Jak zmienić swoje nawyki?


Bez względu na to czy jesteś mamą, żoną, home manager bądź singlem zdrowe żywienie jest bardzo ważne w Twoim życiu? Jeśli tak, to ten wpis Cię zainteresuje.
Pewnie nie odkryję Ameryki (nawet nie próbuję), gdy stwierdzę, że wielu z nas ma problem ze zdrowym odżywianiem.
Tłumaczymy się, że nie mamy czasu na gotowanie obiadów. Mówisz, że to skomplikowane, zajmuje mnóstwo czasu, jest drogie? Skądże! Nic bardziej mylnego.
Przemyśl ile pieniędzy wydajesz na jedzenie typu fast food, słodkie przekąski, chipsy i napoje gazowane! Wychodzi spora sumka, prawda?

Czy nie lepiej te pieniądze zainwestować w zdrowie? 
Jak więc w prosty i skuteczny sposób zmienić swoje nawyki żywieniowe?

1. Jedz dużo warzyw i owoców.
Zdrowe odzywanie to nic innego jak dostarczanie do naszego organizmu niezbędnych składników odżywczych. Wiele z nich znajdziemy w warzywach i owocach dostępnych na ryneczkach i w warzywniakach, a także domowych ogródkach. Oprócz zawartości witamin, warzywa oraz owoce dostarczą do twojego organizmu również błonnik.
Dzięki warzywom możesz zredukować ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, miażdżycy, cukrzycy, a także nawet zawału serca.


2. Spożywaj regularnie.
Wiele trąbi się w mediach o tym, że zdrowe odżywianie to nie tylko samo jedzenie. Ważna jest również regularność, dlatego też dietetycy zalecają spożywanie 5 posiłków dziennie. Warto tak rozłożyć godziny jedzenia, aby przerwa pomiędzy posiłkami wynosiła ok. 3-4 godzin. Regularne jedzenie zwiększy wydajność Twojego organizmu i co najważniejsze zapobiegnie spożyciu zbyt dużej ilości kalorii. Oprócz tego poziom glukozy w krwi będzie w normie, a Twój metabolizm zdecydowanie się poprawi.


3. Różnorodność to podstawa.
Wzbogaj swoją dietę w różnorodne produkty. Jedz produkty zbożowe, mleko i jego przetwory, warzywa, owoce, a także mięso, ryby. Nie zapominaj, że tłuszcze spożywane w niewielkich ilościach również powinny znaleźć się w Twojej diecie. Ważne, żeby we wszystkim zachować umiar. Możesz skorzystać z piramidy zdrowego żywienia, która widnieje poniżej.4. Fast foody to zło!
Wysoko przetworzone produkty niestety nie są zalecane w naszej zdrowej diecie. Gotowe dania instant, hamburgery i inne szybkie dania zawierają masę konserwantów i wzmacniaczy smaku i zapachu (np. aspartamsyrop glukozowo-fruktozowy czy  glutaminian sodu). Do tego charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu i soli, których nadmiar nie wpływa korzystnie na zdrowie. Żywność przetworzona cechuje się również niską, bądź nawet zerową zawartością witamin i składników mineralnych.


5. Dużo pij.
Dobrze wiemy, że woda spełnia bardzo ważną rolę w naszym organizmie. Przez cały dzień wraz z oddawaniem moczu i potem tracimy ok. 2,6 litra płynów z naszego organizmu, który powinniśmy w jak największej mierze uzupełnić. Odpowiednia ilość płynów dla osoby dorosłej do spożycia każdego dnia wynosi od 1,5-2 litrów. Rekomendowana ilość spożycia wody wynosi ok. 30 ml na każdy kilogram ciała. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Aby organizm mógł w pełni sprawnie funkcjonować każdy ubytek płynu musi być na bieżąco uzupełniany.6. Unikaj słodyczy.
Nie tylko sklepowe batoniki, ciastka i drożdżówki to samo zło. Nie przesadzaj ze spożyciem nawet domowych wypieków. Wszystkie wyroby cukiernicze zawierają bardzo dużą ilość pustych kalorii. Nadmierne spożywanie tego typu produktów może prowadzić do nadwagi, próchnicy,  a nawet cukrzycy. Jeśli nie możesz się powstrzymać od domowych ciast, zamiast cukru kryształu wybierz stewię.7. Nie sól.
Zbyt duże spożycie soli w potrawach również nie jest wskazane. Według WHO dzienne spożycie soli na osobę powinno wynosić 5 gram (1 małą łyżeczkę), a wynosi aż 15 gram. Nie oszukujmy się, ale sól występuje w wielu składnikach, z których każdego dnia korzystamy. Zastąpmy je świeżymi ziołami i naturalnymi produktami. 8. Unikaj smażonych potraw.
Od dawna trąbi się,  że smażone potrawy to nic dobrego.  Mięso łatwo można ugotować lub upiec w naczyniu żaroodpornym. Pamiętajmy, że smażąc potrawy na oleju wartość kaloryczna produktu zwiększa się aż o 90 pustych kalorii. Oprócz pieczenia i grillowania mięsa, warto również je gotować na parze, a do obróbki termicznej wybierać naczynia i garnki najlepszej jakości. Poczytajcie opinie o garnkach Philipiak. 
Jak widzisz zmiana nawyków żywieniowych nie spowoduje, że będziesz chodził głodny. Zdrowe jedzenie może być smaczne. Wystarczy Twoja wyobraźnia.

Poniżej przydatna lista produktów, które powinny znaleźć się przy Twoim zdrowym odżywianiu. Nie zapominaj jednak o zakupie świeżych produktów takich jak: owoce i warzywa.


social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl