Odkrywanie świata a rozwój dziecka.


Okrywanie świata przez nasze dziecko jest jednym z elementów jego wychowania. Już od najmniejszych lat nasza pociecha jest ciekawa otaczającego świata. Wszystkimi swoimi zmysłami bada i eksperymentuje, zdobywa wiedzę i poznaje otoczenie.

Codzienne nowe odgłosy, emocje czy smaki powodują chęć poszerzenia swojej wiedzy i jest to całkowicie normalne.
Od urodzenia człowiek nastawiony jest na poznawanie otaczającego świata. Wszystko, co spotyka na swojej drodze jest zupełnie nowe więc musi to po prostu odkryć. Niemożliwym jest, że będąc małym człowiekiem uczymy się rozpoznawania głosu, poznawania człowieka, czy dotyku czegoś, co dla nas jest sprawą niezwykle naturalną, a jednak jako małe dzieci tak samo zaczynaliśmy swoją odkrywczą przygodę.

Dzięki odkrywaniu zakamarków otaczającego nas świata, niemowlę rozwija się zarówno psychicznie i fizycznie. Nabieranie sprawności psychoruchowej, chwytanie zabawek w dłonie, następnie siadanie, chodzenie to kolejne etapy, które dzięki chęci poznawania prawidłowo się rozwijają. Oprócz tego dziecko zdobywa wiedzę o sobie, ludziach otaczających go, a przy okazji poznaje emocje i z czasem umie je wykorzystywać.

My, jako rodzice odgrywamy znaczącą rolę w życiu małego człowieka. To dzięki miłości i poświęcaniu czasu oprócz budowania więzi emocjonalnej i poczucia bezpieczeństwa, pomagamy odkrywać to, co dla naszego malucha jest nowe.

ODRYWANIE PRZEZ DOTYK
Już od najmniejszych lat nasze pociechy badają wszystko, co możliwe za pomocą dotyku. Pierwsze niemowlęce zabawki, czy dotyk rodzica działa na nie kojąco. Dotyk sprawia, że poznajemy fakturę przedmiotów oraz temperaturę. Za jego pomocą możemy określić czy cos jest mokre czy suche. Dzięki niemu czujemy się bezpieczni, a nasze emocje ukojone. Wiele razy dotyk taki, jak poklepanie czy przytulenie pozwala nam się uspokoić, koi nasze nerwy i pozbywa negatywnych emocji. Masaż jest najbardziej naturalnym i najprostszym sposobem nawiązania relacji, kontaktu wzrokowego oraz stymulacji dotykowej. Dzieci często przytulane, masowane i dotykane są spokojniejsze, czują się bezpieczniej, lepiej śpią i mniej płaczą. Czują także przede wszystkim miłość rodziców, a to z kolei sprawia, że żyją w warunkach optymalnych dla wzrostu i rozwoju.Spędzanie czasu z dzieckiem w miłej atmosferze pozwoli na spokojne dzieciństwo oraz lepszy rozwój. Pamiętajmy, że przytulenie ma znaczenie- a przy okazji możecie wrócić do mojego archiwalnego wpisu i przeczytać co o tym sądzę [klik]

ODKRYWANIE PRZEZ SMAK
Które z dzieci nie jest chętne do próbowania nowych smaków?! Jak wiemy, rozszerzanie diety powinniśmy zaczynać dopiero po 6 miesiącu (o ile dziecko jest na to gotowe), do tego czasu według zaleceń WHO powinno być karmione wyłącznie piersią. Metod poznawania smaków jest mnóstwo. Zwolennicy blw twierdzą, że jest to najlepsza metoda, inni, że podawanie papek jest OK. Ja zawsze powtarzam, że należy działać intuicyjnie, bo każdy rodzic doskonale wie, czego potrzebuje jego pociecha. My wprowadziliśmy karmienie mieszane, czyli podawałam łyżeczką ugotowane przez siebie zupki (nie blendowaliśmy ich, były z pokrojonymi warzywami), natomiast jako blw podawałam gotowane warzywa lub owoce do rączki. Poznawanie konsystencji i smaku przez dziecko jest także formą nauki i poznawania świata. Dziecko może gnieść jedzenie, uczyć się przeżuwania oraz rozpoznawania poszczególnych smaków. Warto podawać dziecku naturalne i pachnące produkty bez dosładzania i dosalania. Dbanie o atmosferę przy stole również pełni tutaj kluczową rolę, dzięki temu jedzenie będzie kojarzyło się dziecku z przyjemnością.ODKRYWANIE PRZEZ MOWĘ I WZROK
Każdego dnia wypowiadamy tysiące słów. Barwa naszego głosu pokazuje czy jesteśmy zadowoleni czy smutni. Spokojny ton oraz kontakt wzrokowy dla naszych dzieci jest równie ważny jak dotyk. Wspólne spędzanie czasu, śpiewanie dzieciom czy czytanie pozytywnie wpływa na komunikację między nami, a także radzenie sobie z emocjami. Dzieci, z którymi rodzice się nie bawią i nie rozmawiają, którym nie czytają, a zamiast tego sadzają je od małego przed ekranem, nie mają szans na prawidłowy rozwój mowy, bo do nauki języka dziecku potrzebny jest kontakt emocjonalny z bliską, żywą osobą, dlatego w naszym domu każdego dnia poświęcamy czas na książki. Rano, po południu czy po kąpieli- godzina nie ma dla nas znaczenia.
Tym razem przypadły nam bardzo do gustu książeczki z wydawnictwa Prószyński i S-ka "Kajtek nie umie fruwać" oraz "Kaczka, co przebrała miarkę". Pierwsza pozycja, to pięknie ilustrowana i niezwykle mądra książeczka, która powinna znaleźć się w biblioteczce każdego małego czytelnika. Wspaniała opowieść o szpaku, którego miłością były książki do takiego stopnia, że zamiast latać z rówieśnikami, chadzał do biblioteki i tam spędzał większość czasu. Jest to książka o wyborach, inności i akceptacji. Uczy dążenia do celu. Druga książka, która w żartobliwy i wierszowany sposób opowiada nam o próżności głównej bohaterki- Kaczki, która tak długo stroi się na wymarzoną randkę, że w końcu ta mija jej bezpowrotnie. Jest to kolejna część opowieści o ptakach napisana przez tajemniczego Pana Poetę. Seria składa się z książeczek o Kurze, Wróblu, Kruku oraz teraz także i Kaczce. Obie książki zawierają w sobie morał nie tylko dla dzieci, ale także dla rodziców.

ODKRYWANIE PRZEZ ZABAWĘ
Kreatywna zabawa zdecydowanie pozytywnie wpływa na rozwój małego dziecka. Układanie klocków, czytanie książeczek czy studiowanie obrazków na kartach wspomaga nasze dziecko i w formie zabawy pokazuje nowości otaczającego nas świata.
Sprawność ruchowa, rozwój motoryki małej czy po prostu nazewnictwo poszczególnych czynności lub przedmiotów budują świadomość dziecka, a przy okazji pobudzają wyobraźnię.
My do tego celu zakupiliśmy całą serię kart od Kapitana Nauki podzielonych na tematyczne zestawy dla dzieci powyżej 1 roku życia. Wspaniale wykonane karty z obrazkami i podpisami z pewnością rozbudzą ciekawość dzieciaków, a także poszerzą zasób słownictwa. Agatka chętnie ogląda obrazki i zaczyna odróżniać niektóre rzeczy. Stara się naśladować dźwięki przy zwierzątkach, pokazuje paluszkiem znane owoce i warzywa lub powtarza proste słowa, np mama, tata. Zabawa barwnymi zabawkami jest zdecydowanie bardzo atrakcyjną formą spędzania czasu.
Dziecko uczy się chwytać przedmioty, powtarzać czynności oraz np rozróżniać kształty. Proste zabawki takie, jak sortery, kulodromy czy klocki wspomagane interesującymi kartami sprawią, że pociecha będzie się rozwijała prawidłowo i szybko, a przy okazji wspólne spędzanie czasu będzie pielęgnowało więź rodzica z dzieckiem.

A kiedy nasze dziecko nie radzi sobie ze swoimi emocja, często wybucha płaczem lub po prostu wydaje nam się, że z nami nie współpracuje- polecam z całego serca sięgnąć po książkę "Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały". Mnóstwo cennych rad oraz sytuacji, które zdarzają się w codziennym życiu. Poradnik przeznaczony jest dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat, ale spokojnie można już podczas ciąży zagłębiać się w temat wychowania, bo jak wiadomo nie jest łatwe. Nie ma idealnych dzieci, ani rodziców więc każde wskazówki zawsze są na wagę złota.
Do książki stworzono aplikację "Parenting Hero", którą można pobrać ze sklepu zarówno na IOS, jak i Androida. Wiele ciekawych sytuacji oraz podpowiedzi, jak postąpić aby osiągnąć sukces i nie zniechęcić dziecka, np do domowych obowiązków.


I teraz zamiast TAK


Może być INACZEJ


Kosmetyki- Weleda
Karty z obrazkami- Kapitan Nauka
Książka i aplikacja Parenting Hero- MythicOwl
Książeczki dla dzieci- Prószyński i S-ka

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl