Jesienne książkowe propozycje dla długie wieczory

Początek września przywitał nas deszczem i niskimi temperaturami. Każdorazowe wyjście powoduje ciarki, a ponowne ubieranie się w kurtki i ciepłe bluzy to już praktycznie konieczność.


Letnie chwile

Szczerze wątpię w to, że wrócą jeszcze temperatury zachęcające do rodzinnych wycieczek rowerowych czy jednodniowych wypadów. Nasz wyjazd nad morze również już nie dojdzie do skutku, ale przyzwyczailiśmy się, że ten rok zmienił wszystkie nasze plany i zaakceptowaliśmy to, bo jaki inny wybór mogliśmy mieć?!

Marzy mi się jeszcze czas, kiedy wieczorami siadało się na tarasie, a dzieci do późna biegały beztrosko w ogrodzie. Tęsknię za ciepłym powiewem wiatru i rodzinnymi spotkaniami wśród otaczającej nas przyrody. Wieczorne rozmowy przy świecach, grillu, czy po prostu zwykłej kolacji nabierały innego wymiaru, ale cóż- idzie jesień, a jesienne chwile zachęcają jednak do spędzania czasu w domowym otoczeniu wśród pachnących świec, pod ciepłym kocem, z kubkiem aromatycznej herbaty i książką w ręku. To wspaniały moment na nadrobienie czytelniczych zaległości nie tylko z dziećmi, ale także z samym sobą, co mnie najbardziej cieszy, bo choć mimo nadmiaru obowiązków, udało mi się wrócić do czytania. Dawno tego nie robiłam, bo wciąż trzeba było dbać o ogród, obcinać przekwitnięte kwiaty i kosić nasz ogromny trawnik. Po pracach ogrodowych człowiek ma chęć tylko na leniwe spędzenie czasu wśród dobrego filmu, a przynajmniej ja! ;-)


Książki na jesienne wieczory

  • Książki dla dorosłych

Teraz w końcu mogę bez wyrzutów usiąść w fotelu i oddać się przyjemności czytania. Ostatnio wydawnictwo Otwarte podrzuciło mi świętną powieść. "Jej pierwszy błąd" Sandie Jones to fantastyczna książka, która od razu mnie bardzo wciągnęła za sprawą akcji. Przeczytałam ją w 2 dni pomiędzy domowymi obowiązkami, a najbardziej w niej spodobał mi się aspekt psychologiczny. Uwielbiam, kiedy książki zmuszają nas do myślenia, a autorzy powieści wodzą czytelników za nos, co chwilę podrzucając zwroty akcji i ciekawe kąski. Tak samo oczywiście działo się w tej książce, bo historia choć niby powtarzająca się w życiu prawdziwym, to jednak łączyła w sobie elementy thrillera i psychologii.

O czym jest ta powieść?

To historia Alice, która 10 lat wcześniej straciła męża podczas wyprawy w góry, a jego ciało nigdy nie zostało znalezione. Kobieta choć długo nie może się z tym pogodzić, to zakłada rodzinę z innym mężczyzną, który po jakimś czasie zaczyna się zachowywać inaczej niż zwykle. Kobieta wyczuwa romans, ale dzieli się swoimi obawiami z najlepszą przyjaciółką Beth i tu zaczynają się małe schody, które na samym końcu łączą w całość całą historię. Przyznam szczerze, że w miarę szybko spodziewałam się zakończenia, ale jednak autorce i tak udało się mnie zaskoczyć, gdyż okazało się, że jednak nie wszystko wiem. Ta ksiązka to fantastyczna opcja na jesienne wieczory, które pozwolą wszystkim nieco się zrelaksować.

Jej pierwszy błąd
Jej pierwszy błąd
Jej pierwszy błąd


  • Książki dla dzieci

Dla dzieciaków mam sporo ciekawych propozycji, któe nie tylko wypełnią wieczory czy popołudnia, ale także pozwolą zwiększyć zasób słów i świetnie sprawdzą się podczas nauki czytania.

Na pierwszy rzut idą książeczki z wydawnictwa Nasza Księgarnia, a mianowicie uwielbiany przez dzieci Pucio. "Pucio mówi dzień dobry" i "Pucio mówi dobranoc" to wspaniale wydane mini picturebooki, które zachwycają wspaniałymi grafikami i niewielką ilością tekstu. 

Pierwsza książka pokazuje dzień Pucia oraz jego siostry Misi. Zaczyna się od pobudki słoneczka, które radośnie zagląda przez okno. Dzieci ochoczo po wstaniu wykonują czynności higieniczne, jak mycie zębów, buzi, a następnie ubierają się i jedzą śniadanie. Książka uczy maluchów dobrych nawyków oraz zachęca do dbania o zwierzaki. Pozwala także zachować zasady bezpieczeństwa podczas przewożenia w fotelikach (no może oprócz tych kurtek pod pasami) ;-)

"Pucio mówi dobranoc" to szczególna propozycja dla małych nocnych marków, których trzeba siłą wyganiać do łóżka. Książeczka zachęca do snu opowiadając o zmęczeniu nie tylko osób, ale także pojazdów, roślin czy zwierząt. Skłania to do myślenia i pozwala na prześledzenie tego, co robiło się przez cały dzień. Myślę, że ta książka zachęcia malucha do snu, aby kolejnego dnia odkrywać ochoczo nowe i pasjonujące przygody.

Pucio mówi
Pucio mówi
Pucio mówi

Dla wszystkich fanów Smerfów, czyli dla mnie i moich dzieci mam 5 minutowe bajki, które świetnie nadają się na wieczorne czytanie. Opisują przygody niebieskich stworków w niezwykle ciekawy, a czasami nawet śmieszny sposób. Czytanie przed snem to idealny pomysł na miłe zakończenie dnia, a zbiór krótkich i prostych opowieści o przygodach smerfów zachęca do samodzielnej lektury! a niezwykła książka to zbiór pięknie ilustrowanych opowiadań, które przeniosą młodych czytelników prosto do wioski smerfów i pomogą rozwinąć zamiłowanie do czytania!

Smerfy
Smerfy
Smerfy

Książek z serii Rok w... nie muszę chyba nikomu przedstawiać. Tym razem do naszej kolekcji dołączył "Rok na placu budowy". To fantastyczny i typowy picturebook, który zachwyca ilustracjami i jakością wykonania. Ta przepiękna ksiązka pozwala na rozbudzanie dziecięcej wyobraźni oraz zachęca do odkrywania tego, co jeszcze nieodkryte. Na przestrzeni roku w ksiązce powstaje budowla, któą możemy razem z najmłodszymi śledzić krok po kroku zachwycając się nie tylko wspanaiłymi pojazdami, ale także zmieniającymi się porami roku. Moje dzieci bardzo czesto wracają do tych książek, bo zarówno jakość, jak i same ilustracje zachwycają i pozwlają cieszyć się nimi godzinami.

Rok na placu budowy
Rok na placu budowy
Rok na placu budowy
Rok na placu budowy

Ostatnio moje dzieci otrzymały także wyjątkową książkę, która skradła nasze serca. Znany większości Miś Fantazy powrócił w nowej odsłonie wraz z przyjaciólmi z Krainy Wiecznego Słońca. To opowieść o Misiu i jego przyjaciołach mieszkających na wyspie, gdzie co noc trawy kołyszą ich do snu, szepcąc odwieczną historię słonecznej krainy. Wystarczy jednak wsłuchać się uważniej w głosy płynące znad Oceanu Marzeń, aby odkryć, że tuż obok kłębią się nieznane światy, wieją wichry i wznoszą się opuszczone zamki. Za horyzontem rozciąga się Mroczna Kraina, której władca pragnie Kryształu Wiecznego Światła. Nie jest jednak łatwo sięgnąć po taki skarb, a historia ta rzuca cień na opowieść. Tę książkę trzeba koniecznie przeczytać, a piękne ilustracje i wspaniałe wydanie pozwolą Wam miło spędzić przy niej czas. 

Miś Fantazy
Miś Fantazy
Miś Fantazy

Niezwykle ciekawą i pełą pięknych ilustracji jest zdecydowanie książka "Wihajster, czyli przewodnik po słowach pożyczonych". Pozycję napisał Michał Rusinek i odczarował codzienne słowa, nie tylko opisując je w ciekawy sposób, ale także dodając fantastyczne ilustracje Joanny Rusinek. Książka fenomenalna. Piękne i zabawne ilustracje które zaciekawią dziecko, ale nie tylko. Zwięźle i prosto wytłumaczone znaczenie słowa oraz krótka informacja skąd do nas przybyło. Książka na szóstkę z plusem. ;-)

Wihajster
Wihajster
Wihajster

Jak widzicie książek przybywa co chwilę, więc zamiast być pesymistą, warto znajdować pozytywy nie tylko w każdej porze roku, ale także w każdej pogodzie. Nawet deszcz za oknem daje wiele możliwości spędzania wolnego czasu.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl