Nietrzymanie moczu po porodzie - jak sobie z nim poradzić?

Poród to bardzo ważne wydarzenie w życiu kobiety. Jest jednak również dużym obciążeniem dla całego organizmu. Szczególnie trudna jest sytuacja, gdy na świat przychodzi duże dziecko. Może ona skutkować różnymi dolegliwościami, wśród których jedną z najczęstszych jest nietrzymanie moczu w ciąży i po porodzie - również po cesarce. Mimo iż coraz więcej mówi się o ważnej roli, jaką pełnią mięśnie dna miednicy oraz ich odpowiednia gimnastyka, nietrzymanie moczu po porodzie naturalnym traktowane jest przez wiele osób jako naturalna konsekwencja ciąży. Nie musi jednak tak być. Jak poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu po porodzie?

Nietrzymanie moczu po porodzie - przyczyny

Okres ciąży i porodu nieodłącznie związany jest z dużym wysiłkiem. W ciągu dziewięciu miesięcy płód intensywnie się rozwija, z dnia na dzień zwiększając swoją masę. Macica się powiększa - musi zmieścić także odpowiednią ilość wód płodowych. Ciężar płodu, wód oraz macicy oznacza, że mięśnie, które wyściełają dno miednicy, podtrzymując narządy znajdujące się w jamie brzusznej, są poddawane wciąż rosnącemu obciążeniu. Dodatkowo, na skutek działania hormonów przygotowujących ciało do porodu, mięśnie rozluźniają się. To wszystko może sprawić, że mięśnie okalające cewkę moczową, pochwę i odbytnicę mogą ulec osłabieniu, prowadząc - nawet już w ciąży - do pojawienia się objawów nietrzymania moczu.
Najczęściej łączy się wystąpienie wysiłkowego nietrzymania moczu z porodem naturalnym, podczas którego mięśnie dna miednicy zostają mocno rozciągnięte. Codzienne obciążenia, którym były one poddawane w czasie ciąży sprawiają jednak, że problem może wystąpić również u osób po cesarskim cięciu.

Kiedy mija nietrzymanie moczu po porodzie?

Ciało każdej osoby regeneruje się w innym tempie. To oznacza, że dolegliwości takie jak wysiłkowe nietrzymanie moczu po porodzie mogą ustępować w różnym czasie - o ile w ogóle. Niezależnie jednak od czasu, który upłynął od narodzin dziecka, w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek objawów dolegliwości należy skonsultować się ze specjalistą, który dobierze odpowiednie metody leczenia.

Ćwiczenia na nietrzymanie moczu po porodzie

Do najpopularniejszych, a jednocześnie skutecznych sposobów na złagodzenie lub wyeliminowanie objawów nietrzymania moczu po porodzie należą ćwiczenia mięśni Kegla. To specjalne treningi, które mają na celu wzmocnienie osłabionych mięśni dna miednicy, a co za tym idzie - łatwiejsze ich kontrolowanie.
Ćwiczenia te są stosunkowo proste. Mogą być wykonywane samodzielnie, choć wiele osób woli na początku skonsultować się z fizjoterapeutą. Specjalista doradzi także, jakie akcesoria ułatwiające treningi najlepiej zastosować w danym przypadku. To przede wszystkim kulki do ćwiczeń mięśni Kegla w różnych wariantach. Dostępne są w rozmaitych rozmiarach; różnią się między sobą także wagą, co przekłada się na stopień trudności wykonywanych z ich pomogą ćwiczeń. Kulki dopochwowe od n69.pl to wyłącznie produkty renomowanych producentów, zapewniające komfort i bezpieczeństwo. Marki takie jak Lelo wykonują swoje akcesoria z hipoalergicznych, bezpiecznych materiałów takich jak silikon medyczny. Dzięki temu mogą być stosowane również przez osoby o bardzo wrażliwej skórze i skłonnościach do infekcji.

Prawidłowo wykonywane ćwiczenia mięśni Kegla nie tylko pomagają poradzić sobie z problemem nietrzymania moczu. Ułatwiają i przyspieszają również powrót do formy po porodzie, a także zmniejszają ryzyko wystąpienia innych jego powikłań - w tym obniżenia macicy i pochwy.

Niezależnie od stopnia nasilenia dolegliwości, na efekty leczenia trzeba poczekać. W tym czasie trzeba szczególnie dbać o higienę. Wynika to nie tylko z kwestii takich jak nieprzyjemny zapach. Nawet kilka kropli moczu na bieliźnie to znakomita pożywka dla bakterii, a co za tym idzie - zwiększone ryzyko infekcji, szczególnie groźnych dla osób w okresie połogu. Pomocą w tej sytuacji jest stosowanie specjalistycznych wkładek urologicznych. Dyskretne, przypominające wyglądem podpaski, są bardzo chłonne. Oprócz tego pochłaniają zapachy. Znacznie poprawia to komfort codziennego życia, co jest szczególnie ważne w okresie regeneracji po porodzie.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl