Jak podjąć trudne rozmowy z dziećmi?

Trudne rozmowy z dziećmi

Przedszkolak, to już całkiem poważny młody człowiek, którego interesują nie tylko otaczające go rzeczy, ale także różnego typu emocje.

Wspólne rozmowy na różne tematy, czasami trudne są bardzo potrzebne, aby dziecko potrafiło wyciągnąć wnioski i uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania.

Trudne rozmowy, ciężkie pytania

Nam dorosłym czasami ciężko przychodzą rozmowy na poważne tematy, zwyczajnie mówiąc wszystkie niewygodne pytania zamiatamy pod dywan, a to ogromny błąd.
Rozmawiając z dziećmi i poruszając różnego typu tematy przede wszystkim pomagamy im odnaleźć się w wielu nowych rzeczywistościach.

Nie każdy temat jest łatwy i przyjemny. Czasami pytania dotyczącą śmierci, rozwodów czy innych bolesnych doświadczeń. Dziecko powinno jednak być przygotowane na to, co przynosi nam życie, dzięki temu będzie umiało wiele trudnych spraw zaakceptować lub podejść do nich z takiej strony, aby w zalążku je rozwiązać.

Jak podjąć trudne rozmowy z dziećmi?

Wydaje nam się, że nasze podejście do różnych tematów może być dla naszych dzieci trudne w rozumieniu. Czasami rzeczywiście tak się dzieje, a sprawcą tego jest różnica pokoleń czy napotkane w życiu trudności. Jeśli boimy się, że nie podołamy w trudnych tematach, to uważam, że warto rozpocząć podejmowanie ich od czytania książek.

Tematów w literaturze jest mnóstwo. Od śmierci najbliższych, po wspaniałe opowiadania o przyjaźni czy miłości. Dzięki historiom bohaterów książek łatwiej wytłumaczyć dziecku postępowanie ludzi, ich życiowe wybory czy radzenie sobie z napotkanymi trudnościami. Dzieci utożsamiając się z bohaterami opowiadań łatwiej radzą sobie z trudnościami czy rozwijają empatię, dzięki temu przekładają się z czasem na rozwój rzeczywistych postaw prospołecznych.

Jakie książki wybrać?

Książek oczywiście do wyboru jest wiele. Dzisiaj jednak przestawię Wam 3 wspaniałe propozycję, dzięki którym nie jednemu z czytelników łza zakręci się oku nie tylko ze wzruszenia, ale także ze śmiechu, bo przecież trudne tematy bywają także radosne, a czasem budzące nutkę wstydu ;-)

Chłopiec z burzy i inne opowiadania- Colin Thiele wyd. Albatros


Kilkuletni Michael mieszka z tatą w małej chatce nad brzegiem oceanu. Pewnego dnia podczas zabawy na plaży ratuje życie trzem osieroconym pelikanom. Pisklęta, znalezione w gnieździe na wydmach, pod jego opieką wyrastają na piękne, silne ptaki. Tak zaczyna się niezwykle wzruszająca, pełna humoru i przygód opowieść o szczególnej więzi łączącej Chłopca z Burzy i Pana Parsifala – pelikana, który rezygnuje z wolności i wybiera przyjaźń z chłopcem.

Chłopiec z burzy
 wydawnictwo Albatros

Podniebna pieśń- Abi Elphistone wyd. Wilga


Porywająca, pełna magicznych przygód powieść, rozgrywająca się w mroźnej krainie Erkenwald, gdzie wieloryby prześlizgują się między górami lodowymi, wilki polują w tundrze, a niedźwiedzie polarne wędrują po lodowcach. Trudno jednak dostrzec w Erkenwaldzie ludzi, ponieważ ukrywają się, aby nie zostać więźniami okrutnej Królowej Lodu. Królowa skrywa sekret, który ma jej zapewnić nieśmiertelność. Przepiękna opowieść o poczuciu więzi, które nie słabnie – nawet na krańcu świata.

Podniebna pieśń

Wilga

Czarny Kot, Biała Kotka- Silvia Borando wyd. Nasza Księgarnia


Czarny Kot wychodzi z domu tylko w dzień. Lubi patrzeć na muchy i jaskółki. Biała Kotka wychodzi z domu tylko w nocy. Lubi patrzeć na robaczki świętojańskie i gwiazdy. Aż pewnego razu – w miejscu między dniem a nocą – kocur i kotka nagle się spotykają. Co z tego wyniknie? Świat nie jest wcale czarno-biały, więc będziecie bardzo, ale to bardzo zaskoczeni…

czarny kot, biała kotka

nasz księgarnia

3 różne książki, 3 inne historie, 3 wspaniałe chwile z dzieckiem i niesamowity czas na mądre rozmowy. Podejmij temat, a zobaczysz ile Twoje dziecko rozumie i jak pięknie odczuwa to, czego może my nie odczuwamy sami!

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl