Podróże z dziećmi #36- Karpacz


Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz od wielu lat był na naszej rodzinnej liście wycieczek. Bardzo chcieliśmy przyjechać w te rejony ze względu na to, że lubimy nie tylko podziwiać górskie krajobrazy, ale mamy apetyt na aktywne spędzanie czasu. 13 maja 2023 roku ruszyliśmy więc na 6-dniowy wyjazd, który jeszcze bardziej pogłębił naszą miłość do gór.
Droga przebiegła sprawnie i szybko, jak na dzielące nas od docelowego miejsca ponad 400 km.
Nie bacząc na wszystko od razu niemal ruszyliśmy na spacer po okolicy i odkrywanie nieznanych nam jeszcze zakątków.

Co robić w Karpaczu podczas urlopu?

Urlop w Karpaczu to doskonały pomysł dla osób i rodzin z dziećmi, które chcą połączyć wypoczynek w pięknych górskich krajobrazach z aktywnymi atrakcjami i ciekawymi miejscami do zwiedzania. 

TIP
Szukaj także wycieczek w inne miejsca i rezerwuj bezpośrednio tanie loty

Oto kilka sugestii dotyczących spędzania wakacji w Karpaczu:
 • Wędrówki górskie: Karpacz jest otoczony pięknymi górami, takimi jak Karkonosze. Można wybrać się na wspaniałe wędrówki szlakami górskimi, ciesząc się świeżym powietrzem i malowniczymi widokami. Popularne szlaki to np. na Śnieżkę, czy do Kotliny Jeleniogórskiej.
 • Jazda na rowerze: Karpacz i okolice są doskonałym miejscem do uprawiania rowerowych wycieczek. Istnieje wiele tras rowerowych o różnym stopniu trudności, które umożliwiają odkrywanie okolicznych terenów i cieszenie się pięknymi widokami.
 • Sporty zimowe: Jeśli wybierasz się do Karpacza zimą, masz możliwość uprawiania sportów zimowych, takich jak narciarstwo, snowboarding czy jazda na sankach. W okolicy znajduje się wiele ośrodków narciarskich oferujących różnorodne trasy i infrastrukturę dla narciarzy o różnym poziomie zaawansowania.
 • Relaks w termach: Po dniu pełnym aktywności można zrelaksować się w jednym z miejscowych kompleksów termalnych. Karpacz oferuje kilka ośrodków spa i basenów termalnych, gdzie można skorzystać z różnego rodzaju zabiegów relaksacyjnych i wypocząć.
 • Zwiedzanie atrakcji turystycznych: Karpacz i okolice mają wiele interesujących miejsc do zwiedzania. Możesz odwiedzić słynny Kościół Wang, Park Miniatur, Zamek Karpniki czy Muzeum Sportu i Turystyki. Warto również wybrać się na spacer po urokliwych uliczkach centrum miasta.

Atrakcje w Karpaczu

W Karpaczu, popularnym kurorcie górskim w Polsce, znajduje się wiele atrakcji zarówno dla miłośników natury, jak i dla osób poszukujących rozrywki i relaksu. 

Oto kilka z nich:
 • Śnieżka: Najwyższy szczyt Karkonoszy i całego Sudetów. Można tam wspiąć się pieszo lub skorzystać z kolei linowej, a na szczycie podziwiać malownicze krajobrazy.
 • Wang: Drewniany kościółek zbudowany w stylu norweskim, znany ze swojego wyjątkowego uroku. Wnętrze kościoła jest ozdobione malowidłami z norweskiej mitologii.
 • Park Miniatur: Interaktywne muzeum z miniaturami znanych budowli i zabytków, takich jak Wawel, Bazylika Mariacka w Krakowie czy Zamek Książ. To idealne miejsce dla rodzin z dziećmi.
 • Park Linowy Tarzan: Doskonałe miejsce dla miłośników aktywności na świeżym powietrzu. Park oferuje wiele tras linowych o różnym stopniu trudności, w tym także dla dzieci.
 • Kolorowa Kolejka: Pociąg wąskotorowy kursujący między Karpaczem a Łomnicą. Podczas przejazdu można podziwiać przepiękne widoki na okolicę.
 • Muzeum Sportu i Turystyki: Ciekawe miejsce dla pasjonatów sportu, gdzie można zapoznać się z historią sportu w Karkonoszach i zobaczyć różnorodne eksponaty.
 • Wodospad Kamieńczyka: Piękny wodospad o wysokości około 27 metrów, który znajduje się w Kotlinie Jeleniogórskiej niedaleko Karpacza. Można tam dotrzeć przyjemnym spacerem.
 • Ścieżka wokół Jeziora Małego: Malownicza trasa spacerowa wokół jeziora, która oferuje piękne widoki i możliwość odpoczynku na ławeczkach.
 • Zamek Karpniki: Piękny zamek zbudowany w stylu neogotyckim, położony niedaleko Karpacza. Można go zwiedzać i podziwiać jego bogate wnętrza.
 • Zapora na Łomnicy: Wspaniała na majestatyczna dzika rzeka w Karkonoszach. Korona zapory ma długość 105 m. Utworzyła ona niewielkie jeziorko zaporowe, a nadmiar wód spada w dół malowniczymi kaskadami.
 • Muzeum Klocków Lego: Wspaniałe miejsce, które pokaże wszystkim ogromną ilość klocków z róznych serii popularnej na całym świecie marki Lego. Wystawa jest interatywna, dlatego też fantastycznie wprowadza w klimat zabawy i pozwala nacieszyć wzrok ciekawymi modelami.
 • Muzeum gier video i konsol: Nie lada gratka dla wszystkich miłośników gier. Poznamy nie tylko historię popularnych modeli konsol oraz gier, ale także będziemy mogli zagrać w kultowe tytuły.
 • Karkonoskie Tajemnice: Niezwykle ciekawa interaktywna wystawa poświęcona legendzie o Duchu Gór zrealizowana z nowoczesnym rozmachem.

Na jakie atrakcje zdecydowaliśmy się my podczas naszego wyjazdu?

Wybierając się do Karpacza mieliśmy już zaplanowaną trasę naszej wyprawy. Nie chcieliśmy zanudzić siebie oraz dzieci bieganiem całego wyjazdu po górach czy muzeach. Postanowiliśmy jednak, że spędzimy ten czas najlepiej, jak potrafimy i wyciągniemy z tej wycieczki najwięcej dobrego. 
Od razu powiem, że 6 dni to zdecydowanie za mało jeśli chodzi o zwiedzanie wszystkich atrakcji. Nie ukrywajmy, ale teren jest dość wymagający, szczególnie dla ludzi, którzy mieszkają na płaskich terenach ;-) Większość miejsc wymaga jednak dojścia, w dużej mierze także dojechania autem, dlatego warto zorganizować sobie tak czas, aby jak najmniej przeznaczyć go na szukanie parkingu ;-)
TIP
Strefa płatnego parkowania jest niemal wszędzie i wcale nie jest tania. 1h kosztuje 5 zł więc czasami warto wybrać całodniowy bilet za 30 zł niż dodrukowywać po godzinie bilety z automatu. 
Karkonoski Park Narodowy
Karpacz
Karpacz

 • Dziki wodospad na rzece Łomnica
Miejsce, któe powinien odwiedzić każdy miłosnik natury. Zaraz przy wyciągu na Kopę znajduje się wspaniały dziki wodospa na rzece Łomnicy. Trasa do niego jest bardzo łatwo dostępna więc wystarczy kilka chwil, aby napawać się wspaniałym widokiem i szumem wody. Powstanie tego wodospadu jest niczym innym jak konskwencją budowy zapory przeciwrumszowej na rzece Łomnica. Wodospad ten jest wspaniały wiosną oraz latem, gdy otacza go bujna zieleń i zapewniające cień korony drzew. Jednak również zimą przyciąga wielu turystów pięknymi formami lodowymi i niesamowitą zimową aurą, podkreślaną przez leżący dokoła śnieg. Mijesce godne uwagi i warte odwiedzenia.
Dziki Wodospad Karpacz
Dziki Wodospad Karpacz
 • Zapora na Łomnicy
Zapora na Łomnicy zbudowana została w celu regulacji przepływu wody w dolinie i dostarczania wody pitnej do Karpacza. Zalew powstały za zaporą tworzy malowniczy widok i jest popularnym miejscem spacerów i wycieczek. Zapora na Łomnicy oferuje także możliwość spacerów wzdłuż brzegów zalewu. Jest to piękne miejsce otoczone górami, gdzie można odpocząć, cieszyć się naturą i podziwiać krajobrazy. Warto odwiedzić zaporę, aby zobaczyć jej architekturę i okoliczne tereny czy wrzucić grosik na szczęście do jej nurtu tak, jak zrobiliśmy to my.
Zapora na Łomnicy
Zapora na Łomnicy
Zapora na Łomnicy

 • Śnieżka
Najtrudniejszy i najbardziej wymagający punkt naszej wyprawy. Jadąc do Karpacza nie przypuszczaliśmy, że zdobędziemy szczyt góry, a jednak dzięki naszej determinacji udało się. Co prawda posiłkowaliśmy się kolejką na Kopę, ale tylko dlatego, że nasze dzieci marzyły o tym, aby się nią przejechać. 
Wejście na Śnieżkę odbywa się poprzez pokonanie szlaku o róznym stopniu trudności. 

Szlaki na Śnieżkę

Szlak niebieski: Świątynia Wang – Polana – Samotnia – Dom Śląski – Śnieżka

Szlak czerwony: Karpacz, Orlinek – Schronisko PTTK Nad Łomniczką – Dom Śląski – Śnieżka

Szlak żółty: Świątynia Wang – Polana – Pielgrzymy – Słonecznik – Dom Śląski – Śnieżka

Szlak czarny: Karpacz, Biały Jar – Kopa – Dom Śląski – Śnieżka

W naszym przypadku zdecydowaliśmy się na wjazd kolejką linową "Zbyszek" na Kopę, a następnie przeszliśmy na szczyt Śnieżki trudniejszą, ale krótszą trasą. Było bardzo trudno gdyż wzniesienie było strome. Robiliśmy milion przerw, bo wysiadały nam nogi, a u szczytu napotakliśmy nawet śnieg, ale udało nam się. Duma razy milion nie tylko z siebie, ale przede wszystkim z naszych dzielnych dzieci, które bez większego marudzenia weszły podziwiając zapierające dech w piersiach widoki.
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Śnieżka-Karpacz
Karpacz Śnieżka Kopa
Karpacz Śnieżka Kopa
Jeśli interesuje Was przejazd kolejką linową, to podrzucam link do cennika. Przejazd trasą trwa ok 8 minut i choć jest dość drogo, to polecam, bo widoki są wspaniałe, a przeżycie niesamowite!

 • Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary to podziemny kompleks kopalniany "Liczyrzepa" niepodal Karpacza, w dolnośląskim. Jest to jedna z największych atrakcji turystycznych regionu i zdecydowanie warta uwagi. Sztolnia została wydrążona podczas II wojny światowej przez więźniów obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, którzy pracowali w pobliskiej kopalni węgla kamiennego. Obecnie miejsce to jest dostępne dla zwiedzających i oferuje możliwość zwiedzania podziemnych korytarzy oraz poznania historii oraz warunków pracy w kopalni. Wejście odbywa się z przewodnikiem, a cennik dostępny jest |TU|
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
Sztolnia Kowary
WAŻNE!
Parking dla gości odwiedzających "Sztolnie Kowary" znajduje się 480 metrów przed wejściem do obiektu, przy kasie biletowej. Szacowany czas dotarcia do "Sztolni Kowary" z parkingu to 15 min
 • Muzeum konsol i gier video
Muzeum konsol i gier video to miejsce, które gromadzi i prezentuje różnego rodzaju konsole do gier i gry video, a także inne przedmioty z nimi związane. Muzeum ma na celu zaprezentowanie historii gier wideo, ewolucję technologii konsol oraz rozwój samej branży gier. Wewnątrz można zobaczyć różne rodzaje konsol, począwszy od tych najstarszych i klasycznych, takich jak Commodore, aż do najnowszych modeli, takich jak PlayStation czy Xbox. 
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
Muzeum konsol i gier video Karpacz
 
 • Muzeum klocków
Muzeum Klocków w Karpaczu to miejsce, w którym można zobaczyć i eksplorować różnorodne zbiory związane z popularnymi klockami Lego. Jest to popularna atrakcja turystyczna, która zjednuje masę miłosników konstrukcji i serii nawiązujących do kultowych filmów czy bajek. Miejsce to znajduje się w tym samym budynku, co Muzeum konsol i gier video- oferuje mnóstwo radości nie tylko wśród dzieci, ale także dorosłych. Bardzo polecamy wizytę w obu miejscach. 
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Muzeum klocków Lego Karpacz
Cennik zarówno muzeum konsol i gier video oraz muzeum klocków Lego znajdziecie |TU|
 • Karkonoskie Tajemnice
Karkonoskie Tajemnice to wystawa interaktywna, która opowiada o tajemnicach, legendach i niezwykłych wydarzeniach związanych z regionem Karkonoszy, w tym z miastem Karpacz.
W wystawie Karkonoskie Tajemnice przedstawione są różne historie związane z Karpaczem i okolicami. Są to legendy o zielarzach, tajemniczych postaciach, niewyjaśnionych zjawiskach czy nieznanych faktach historycznych. Całość otoczona niebywałymi połączeniami kolorystycznymi za pomocą świateł, rzeźb i multimedialnych przewodników, które tworzą wyjątkową atmosferę i zachwyca. Cennik dostępny jest |TU|
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz
Karkonoskie Tajemnice Karpacz


Zobacz nasz vlog z podróży do Karpacza

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl