Przygotujcie się na przedszkole!


Rekrutacja do przedszkoli coraz bliżej! Każdy z nas wie, jak trudno jest wybrać odpowiednie przedszkole dla naszych dzieci. Oferta jest naprawdę bogata. Przedszkola oferują różne programy, różne zestawy zajęć dodatkowych, a do tego placówek nie brakuje. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy kompendium wiedzy o rekrutacji do przedszkoli, ale nie tylko.

Tegoroczna reforma edukacji wprowadza bardzo (bardzo!) dużo zmian. Nastroje są różne, za to towarzyszą temu obawy dzieci, rodziców i nauczycieli. Wbrew pozorom – reforma wprowadzi sporo zmian również w przedszkolach (czego efektem jest chociażby opóźniona mocno rekrutacja). Postanowiliśmy zebrać informacje dotyczące nie tylko przedszkoli, ale też dróg edukacji, jakie możecie wybrać dla swoich dzieci. Bo tych dróg jest kilka i różnią się one od siebie nie tylko tym, co Wasze dzieci będą robić, ale też tym, co Wy będziecie musieli zrobić. Tak, Wy, i nie chodzi tu tylko o kwestię wyboru. Jeśli jesteście rodzicami dwulatków też powinniście pomyśleć o przedszkolu (czy warto, chociaż dlatego, że niektórzy z Waszych znajomych mogą o to zacząć pytać; a przynajmniej – rozważyć tę kwestię)


Od czego zacząć?

Zanim wypełnicie formularz zgłoszeniowy musicie się zastanowić, czego potrzebuje Wasze dziecko. W końcu to ono będzie chodziło do przedszkola, Wy będziecie je tylko odprowadzać. Przede wszystkim pomyślcie o tym, co powinna mieć (a czego nie mieć) placówka, do której chcielibyście posłać malucha. Potem musicie sobie zadać pytanie, jaki program powinno mieć – czy miałoby to być klasyczne przedszkole, a może... nieco inne? I nie chodzi tu tylko o rozróżnienie na prywatne/państwowe. Jak się okazuje – możecie czasem przebierać w ofercie edukacyjnej w Waszej okolicy. Jednak jeśli w Waszej najbliższej okolicy nie ma zbyt dużego wyboru przedszkoli, zawsze możecie pomyśleć o... innych sposobach.

Dowiedzcie się więcej

Informacje ze stron internetowych przedszkoli nie powinny być dla Was jedynym wyznacznikiem. Ile razy spotkaliście się z tym, że rzeczywistość nie pasowała do obietnic z sieci? Przejdźcie się na dni otwarte do przedszkola, popytajcie swoich znajomych. Może się okazać, że ktoś zrobił robotę za Was i wystarczy tylko złożyć dokumenty.

Koniecznie dowiedzcie się więcej na temat zmian w edukacji. W tym roku dzieje się naprawdę dużo niepokojących rzeczy, więc warto być na bieżąco. Dotyczy to nie tylko rodziców dzieci, które jako pierwsze doświadczą reformy oświaty. Zwróćcie uwagę na to, czego Wasze dzieci powinny się uczyć w przedszkolu, jak wygląda polska edukacja lub jak kadra przedszkolna powinna pomóc Twojemu dziecku w rozwoju.

Alternatywy

Wbrew pozorom „klasyczne” przedszkole nie jest jedynym wyborem. Jest kilka innych dróg rozwoju i edukacji maluchów. Są przedszkola Montessori, w duchu Montessori, przedszkola demokratyczne i waldorfowskie... Naprawdę – jest wiele metod, a to Wy i Wasze dzieci powinniście podjąć decyzję o tym, w jakim przedszkolu zacząć naukę.

Zaangażowany rodzic

Niektóre drogi edukacji angażują mocno rodziców. Pierwsze, co może się Wam skojarzyć przy mówieniu o „wychowaniu przedszkolnym angażującym rodzica” to oczywiście „domowe przedszkole”. Jednak to nie jedyny sposób zaangażowania Was w edukację najmłodszych. Jest ich więcej:

Edukacja domowa – wychowanie do wolności

Edukacja domowa w praktyce

I w końcu – jak zacząć?

Początki w przedszkolu mogą być trudne, zwłaszcza gdy Wasze dzieci nie chodziły wcześniej do żłobka. Oczywiście nie ma reguły, ale nowemu zawsze towarzyszy jakiś stres. Możecie pomóc swoim dzieciom w poradzeniu sobie z nim. Na pewno będzie mu łatwiej jeśli nie zbagatelizujecie tego, że Wasze dziecko się boi lub denerwuje w nowym miejscu. Pomóżcie się mu zaadaptować, najlepiej jeszcze zanim zacznie się nauka, nie tylko w podstawówce.

* wpis powstał we współpracy z portalem Tatento.pl 

social media

Copyright © Zaraz-wracam.pl