Problem, który zniszczy nawet najpiękniejsze wakacje.

infekcja uszu latem
Sezon wakacyjny w trakcie. Wszelkiego rodzaju wyjazdy nad kąpieliska czy morze trwają w najlepsze. Spragnione beztroskiej zabawy dzieci biegają ochoczo po plażach pluskając się wodą oraz kolekcjonując piękne i różnorodne muszelki.

Nie inaczej wyglądają wakacje w innych rejonach kraju. Nowoczesne hotele dla rodzin przyciągają turystów wspaniałymi atrakcjami nie tylko dla najmłodszych. Genialne baseny, świetne zjeżdżalnie to tylko garstka wspaniałości czekających na nas. Co jednak zrobić jeśli wymarzony wakacyjny wyjazd staje się koszmarem za sprawą choroby?

Nikt z nas nie lubi być chory, a jeśli jakieś dolegliwości doskwierają naszym dzieciom wtedy stresujemy się podwójnie. W naszym wypadku nauczeni chorobą Agatki z zeszłych wakacji zabieramy ze sobą urządzenia medyczne takie, jak inhalator czy termometr, ale nie zapominamy także o pomocnych wyrobach medycznych czy lekach, choćby takich na gorączkę czy ból.

zatkane uszy
 
Choć lato kojarzy nam się z beztroskim czasem zabaw, przebywaniem na świeżym powietrzu i częstymi kąpielami, to rodzice wiedzą jednak, że jest to także okres częstszych zatruć pokarmowych, poparzeń słonecznych czy infekcji uszu. Na tej ostatniej dolegliwości skupimy się w dzisiejszym wpisie, ponieważ sama wiem, że problemy z uszami potrafią uprzykrzyć życie, a także powodować ogromny ból.

Zatkane uszy - przyczyny

Zatkane uszy to uciążliwy problem, któremu towarzyszą nieprzyjemne szumy uszne, nasilające wrażenie osłabienia słuchu, a niektórych przypadkach także zawroty głowy i ból. Najczęściej jednak uczucie zatkanego ucha pojawia się po kąpieli nie tylko w domowym zaciszu, ale także po kąpielach w basenach czy nad morzem. Przyczyn zapchanego ucha można wskazać jednak znacznie więcej.
  • Zatkane ucho od kataru – infekcje górnych dróg oddechowych to jedna z najczęstszych przyczyn uczucia zatkanego ucha. Już w trakcie najpowszechniejszych infekcji, podczas których występuje katar, obrzęknięte są błony śluzowe nosa, ale i gardła. A to właśnie w górnej części gardła znajduje się ujście trąbek słuchowych zwanych trąbkami Eustachiusza. Zablokowanie ujścia trąbki Eustachiusza może prowadzić do problemów ze słuchem jak również do rozwoju infekcji ucha środkowego.
  • Zapalenie ucha środkowego – często zdarza się, że zapalenie ucha jest powikłaniem nieleczonych infekcji górnych dróg oddechowych i może objawiać się w postaci zatkanego ucha. Ostre zapalenie ucha środkowego jest to schorzenie bardzo powszechne, które powoduje duży dyskomfort oraz przeszywający ból.
  • Zapalenie kanału słuchowego zewnętrznego zwane też „uchem pływaka”. Zazwyczaj zapalenie to wywołane jest przez zanieczyszczoną bakteriami wodę, która dostaje się do uszu podczas pływania. Pamiętajmy, że próby usunięcia wody z ucha przy pomocy patyczków higienicznych czy palca mogą tylko pogorszyć sytuację. Takie nieodpowiedzialne „zabawy” prowadzą do powstania licznych mikrourazów, a to sprzyja rozwojowi infekcji.
  • Lot samolotem – w trakcie podniebnej podróży dochodzi do nagłego wahania ciśnienia w uszach. Powoduje to zaburzenie w funkcjonowaniu trąbki słuchowej, która odpowiada za wyrównywanie ciśnień po obu stronach błony bębenkowej. W efekcie możemy odczuwać szumy uszne, ból lub mieć wrażenie że ucho jest zatkane.
  • Woskowina zalegająca w uchu - woskowina jest naturalną wydzieliną wytwarzaną w przewodzie słuchowym. Jej rolą jest oczyszczanie, nawilżanie oraz ochrona przewodu słuchowego przed wodą, bakteriami i grzybami. W sytuacji, gdy organizm wytwarza nadmiar woskowiny, gromadzi się ona w przewodzie słuchowym, stopniowo zmniejszając jego przepustowość, aż powstaje czop, który znacznie ogranicza słyszalność.

Jak odetkać uszy?

Regularne usuwanie zalegającej woskowiny z uszu jest bardzo ważne. Do tego celu nie powinniśmy jednak używać popularnych na rynku patyczków higienicznych. Najczęściej wpychają one woskowinę wewnątrz kanału słuchowego zamiast ją usuwać. Włożone zbyt głęboko mogą przebić błonę bębenkową, a to już poważny problem. W celu regularnej higieny użyjmy przeznaczonych do tego celu preparatów dostępnych w aptece.
Zapchane ucho z powodu kataru najlepiej spróbować odetkać pozbywając się kataru 😊 W tym celu możemy zastosować naturalne metody, czyli inhalacje z olejków eterycznych oraz ziół, np. szałwii, rumianku, melisy. Jeśli te metody zwodzą można także zastosować krople do nosa, które działają obkurczająco na śluzówkę. Pamiętajmy jednak, aby tych kropli nie stosować dłużej niż 5 dni.

Zapchane ucho podczas lotu samolotem najlepiej odetkać skutecznymi i prostymi sposobami jakimi są żucie gumy, ziewanie lub ssanie cukierków. Tego rodzaju czynności skutkują wzmożoną produkcją śliny, a przy przełykaniu udrażnia się trąbka słuchowa i ciśnienia wyrównują się.

Co jednak zrobić, jeśli mamy zapchane ucho od wody? Jedną z prostszych metod na odetkanie ucha z wody jest przechylenie głowy w kierunku ramion i jednoczesne pociągnięcie za małżowinę uszną. Czynność należy powtarzać, aż odczuwa się ulgę, ale czy warto męczyć się po fakcie niż wcześniej zapobiegać problemom?

Najprostszym, ale i najbezpieczniejszym sposobem, aby odetkać ucho jest zakupienie odpowiedniego preparatu w aptece, który podczas regularnego stosowania zapobiegnie problemom z zatkanymi uszami. Zamiast kupować specjalne preparaty dla dorosłych i dzieci wybieramy jeden wybór medyczny, który mogą stosować dzieci, oczywiście po konsultacji z lekarzem.

Vaxol, bo o nim mowa, zawiera w 100% naturalną oliwę z oliwek przygotowaną według standardów farmaceutycznych. Oliwa z oliwek zawiera polifenole mające działanie antyoksydacyjne, przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne. Możemy być pewni, że jest to bezpieczny składnik, który nie uczula, a dodatkowo łagodzi podrażnienia skóry. Oprócz tego spray Vaxol zmiękcza korki woskowinowe oraz wygodnie i bezpiecznie wspomaga naturalny proces oczyszczania uszu z woskowiny. Dodatkowo oliwa z oliwek delikatnie natłuszcza ucho, chroniąc naskórek przed wysychaniem. To bardzo ważne, zwłaszcza dla osób starszych u których częstym problemem jest sucha woskowina.

spray Vaxol

Vaxol to spray, który idealnie sprawdza się podczas codziennej higieny uszu, a także może być używany profilaktycznie, np. przed kąpielami w basenie czy morzu. Tworzy w kanale słuchowym ochronny film lipidowy zabezpieczający przed szkodliwym działaniem grzybów i bakterii, które mogą znajdować się w wodzie.

Bezpieczeństwo stosowania

Nie musimy martwić się o stosowanie preparatu Vaxol, ponieważ jako jedyny produkt do uszu posiada rekomendacje Polskich Towarzystw Laryngologicznych, a od ponad 10 lat cieszy się zaufaniem nie tylko lekarzy, ale także rodziców czy dorosłych, którzy go stosują. Aplikacja płynu jest bezpieczna dla najmłodszych dzięki odpowiednio wyprofilowanej końcówce aplikatora, a sam produkt jest wygodny w użyciu, ponieważ można stosować go w każdej pozycji, gdy dziecko siedzi, stoi lub leży. 

vaxol
#zadbaneuszka

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl