Jak uchronić dzieci przed uzależnieniem od hazardu?

Jak uchronić dzieci przed uzależnieniem od hazardu?
Wraz z rozwojem Internetu, dzieci otrzymują więcej informacji niż kiedykolwiek wcześniej. Oczywiście duzi polscy operatorzy, tacy jak Orange, Vectra czy Netia, oferują usługi filtrowania ruchu.
Jednak nawet w autoryzowanych źródłach, takich jak YouTube czy serwisy typu twinspin.pl, łatwo znaleźć niepożądane informacje, w tym o hazardzie i najlepszych kasynach do obstawiania.

Warto zaznaczyć, że uzależnienia od hazardu można się uczyć od dziecka, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Fakt, że podniecenie i adrenalina występują tam, gdzie wynik gry nie zależy od umiejętności i szczęścia. Należą do nich wszelkiego rodzaju loterie dla dzieci, zdrapki, naparstki i inne rozrywki.

Jakie gry dla dzieci zawierają element hazardu?


Zabawy, których wynik zależy nie od umiejętności, ale od przypadku, są dość powszechne. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, są gry karciane. Należą do nich Mafia, Kolonizatorzy, Dixit i wszelkiego rodzaju sztuczki karciane.

Kolejna kategoria to gry z kostką. Należą do nich Monopoly (istnieją wersje dla dzieci), Alias, Aktiviti i inne. Dziecko nie może kontrolować wartości wypadających na kostce, więc liczy na szczęście i cieszy się, gdy fortuna nadejdzie.

Ostatnią kategorią są gry online związane z automatami do gry. Można je znaleźć w popularnych sieciach społecznościowych, które oferują zakłady na warunkowe żetony. Nie granie na prawdziwe pieniądze niewiele daje, bo dziecko i tak przyzwyczaja się do oczekiwania wygranej, co w starszym wieku może popchnąć je do prawdziwego hazardu.

Jak uchronić dziecko przed uzależnieniem od hazardu w przyszłości?


Przede wszystkim trzeba dawać właściwy przykład. Jeśli dziecko widzi, jak dorosły cieszy się z okazjonalnego sukcesu, może przyjąć ten wzorzec zachowania. O wiele bardziej poprawne jest okazywanie radości w tych momentach, w których dorosły doszedł do wyniku dzięki swoim wysiłkom.

Ponadto, w trakcie gry należy zawsze starać się dać dziecku do zrozumienia, że gra nie jest daleka od rzeczywistości. Podczas szaleństwa hazardowego ludzie często zatracają się w wyimaginowanym świecie zakładów, wygranych i porażek, co może mieć później negatywny wpływ na ich stan emocjonalny.

Na koniec wystarczy poświęcić dzieciom jak najwięcej uwagi, rozmawiać z nimi i tłumaczyć wszystko prostym, dorosłym językiem. Pamiętaj, że dzieci próbują naśladować dorosłych, nie zdając sobie w pełni sprawy z rzeczywistej sytuacji.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl