Podróże z dziećmi #24- pomysły na jednodniowe wyjazdy

Maurzyce
Nasz cykl "Podróże z dziećmi" to nie tylko długie wycieczki w nieznane. Podróżujemy z dziećmi bliżej i dalej, a to dlatego, że cenimy sobie czas spędzany rodzinnie na świeżym powietrzu.

Bez względu na pogodę, wsiadamy w któryś z naszych samochodów i mkniemy przed siebie, czasem nawet bez większego celu.
Zdarza się, że zrobimy rundę po okolicy i wracamy, a czasami przekraczając próg bramy wpada nam do głowy pomysł, który czekał tylko w szufladce na jego realizację.

Dzisiaj zaprezentujemy Was miejsca, które znajdują się w obrębie naszego miejsca zamieszkania i nie wymagają noclegu. Mamy w zanadrzu jeszcze kilka miejsc z naszej okolicy i będziemy Wam je co jakiś czas podrzucać w naszych łączonych wpisach.

Jednodniowe wyjazdy rodzinne (woj. łódzkie, mazowieckie, wielkopolskie)

  • BESIEKIERY (ŁÓDZKIE)

Ruiny zamku w Besiekierach znajdują się w okolicy Łęczycy. Można tutaj łatwo trafić podróżując bezpośrednio autostradą A1, A2 lub drogą lokalną przez Bielawy i Piątek tak, jak my to zrobiliśmy.
Zamek, a właściwie ruiny tego późnogotyckiego zamku do dnia dzisiejszego są chętnie odwiedzane przez pasjonatów historii.
Sam zamek powstał prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku- niestety źródła nie podają informacji, kto był inicjatorem takiej budowy. Według informacji budowę można łączyć z jednym ze stolników brzeskich, czyli Mikołajem Sokołowskim lub Wojciechem Sokołowkim herbu Pomian. Zamek został zniszczony podczas wojny ze Szwecją, a w XIX wieku opuszczony. Ok.2010 roku przeszedł prace rewitalizacyjne nie tylko wewnątrz ruin, ale także w jego obrębie.

Przy ruinach zamku znajduje się bezpłatny parking oraz niewielkie miejsce piknikowe. Wejście jest bezpłatne. Jest to ciekawe miejsce na spacer i przyjrzenie się samej architekturze, która mimo upływu lat nadal jest widoczna. Dla dzieci to wspaniałe miejsce, gdzie można na podstawie tego, co widzimy, opowiedzieć nieco o historii, rycerzach i legendach.

MAPA RUIN ZAMKU W BESIEKIERACH
Ruiny zamku Besiekiery
Ruiny zamku Besiekiery
Ruiny zamku Besiekiery
Ruiny zamku Besiekiery
Ruiny zamku Besiekiery

  • OSADNIK GAJÓWKA (WIELKOPOLSKIE)

Osadnik Gajówka, czyli tzw. polskie Lazurowe Jezioro znajduje się nieopodal Uniejowa w gminie Przykona, jest to województwo wielkopolskie.
To niezwykłe miejsce, które zapewne wielokrotnie spotykacie na zdjęciach w internecie, to po prostu pozostałość po Elektrowni Adamów. Jest to sztuczny zbiornik, który zachwyca kolorem, ale niech Was on nie zwiedzie. Woda jest niezwykle toksyczna, a sam brzeg grząski, z uwagi na to, że jest to składowisko popiołów oraz żużli. Odczyn wody jest silnie zasadowy, jego ph wynosi ok 12. Zabronione jest poruszanie się brzegiem akwenu, choć nie ukrywam, że barwa tafli zachęca do podejścia bliżej. 
Choć jest to teren prywatny, to w północnej części utworzono punkt widokowy znajdujący się na wysokości 115 m n.p.m., który umożliwia oglądanie panoramy zbiornika.

Przyznam szczerze, że od dawna planowaliśmy tam pojechać, aby zobaczyć na własne oczy to miejsce, ale ilość osób jaka się tam znalazła nas nieco przeraziła. Po wejściu na teren akwenu wcale nie było lepiej. Wszędzie walające się pozostałości śmieci i szkła, ludzie pod wpływem procentów wypoczywający na plaży. To nie widok dla dzieciaków. Choć zniszczenie terenu oraz zachowanie ludzi nas zmieszało, to jednak uważam, że jeśli będziecie w tych rejonach, to warto podjechać i przejść się choćby kawałek, aby nacieszyć oko widokiem lazurowej wody.

MAPA OSADNIKA GAJÓWKI- LAZUROWEGO JEZIORA
Osadnik Gajówka Jezioro Turkusowe
Osadnik Gajówka Jezioro Turkusowe
Osadnik Gajówka Jezioro Turkusowe
Osadnik Gajówka Jezioro Turkusowe

  • MAURZYCE (ŁÓDZKIE)

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach znajduje się ok. 7 km od Łowicza na drodze prowadzącej do Kutna, przy trasie Warszawa-Poznań.
Skansen w Maurzycach, to po prostu park etnograficzny, który zachwyca znanym wszystkim łowickim folklorem oraz barwnymi chatami. Działa od połowy lat 80 i skupia wokół swojej działalności masę turystów i pasjonatów folkloru. Znajduje się w nim aż 40 obiektów, w tym gospodarstwa oraz chaty mieszkalne. W okresie letnim na terenie skansenu prowadzone są różnego typu warsztaty, np haftowania czy wypiekania chleba. W okresie sianokosów i żniw można zobaczyć jak wyglądała praca sierpani i innymi narzędziami z tamtych lat. Miejsce wspaniałe, nawet dla ludzi, którzy od lat żyją w tych rejonach. Mnogość barw oraz wspaniałe pamiątki, które można było w wieku dziecięcym spotykać choćby w domach u ukochanych babć.

MAPA SKANSENU ZIEMI ŁOWICKIEJ W MAURZYCACH
Maurzyce
Maurzyce
Maurzyce
Maurzyce
MaurzyceMaurzyce

  • PODSKARBICIE SZLACHECKIE (MAZOWIECKIE)

Sady Klemensa, znajdują się nieopodal Rawy Mazowiekiej w miejscowości Podskarbicie Szlacheckie.
Sady Klemensa to rodzinny park rozrywki, który oferuje masę atrakcji nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców. Przy wejściu znajdują się dwa mini brodziki, dzięki którym maluchy w gorący i słoneczny dzień będą mogli zażywać do woli kąpieli pod okiem rodziców. Duża piaszczysta przestrzeń, niczym plaża ciągnie się naprzeciw brodzików, co daje uczucie zabawy oraz ochłody. Całośc rozmieszczona jest w niweielkim lasku, który daje ukojenie podczas ciepłych dni i gwarantuje spokój, a także miłą atmoferę. Na terenie parku znajdują się dmuchańce, quady, a także przejazdy beczkowozem. Świetnie miejsce na rodzinny wypoczynek gwarantujący niezapomnaine wrażenia dla dzieci. Cena biletu nie należy do najtańszych. 95 zł trzeba zapłacić za rodzinny bilet. Ulgowe wejście kosztuje 25 zł, normalne 39, dzieci do lat 2 płacą jedynie 1 zł.

MAPA SADÓW KLEMENSA W PODSKARBICACH SZLACHECKICH
Sady Klemensa
Sady Klemensa
Sady Klemensa
Sady Klemensa
Sady Klemensa

  • ZALESIE GÓRNE (MAZOWIECKIE)

Dzielnica Filmowa to wyjątkowe miejsce na mapie. Znajduje się w Zalesiu Górnym, niopodal Piaseczna. z powodzeniem dojedziemy tutaj zarówno trasą A2, jak i tzw Gierkówką, czyli S8.
Miejsce to jest niesamowite z wielu względów. Przede wszystkim Dzielnica Filmowa powstała z ogromnej pasji, gdyż jej założyciel przez wiele lat kupował samochody oraz tworzył samodzielnie repliki tych pojazdów, które pojawiały się najbardziej znanych produkcjach. Dziś znajdziemy tutaj wiele ciekawych eksponatów zarówno z Harrego Pottera, znanych Pogromców Duchów, czy Powrotu do przyszłości. Dzieci podczas przeprawy parkiem spotkają postacie z ulubionych kreskówe, a także zapoznają się z niezwykle realistycznymi ludzikami wykonanymi z ogromnych kasztanów i żołędzi. Maluchy zachwycą się z pewnością możliwości wejścia do auta z bajki Scooby Doo, czy zwiedzaniem lokomotywy imieniem Tomek. Gwarantuję, że pobyt w tym miejscu wywoła masę uśmiechu. Cena biletu rodzinnego 116 zł (wg mnie nieco zawyżona i błędnie podana na stronie), my płaciliśmy w sierpniu 87 zł za 4 osoby. Bilet ulgowy 29 zł, bilet normalny 35 zł, dzieci do lat 3- 1 zł.

MAPA DZIELNICY FILMOWEJ W ZALESIU GÓRNYM
Dzielnica Filmowa Planeta Zalesie
Dzielnica Filmowa Planeta Zalesie
Dzielnica Filmowa Planeta Zalesie
Dzielnica Filmowa Planeta Zalesie
  • TOMASZÓW MAZOWIECKI (ŁÓDZKIE)

Skansen Rzeki Pilicy, Niebieskie Źródła oraz Groty Nagórzyckie znajdują się w Tomaszowie Mazowieckim, gdzie można dojechać autostradą lub lokalną drogą. 
Skansen powstał blisko 20 lat temu, aby przede wszystkim zapobiegać degradacji środowiska przyrodniczego dorzeczy Pilicy. Jego idea była także bliska temu, aby zachować bogactwa kulturowe tych rejonów i w przyszłości stworzyć muzeum rzeki Pilicy. Należy zauważyć, że Pilica jest niezwykle popularna wśród pasjonatów spływów kajakowych. Tu tutaj ma miejsce właśnie wiele imprez organizowanych przez lokalne władze, a oprócz aktywności fizycznej kładziony jest nacisk na upowszechnienie wiedzy zarówno o Pilicy, jak i o Nadpiliczu. Sam skansen posiada wiele ciekawych przedmiotów, które stanowią historię zarówno młynarstwa wodnego, jak i fortyfikacje linii rzeki, a także wojenne trofea. Wewnątrz budynków możemy przyjrzeć się narzędziom, a także innym przedmiotom, które stanowią pamiątki po dawnej Spale. Bilety kosztują 9 zł za osobę dorosłą i 7 zł za dziecko powyżej 4 lat. Młodsze dzieci zwiedzają bezpłatnie.

Niebieskie Źródła to po prostu rezerwat przyrody nieożywionej o wspaniałych walorach krajobrazowych, gdzie znajdują się tzw. wywierzyska krasowe- jedne z najciekawszych zjawisk krasowych w Europie. Główny kompleks wodonośny stanowią spękane wapienie jurajskie, z których wytryska woda przybierająca niebiesko-błękitno-zieloną barwę. Barwa wody w basenach źródliskowych jest efektem działań rozproszonego światła słonecznego. Zmiana odcieni barwy wody uzależniona jest od stanu pogody, stopnia nasłonecznienia bądź zachmurzenia. Dodatkowo uroku wywierzysku nadają pulsujące gejzery z piasku podrzucanego przez źródlaną wodę.

Groty Nagórzyckie to wyrobiska poeksploatacyjne piasku z XVIII wieku znajdujące się w południowej części miasta Tomaszowa Mazowieckiego. Znajduje się tam trasa turystyczna, która obejmuje część grot. Przejście trasy z przewodnikiem zajmuje ok 30 minut, ale jest tego warte. Trasę wzbogacono o ekspozycję, której celem jest zaprezentowanie przestrzeni i dziejów Grot Nagórzyckich, procesu wykorzystania unikalnego piasku pochodzącego z miejscowych złóż, tradycyjnej technologii wyrobu szkła, a także zapoznanie zwiedzającego z legendami regionu tomaszowskiego. Zawiera ona m.in. manekiny, repliki narzędzi górniczych z epoki, w której powstawały groty, fragmenty zastygniętej masy szklanej oraz klepsydr stanowiących logotyp trasy turystycznej.
Należy pamiętać, że wewnątrz jest dość zimno, bo ok 10 stopni- warto zaopatrzeć się w cieplejsze ubrania. Koszt zwiedzania to: dorosły 9 zł, dziecko do lat 4 bezłpatnie, dzieci powyżej 4 lat- 7zł. Można także zakupić bilety dla seniorów, większych grup, a także uzyskać zniżki na Kartę Dużej Rodziny.

Jeśli będziecie w tych okolicach, polecamy zajrzeć także do bukru w Jeleniu i Konewce- więcej przeczytacie o nich |tutaj|

MAPA SKANSENU RZEKI PILICY W TOMASZOWIE MAZOWIECKIM
Groty
Groty
Groty
Groty
Groty
Groty
Skansen Tomaszów Mazowiecki
Skansen Tomaszów Mazowiecki
Skansen Tomaszów Mazowiecki
Skansen Tomaszów Mazowiecki
Skansen Tomaszów Mazowiecki
Niebieskie ŹródłaTomaszów Mazowiecki

Sprawdź, gdzie udało nam się dotrzeć:

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl