Wiosna na dobre zawitała ciesząc nasze oczy budzącą się przyrodą. Z tej okazji postanowiliśmy z dziećmi przygotować garść inspiracji na dekoracje wielkanocne, które pozwolą nie tylko trenować sprawność manualną najmłodszych, ale być także ciekawą dekoracją Waszego domu.
Odkąd pamiętam uwielbiam plastyczno-techniczne prace zarówno te w szkole, jak i tworzone z uśmiechem na ustach w dorosłym życiu. Odkąd jestem mamą staram się także zaszczepić tę radość w moich dzieciach i na razi, ku mojej radości udaje się to wyśmienicie. Korzystając z okazji, że dopadł nas jakiś rotawirus i musieliśmy dość długo pozostać w domu, postanowiliśmy wykorzystać ten czas na aktywności, które nie tylko dały nam mnóstwo radości, ale także pozwoliły spędzić miło i rodzinie czas.
Jak wspierać motorykę u dzieci?
Im dziecko młodsze, tym lepiej rozpocząć zabawy związane z treningiem motorycznym. W tym celu najlepiej sprawdzą się wszelakie zabawy, które wymuszą na dziecku korzystanie z dłoni. Dla mniejszych dzieci dobrym rozwiązaniem jest układanie klocków, czy zabawa w sortowanie różnych elementów zarówno za pomocą gotowych rozwiązań, czyli zabawek typu sortery czy układanki, jak i przedmiotów dostępnych w każdym domu (misko, durszlaki, szczypce kuchenne). Przedszkolaki i starsze dzieci z powodzeniem poradzą sobie z wycinaniem elementów czy lepieniem ich z plasteliny czy ciastoliny.
Więcej o rozwoju sprawności motorycznej przeczytasz w moim innym wpisie |KLIK|
Wielkanocne DIY, które bez problemu przygotujesz z dziećmi
Przygotowanie dekoracji związanych z Wielkanocą czy wiosną jest banalnie proste. Wystarczą kolorowe papiery, farby, klej i dodatkowe akcesoria, które zdecydowanie umilą pracę. Sprawdź, co możesz przygotować wraz ze swoimi dziećmi, aby nie tylko sprawić im ogromna radość, ale także świetnie udekorować swoje mieszkanie.
W naszym wpisie możesz pobrać gotowe szablony, które wykorzystasz w zabawach z dziećmi. Korzystajcie do woli. Przy okazji zachęcam także do odwiedzenia zakładki
POBIERALNIA.
Niezwykle prosta i efektowna ozdoba zarówno pokoju dziecięcego, jak i salonu. Do jej wykonania potrzebujemy kolorowe kartki bloku technicznego lub gotowy wydruk na sztywniejszym papierze.
Każdego z zajączków należy wyciąć, a następnie za pomocą dwustronnej taśmy klejącej podkleić z tyłu do sznurka jutowego. Dla lepszego efektu warto przymocować na ogonku kolorowy pomponik lub wykonać ogonek z białej waty. Aby ozdoba ładnie się prezentowała potrzebujemy przynajmniej 6 zajączków (choć my polecamy więcej)
- Kurczaki z patyczków od lodów (dwie wersje)
Żółte kurczaki nie tylko wywołaja mnóstwo uśmiechu na twarzach dzieci, ale przede wszystkim będą ciekawym sposobem rozwoju motoryki. Wykonanie ich jest niezwykle proste, a my dodatkowo zaproponujemy Wam dwie wersje. Sprawdźcie obie!
Do wykonania kurczaków potrzebujemy 5 patyczków do lodów. Możecie kupić już gotowe w kolorze lub naturalne drewnianie, które samodzielnie pomalujecie żółtą farbą - wybór należy do Was. Patyczki przyklejamy do kartki papieru, a następnie doklejamy ruchowe oczy. Nie zapominamy również o grzebieniu, dziobie oraz skrzydełkach i łapkach. Wszystko przyklejamy na patyczki i gotowe.
Druga wersja wymaga nieco sprawności lub pomocy przy tej czynności, a mianowicie chodzi o odrysowanie i wycięcie dłoni, które będą służyły jako skrzydła kurczaka. Pamiętamy również o pomalowaniu 3 patyczków na żółto i wycięciu grzebienia, dzioba oraz łapek. 3 sztuki patyczków łączymy ze sobą w formę trójkąta. Do tego celu najlepiej wykorzystać klej na gorąco (pomóżcie dzieciom w tej czynności, aby się nie poparzyły). Z tyły patyczków podklejamy wycięte dłonie, a następnie z żółtego bloku technicznego wycinamy koło, które będzie pełniło funkcję głowy. Doklejamy oczy oraz resztę lementów i kurczacazek gotowy.




Do wykonania kartek możecie wykorzystać gotowe szablony, które pobierzecie bezpośrednio z wpisu (klikając na oznaczony obrazek powyżej) lub te stworzone własnoręcznie z kolorowego papieru czy innych papierniczych elementów. Wszystko zależy od Waszej inwencji twórczej. U nas w ruch poszły sznurki jutowe, kolorowe pomponik oraz wydrukowane napisy z hasłem "Wesołych Świąt". Z pewnością razem stworzycie wyjątkowe wzory, które możecie wysłać do bliskich lub dołączyć do drobiazgów na zajączka.



- Tradycyjne pisanki markerem
Ja wiem, że prawdziwe pisanki powinny być farbowane naturalnymi barwnikami czy roślinami zawinętymi w rajstopę. Zdecydowanie mają swój urok i są wyjątkowe. Nie mniej jednak świat idzie do przodu, my stajemy się bardziej nowocześni i.... niestety wygodni. Codzienne obowiązki zawodowe i domowe sprawiają, że szukamy szybkich rozwiązań jednocześnie łącząc je z tradycjami. My stworzyliśmy nasze pisanki z pomocą czarnego markera i dodatków w postaci kolorowych gałązek gipsówki, które nadały wiosennego powiewu. Możecie namalować buzie, jak my ewentualnie wybrać wzory etniczne czy iine, które przypadną Wam do gustu.


Prosta w wykonaniu dekoracja, która być może wyląduje w ozdobnej ramce na pamiątkę. Do jej wykonania potrzebujemy szablony jajka (lub narysowanego odręcznie), z którego wycinamy środek. Do ozdoby potrzebujemy pasków kolorowych kartek lub elementów przydatnych do scrapbookingu - kupicie je na Allegro czy w sklepach papierniczych. Możecie do tego celu wykorzystać również dekoracyjne nożyczki, które pozwolą stworzyć ciekawe łączenia i z pewnością dodadzą wyjątkowości. Samo wykonanie jest banalnie proste, gdyż wystarczy nakleić paski z tyłu tworząc niepowtarzalny wzór przypominający witraż.