Kleszcze - jak się zabezpieczyć?

Kleszcze
Ciepła wakacyjna pogoda sprzyja aktywności na świeżym powietrzu. Choć bez wątpienia jest to bardzo przyjemny sposób spędzania wolnego czasu, należy pamiętać o tym, że spędzając czas w lesie czy na łące jesteśmy narażeni na atak kleszcza. Warto pamiętać o tym, że ugryzienie tego pajęczaka związane jest z przenoszeniem wielu groźnych chorób. Na szczęście stosując odpowiednie zabezpieczenia, można ograniczyć ryzyko ugryzienia.


Dlaczego należy zabezpieczyć się przed ugryzieniem kleszcza?

Kleszcze są niewielkich rozmiarów pajęczakami, których ślina przenosi groźne dla człowieka choroby, przede wszystkim boreliozę, odkleszczowe zapalenie mózgu (KZM) czy anaplazmozę. To tylko najczęściej występujące choroby, tak naprawdę tych, które przenoszone są przez kleszcze, jest zdecydowanie więcej.
Aktywność kleszcze w dużej mierze zależna jest od temperatury gleby. Uaktywnianie się tych pajęczaków ma miejsce najczęściej, gdy temperatura powietrza przekracza 5-7 stopni Celsjusza. W Polsce sezon na kleszcze rozpoczyna się na przełomie marca i kwietnia, a w zależności od pogody trwa do przełomu października i listopada, niekiedy nawet zdarza się, że kończy się na początku grudnia.
Ulubionym miejscem bytowania kleszczy są miejsca o zmiennym charakterze roślinności, takie jak obrzeża polan, lasów czy łąk. Nie oznacza to jednak, że w przydomowych ogródkach nie można spotkać z tego pajęczaka. Spotyka się je w tych miejscach coraz częściej, gdyż są przenoszone przez zwierzęta domowe takie jak koty czy psy.
Istnieje popularne opinia mówiąca o tym, że kleszcze spadają z drzew. Jest to błędne założenie. Kleszcze wspinają się na rośliny i czekają na dolnych powierzchniach liści i gałęzi aż ktoś je strąci, a one będą mogły wczepić się w skórę bądź ubranie. Warto pamiętać o tym, że wysokość, na jaką wspina się kleszcz, zależna jest od stadium jego rozwoju. Im młodsze pajęczaki, tym niżej będą się wspinały.


Jak skutecznie odstraszyć kleszcza?

Stosując profilaktykę przeciwko ugryzieniu kleszcza, należy przede wszystkim zorientować się, w jakich miejscach przebywają najczęściej te pajęczaki. Jak już wiadomo, ich ulubionym miejscem bytowania są lasy, polany czy łąki, coraz częściej jednak można spotkać się w przydomowych ogrodach. Jak zapobiec ugryzieniu kleszcza? Przede wszystkim warto stawiać na jasną odzież, na której będzie widać ciemne kleszcze. Pajęczaki gryzą od razu po przedostaniu się na ciało, często długo po nim wędrują w poszukiwaniu dogodnego miejsca do ukłucia. Warto również zadbać o to, żeby wszystkie miejsca, przez które kleszcze mogą dostać się pod ubranie zostały dobrze zabezpieczone - dotyczy to przede wszystkim dolnych partii ciała. Należy wybierać długie spodnie najlepiej ze ściągaczami i koniecznie długie skarpetki. Jeżeli nie jest zbyt gorąco, warto założyć również bluzkę z długim rękawem. Po każdorazowym powrocie z takiego spaceru należy się przebrać i dokładnie obejrzeć skórę w poszukiwaniu kleszczy, skupiając się szczególnie na miejscach, gdzie skóra jest cienka, ciepła i wilgotna. W przypadku dzieci należy dokładnie sprawdzić głowę, okolice uszu, linię włosów oraz szyję.
Zabezpieczając się przed ugryzieniem, należy sięgnąć również po odpowiednie preparaty na kleszcze. Dobrej jakości środki na kleszcze powinny charakteryzować się możliwie jak najbardziej naturalnym składem. Warto przy tym zwrócić uwagę na ONE SHOT NATURAL. Produkt jest nie tylko skuteczny, ale przede wszystkim bezpieczne ze względu na to, że nie zawiera środków chemicznych w składzie. Posiadacze ogrodu również powinny stosować odpowiednie środki na kleszcze. Godnym repelentem będzie KILLER LIQUID, którego skuteczność działania trwa nawet przez 3 miesiące. Co ważne preparat chroni nie tylko przed kleszczami, ale także i uciążliwymi komarami.
Choć ugryzienie przez kleszcza jest niebolesne i niekiedy praktycznie go nie widać, ze względu na wysokie ryzyko zarażenia groźną i ciężką do wyleczenia chorobą należy zrobić wszystko co tylko możliwe, by uniknąć bliskiego kontaktu z tym pajęczakiem.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl