Podróże z dziećmi #18- Kopalnia soli w Wieliczce

Tężnia solankowa w Wieliczce
Odkrywanie nowych miejsc przez najmłodszych podczas rodzinnych wycieczek to nie tylko świetny sposób spędzania czasu, ale przede wszystkim uczenie się o historii, zwyczajach i pokonywanie różnego typu barier. Jako rodzice staramy się zapewnić naszym dzieciom masę różnych przygód, a miejsca jakie wybieramy nie są przypadkowe.

Aktywny weekend 

W pierwszy weekend sierpnia wybraliśmy się do Wieliczki. To miejsce pewnie znane wszystkim, a to za sprawą Kopalni Soli, która od lat pozwala eksplorować kręte korytarze wydrążone w soli, ale nie tylko. To przede wszystkim jest to miejsce łączące tradycję z nowoczesnością za sprawą choćby hotelu, w którym się zatrzymaliśmy.

Hotel Grand Sal mieści się w budynku zrekonstruowanych Łazienek Salinarnych z przełomu XIX/XX wieku oraz otacza go niespotykana atmosfera zabytkowej Kopalni Soli „Wieliczka”, na której terenie się znajduje. Piękny widok na park św. Kingi, a także sąsiadująca tężnia solankowa pozwalają oddychać pełną piersią i cieszyć się wspaniałymi widokami wprost z hotelowych okien.

Grand Sal
Grand Sal
Grand Sal
Jeśli obserwowaliście nasze relacje na InstaStory (wyróżnione relacje WIELICZKA), to mogliście zaobserwować także wspaniałą gastronomię, jaką mieliśmy okazję kosztować podczas naszego pobytu. Przepyszne przystawki, cudowne dania główne oraz niesamowite desery. Plusem jest także karta dań dla najmłodszych- polecamy z całego serca dla dzieci genialny makaron.
Widok z okien restauracji oraz tarasu na piękną fontannę oraz malowniczy park utwierdził nas w przekonaniu, że to wspaniałe miejsce nie tylko na rodzinny wypoczynek, ale także weekend we dwoje.

Mało tego, dzięki dobrej lokalizacji nie musieliśmy korzystać z auta, lecz spacerkiem poruszaliśmy się po tej malowniczej miejscowości, która zachwyciła szczególnie Kubusia. Nasz mały odkrywca z wielką uwagą obserwował wszystko, co działo się dookoła niego i jeszcze chętniej słuchał historii poszczególnych miejsc.

Park Kingi
Park Kingi
Park Kingi

Kopalnia Soli "Wieliczka"

Dzięki chęci poznania historii udaliśmy się pod Szyb Regis, który przez stulecia służył do transportu soli na powierzchnię. Nie dość, że Szyb Regis jest najstarszym szybem w kopalni, przoduje jeszcze w wielu innych aspektach. Ma choćby największy przekrój ze wszystkich wielickich szybów, a jego kształt przypomina beczkę. Ponadto windy, które się w nim mieszczą, przewożą turystów na głębokość 135 metrów pod powierzchnią ziemi.

Kopalnia soli Wieliczka
Szyb Daniłowicza
Szyb Daniłowicza
Sam szyb był jednym z naszych punktów zwiedzania, ale wielickie podziemia to miejsce wprost stworzone dla rodzinnych wycieczek. Wspaniałe korytarze, które prowadzą nas pod ziemią, nieziemskie komory solne, a także mnóstwo ciekawych tajemnic dostrzeganych zazwyczaj dzięki czujnemu wzrokowi najmłodszych podróżników. Spotykane na drodze wyprawy postacie opowiedzą nie tylko ciekawą historię, ale także genialnie zabawią. Wspaniale poprowadzona wycieczka przez przewodnika pozwala najmłodszym poznać historię kopalni, a także bohaterów trasy "Odkrywamy Solilandię".

Trasa Solilandii została stworzona typowo pod najmłodszych uczestników wyprawy i to oni idą zaraz za przewodnikiem. Dorośli natomiast zabezpieczają tyły, ale równie aktywne biorą udział w wyprawie.
Podczas trasy spotykamy na drodze Soliludka, który fantastycznie zabawia dzieci, ale szukamy także jaj smoka i innych przedmiotów. Koniec trasy kończy spotkanie Skarbnika oraz zabawy z nim, a nagrodą dla dzieci są wspaniałe dyplomy.

I choć cała trasa jest dość długa, bo wynosi ponad 8 km, liczba schodów do pokonania oscyluje w ilości ponad 800 sztuk, to radość dzieci z odkrywania kopalni i poznawania jej historii jest niesamowita. Nawet Agatka, która całą trasę spędziła w nosidle na moich plecach była niezwykle zaciekawiona bohaterami, którzy pojawiali się na naszej drodze. Mniej szczęśliwa była mama, która do dziś odczuwa noszenie dziecka na plecach- ale było warto ;-)

Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka
Kopalnia soli Wieliczka

O czym warto pamiętać udając się do kopalni?


  • Przede wszystkim pierwsza zasadnicza sprawa to wygodne obuwie. Nie muszą to być typowe buty do wędrówek górskich, ale zwykle klapki odpadają ze względu na miejscami śliską powierzchnię oraz dużą ilość schodów do pokonania
  • Bluzy to kolejna rzecz, o której powinniście pamiętać. Temperatura w kopalni wynosi ok 17-18 stopni. Cienka bluza z długim rękawem będzie idealna. Nie zabierajcie kurtek, czapek ani szalików. 
  • Prowiant nie jest potrzebny. Chyba, że macie małe dzieci, które nie wytrzymają 3h bez jedzenia. drobne przekąski i woda wystarczą, ponieważ na końcu trasy jest pyszna restauracja, w której na spokojnie możecie zjeść domowy obiad. Ceny nie są wygórowane, menu zróżnicowane przez co każdy znajdzie coś dla siebie. Nie często jest okazja zjeść obiad 125 metrów pod ziemią ;-)
Karczma Górnicza
Karczma Górnicza

UWAGA!!!

Bilety na trasę "Odkrywanie Solilandii" nie są dostępne przez internet. Aby zarezerwować bilety należy skontaktować się telefonicznie pod numerem: 12 278 73 92 lub mailowo: programy.dzieci@kopalnia.pl 
Cennik biletów dostępnych na stronie kopalni -> KLIK

Tężnia solankowa

W pobliżu hotelu zaraz za parkiem św. Kingi, w sąsiedztwie Szybu Daniłowicza, którym schodzi się do podziemi Kopalni Soli „Wieliczka” znajduje się tężnia solankowa, która jest idealnym miejscem terapii wziewnej. Jest polecana dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z oferty uzdrowiskowej tego magicznego miejsca. Tego typu zabiegi świetnie sprawdzają się przy nawracających chorobach układu oddechowego, nieżytu nosa, czy astmie. Dodatkowo wspomagając płuca, zatoki i przede wszystkim ducha, bo miejsce jest piękne i tętniące niesamowitą atmosferą. Delikatna bryza spływająca z gałązek dzikiej śliwy daje ukojenie i jest niesamowitą frajdą dla najmłodszych podróżników. Wspinaczka na 22 metrową wieżę widokową jest wspaniałym elementem, szczególnie dla miłośników pięknych widoków roznoszących się nad Wieliczką. Widok zapiera dech w piersiach, a słowa dziecka: "Wow, mamusiu jak tu pięknie" wynagradza wszystkie fochy, które są nieodłącznym elementem ich wychowania.

Tężnia solankowa w Wieliczce
Tężnia solankowa w Wieliczce
Tężnia solankowa w Wieliczce
Tężnia solankowa w Wieliczce

Jeśli nadal wahacie się nad wyjazdem do Wieliczki, to nie myślcie zbyt długo, bo szkoda czasu. Spakujcie walizkę, zabookujcie nocleg i zabierzcie swoje pociechy do krainy soli, która zachwyci całą Waszą rodzinę.

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl