • Zakwaterowanie: W okolicy Adršpachu znajduje się wiele miejsc do zakwaterowania, takich jak hotele, pensjonaty, apartamenty i kempingi. Warto zarezerwować nocleg wcześniej, zwłaszcza w sezonie letnim, kiedy jest większy ruch turystyczny. Możesz także zdecydować się na nocleg w Polsce i dojechać do celu autem. 
 • Przejście przez Park Narodowy: Adršpach-Teplice to obszar chroniony, dlatego przed wejściem na szlaki turystyczne trzeba uiścić opłatę wstępu. Informacje na temat biletów i godzin otwarcia można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej parku |TU|
 • Szlaki turystyczne: W Adršpachu istnieje wiele malowniczych szlaków turystycznych, które prowadzą przez spektakularne formacje skalne i labirynty. Przed wyprawą warto zapoznać się z mapą szlaków i wybrać trasy odpowiednie dla swojej kondycji fizycznej.
 • Przygotowanie fizyczne: Niektóre szlaki w Adršpachu mogą być wymagające, ze względu na strome podejścia i schody. Ważne jest, aby być w dobrej kondycji fizycznej i mieć odpowiednie obuwie i odzież, aby zapewnić sobie wygodę podczas wędrówek. Pamiętajmy także o zabraniu płaszczy lub peleryn przeciwdeszczowych gdyż pogoda w górach jest nieprzyewidywalna.
 • Sprzęt: Przydatne rzeczy do zabrania to mapa szlaków, butelka z wodą, przekąski, krem przeciwsłoneczny, nakrycie głowy, aparat fotograficzny, a także wygodne buty trekkingowe.
 • Czas pobytu: Adršpach i Teplice mają wiele do zaoferowania, dlatego warto zarezerwować wystarczająco czasu na eksplorację. Można połączyć wycieczkę z obiadem w lokalnej restauracji lub piknikiem w jednym z malowniczych zakątków. Samo zwiedzanie Skalnego Miasta zajmuje do 4h.
 • Informacje turystyczne: Przed wyprawą warto zapoznać się z informacjami turystycznymi na temat Adršpachu i Teplic, aby dowiedzieć się więcej o atrakcjach, historii i ciekawostkach tych miejsc.

Jak wyglądała nasza wycieczka do Skalnego Miasta?

Jadąc do Karpacza wiedzieliśmy już, jakie miejsca poza Polską odwiedzimy, dlatego też nasz urlop był przemyślany. Oczywiście nie obyło się bez wpadek pogodowych, ale decydując się na zakup wcześniej wejściówek, musimy liczyć się z tym, że nie zawsze jest tak, jak chcemy. Na szczęscie zarówno my, jak i nasze dzieci jesteśmy wyrozumiali i potrafimy cieszyć się nawet mżawką, która towarzyszyła nam podczas zwiedzania Skalnego Miasta. Mimo, że zdjęcia nie oodają tego piękna, można go o każdej porze roku i pogodzie dostrzec. Wspaniałe i majestatyczne skały rozciągają się przed oczami na każdym zakątku trasy, a lazurowe jeziorka uświetniają czas zwiedzania. 

Dojazd

Zdecydowaliśmy się na dojazd własnych samochodem. Trasa od Karpacza wynosi niewiele ponad godzinę i trwa tyle nie ze względu na samą odległość lecz krętą i stromą trasę pośród gór. Widoki są wspaniałe i zdecydowanie warte przejechania się. Poniżej zamieszczam mapkę z trasą.

Wejściówki

Bilety do Skalnego Miasta i na parking zakupiliśmy online. Dla nas było to wygodne rozwiązanie, gdyż mogliśmy bez problemu zaplanować sobie cały urlop. Jak widać przez wcześniejszy zakup nie mieliśmy możliwości przesunięcia dnia ani godziny, co poskutkowało zwiedzaniem w mżawce ;-) Możesz także kupić bilet tego samego dnia, kiedy planujesz zwiedzanie- dolicz po prostu odpowiedni czas z zapasem potrzebny na dojazd.

Dlaczego warto kupić bilety online? Z bardzo prostego powodu- jest po prostu sporo taniej. Zwracajcie także uwagę na konkretne godziny- tu także można zaoszczędzić. ;-) Cennik i możliwość zakupu wejściówki dostępna jest |TU|. Ceny podane są w koronach czeskich. 
TIP
Kupując bilet online masz okno wejściowe wynoszące godzinę na pojawienie się na miejscu. Bilety otrzymujesz zarówno w pdf, jak i formie kodu QR, dzięki temu łatwo i wygodnie możesz zeskanować sobie wjazd na parking.

Trasa 

Przy wejściu na teren Skalnego Miasta otrzymujemy mapkę, która pomaga nam zaplanować zwiedzanie. My najpierw udaliśmy się dookoła Kryształowego jeziorka Pískovna znajdującego się po lewej stronie od wejścia, a następnie na główną trasę.
mapa Skalnego Miasta

TIP
W Skalnym Mieście jest dodatkowo możliwość przepłynięcia się po jeziorku łódką. Atrakcja ta jest dostępna tylko w ładną pogodę- my niestety nie mogliśmy skorzystać z tej opcji. Koszt takiej wyprawy to 100 CZK/dorosły, 50 CZK/dziecko od 3 do 15 lat, student do 26 lat, posiadacz karty ZTP i ZTP/P, seniorzy 65+ (dzieci do lat 3 bezpłatnie) i płatne jest gotówką w dedykowanej kasie na trasie. 

Inne przydatne informacje

Niestety na terenie Skalnego Miasta nie ma żadnej toalety, dostępna jest przed wejściem, jest bezpłatna.

Gastronomia znajduje się przy wejściu obok toalet- znajdziemy tam zarówno szybkie przekąski w formie hot dogów czy gofrów, jak i dania główne. Wszystko smaczne i w przystępnej cenie.

Zaskoczyła nas także słaba baza pamiątek- niestety nic ciekawego nie udało nam się kupić do naszej gablotki. Wewnątrz kramów znajdziecie maskotki, kubeczki i inne tandetnej jakości gadżety.

Jeśli nie zaopatrzyliście się w korony czeskie w Polsce, to nic straconego. Obok gastronomii i wc jest także kantor- co prawda ceny nie są tak atrakcyjne, jak w Polsce, ale jeśli potrzebujecie gotówki, to bez problemu można wymienić. Ja ogólnie polecam zabrać ze sobą pieniądze choćby na zakup biletu na pływanie łódką. Za jedzenie i pamiątki zapłacicie kartą- wystarczy włączyć usugę wielowalutową na swoim koncie bankowym.

Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy
Skalne Miasto Adrspach Czechy

Wyprawa do Skalnego Miasta była cudownym przeżyciem. Obiecaliśmy sobie, że wrócimy tu jeszcze przy okazji jakiegoś wyjazdu- koniecznie sprawdzimy wtedy pogodę, aby jeszcze bardziej nacieszyć się widokami i możliwościami!

Skalne Miasto to jednak niejeden puinkt naszego wyjazdu poza granicę Polski. Zdecydowaliśmy się także odwiedzić stolicę Czech, czyli Pragę. Była to wspaniała wyprawa, która otworzyła nas na dalsze wyjazdy i poznawanie kolejnych krajów.

Co zobaczyć w Pradze w jeden dzień?

Praga jest pełna wspaniałych zabytków i atrakcji. Chociaż dzień może być dość krótki, oto lista niektórych miejsc, które warto zobaczyć podczas jednodniowej wizyty w Pradze:
 • Most Karola (Karlův most): Zaczynając od jednego z najbardziej ikonicznych punktów Pragi, Most Karola to piękny gotycki most, który łączy Stare Miasto z Malą Straną. Można stąd podziwiać panoramę miasta i zobaczyć liczne rzeźby świętych.
 • Zamek Praski (Pražský hrad): To największy zamek na świecie, pełen pałaców, kościołów, muzeów i ogrodów. Warto odwiedzić Katedrę św. Wita, Złotą Uliczkę, Stary Pałac Królewski i ogrody zamkowe.
 • Staroměstské náměstí (Rynek Starego Miasta): Znajduje się tu wiele historycznych budynków, w tym Ratusz Staromiejski z Astronomicznym Zegarem Orloj. Można też podziwiać barokowy Kościół św. Mikołaja.
 • Klasztor Strahov (Strahovský klášter): To piękne miejsce z ogrodami, biblioteką i piwnicami, gdzie można spróbować lokalnego piwa. Można też odwiedzić Muzeum Strahovské i zobaczyć zbiory sztuki i książek.
 • Katedra św. Wita (Katedrála svatého Víta): Ta imponująca gotycka katedra znajduje się na terenie Zamku Praskiego. Warto zobaczyć jej wspaniałe witraże i wspiąć się na wieżę, aby podziwiać panoramę miasta.
 • Wzgórze Petřín (Petřínská rozhledna): Wznoszące się na wzgórzu Petřín, to miejsce oferuje piękną panoramę Pragi. Można wspiąć się na wieżę widokową, spacerować po ogrodach i odwiedzić miniatury słynnych budowli w ogrodzie lustrzanym.
 • Josefov (Dzielnica żydowska): Ta historyczna dzielnica jest domem dla starodawnej synagogi Staronowożyckiej, Starożydowskiego Cmentarza, a także Żydowskiego Muzeum. Można poznać historię i kulturę żydowską w Pradze.
 • Wyspa Kampa (Kampa Island): To urokliwe miejsce na odpoczynek, z pięknymi widokami na rzekę Wełtawę. Można spacerować po parku, podziwiać rzeźby Davida Černego i odwiedzić muzeum.

Jak wyglądała nasza wycieczka do Pragi?

Zdecydowaliśmy się na zakup wycieczki przez biuro podróży. Nie chcieliśmy się martwić płatnymi parkingami w Pradze czy winietami na autostrady i innymi rzeczami. Cała wycieczka kosztowała nas za 4 osoby 556 zł, co wydaje mi się całkiem rozsądną kwotą. Licząc paliwo, parking i inne opłaty wychodziło podobnie, a tutaj mogliśmy skupić się po prostu na spędzeniu czasu razem na luzie. 
Ofert takich wycieczek jest dużo, my wybraliśmy VipTravel- sprawdzone przez najbliższych i nie pożałowaliśmy. Polecamy przy okazji bardzo pana przewodnika Ryszarda- bardzo ciepły człowiek, który świetnie opowiadał historię zarówno pod kątem dorosłych, jak i dwójki naszych dzieci (jedynych tak małych uczestników tej wycieczki). 

Co zwiedzaliśmy podczas naszej wycieczki?

 • Stare Miasto
 • Hradczany
 • Zamek Królewski
 • Loreta
 • Katedra Św. Wita
 • Bazylika Św. Jerzego
 • Mala Strana
 • Most Karola
 • Rynek Staromiejski z zegarem Orloj
 • Vaclavskie Namesti
 • ulica Paryska
 • Dzielnica Żydowska

Zobaczcie, jak piękna jest stolica Czech ;-)
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Praga Czechy
Po wszystkim mieliśmy czas wolny, który mogliśmy wykorzystać na spróbowanie lokalnych dań, a jest ich całkiem sporo, zresztą zobaczcie sami:
 1. Gulasz (Guláš): To jedno z najbardziej znanych czeskich dań. Jest to gęsta potrawa mięsna przygotowana z kawałków wołowiny lub wieprzowiny duszonej w aromatycznym sosie na bazie cebuli, papryki i innych przypraw. Zazwyczaj podaje się go z chlebem lub knedlikiem.
 2. Knedle (Knedlíky): To rodzaj klusek lub bułek, które często towarzyszą innym daniom czeskim. Knedle można przygotować ziemniaczane (bramborové knedlíky) lub chlebowe (houskové knedlíky). Są one puszyste i podawane jako dodatek do gulaszu, pieczeni lub mięs w sosie.
 3. Smazony syr (Smažený sýr): Jest to popularne danie w Czechach, zwłaszcza w barach szybkiej obsługi. Smazony syr to ser żółty (zazwyczaj edamski lub eidam) obtoczony w jajku i bułce tartej, a następnie smażony na złoty kolor. Podaje się go z frytkami, ziemniakami lub surówką.
 4. Smažený řízek: Ten klasyczny czeski specjał to schabowy, czyli cienka porcja mięsa (zazwyczaj wieprzowego lub drobiowego), obtoczona w bułce tartej i smażona na złoty kolor. Smażený řízek jest podawany z ziemniakami, surówką lub knedlíkami.
 5. Trdelnik: Chociaż trdelnik nie jest tradycyjnym czeskim daniem, jest bardzo popularny w Czechach i można go znaleźć na ulicach wielu miast. To słodka wypiekańcze, które składa się z ciasta drożdżowego owiniętego wokół metalowej rolki, pieczonego na ruszcie i posypanego cukrem i cynamonem.
 6. Svíčková: To tradycyjne czeskie danie mięsne, składające się z marynowanej wołowiny, duszonej w sosie śmietanowo-warzywnym i podawanej z knedlíkami oraz kwaszoną śmietaną. Jest to obfite i smaczne danie, które jest często serwowane w restauracjach.
 7. Bramboráky: To rodzaj placka ziemniaczanego, który jest popularny w czeskiej kuchni. Bramboráky to placki przygotowane z tartych ziemniaków, cebuli, jajek i mąki, które są smażone na złoty kolor.
To był cudowny wyjazd, a my po powrocie już poczyniliśmy kroki do kolejnej naszej zagranicznej przygody ;-)

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl