Sposoby na efektywną pracę zdalną


Sposoby na efektywną pracę zdalną
Od kilkunastu miesięcy mamy dosyć nietypową sytuację na całym świecie, spowodowaną rzecz jasna epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wywołał on liczne zawirowania w życiu każdego z nas, a jednym z aspektów, w którym najmocniej dostrzegamy różnego rodzaju zmiany, jest sfera zawodowa. Nie wdając się w niepotrzebne szczegóły, musimy tutaj podkreślić jeden istotny element, z którym ma do czynienia niejeden z nas. Jest nim praca zdalna, która nagle pojawiła się w życiu wielu ludzi, wprowadzając niekiedy spore w nim zamieszanie.

Dzisiaj zamierzamy się przyjrzeć bliżej temu zagadnieniu, opisując nie tylko wady i zalety takiej formy realizowania obowiązków zawodowych, ale także zaprezentujemy kilka wskazówek, dzięki którym Twoja praca będzie zauważalnie bardziej wydajna i skuteczna, a jednocześnie mniej czasochłonna. Zapraszam więc do poświęcenia kilku minut na przeczytanie naszego dzisiejszego artykułu.

Wady i zalety pracy zdalnej

Na początek zajmiemy się tym, czym tak naprawdę jest praca zdalna, a potem omówimy sobie jej najważniejsze wady i zalety. Bez tego nie możemy przejść do kolejnego etapu naszego dzisiejszego artykułu.

W sporym uproszczeniu praca zdalna polega na realizowaniu obowiązków zawodowych z dala od fizycznej siedziby przedsiębiorstwa, czy też biura. Oczywiście nie polega ona na służbowych wyjazdach związanych na przykład z nawiązywaniem nowych kontaktów handlowych — nie jest to typowa praca zdalna. Do zilustrowania pracy zdalnej moglibyśmy na przykład przedstawić programistę, który ma do przygotowania odpowiedni fragment programu, na przykład funkcję przypisaną jednemu z przycisków. Ale zamiast codziennego dojeżdżania z domu do pracy, tworzy odpowiedni kod źródłowy na domowym komputerze, uaktualniając jedynie regularnie efekty swojej pracy z centralnym repozytorium kodu źródłowego całości programu znajdującym się na serwerach zatrudniającej go firmy.

Na pierwszy rzut oka takie rozwiązanie wydaje się być bardzo atrakcyjne — w końcu siedzimy w domu i pracujemy, bez konieczności wychodzenia. Ale czy to rzeczywiście są tylko zalety? Tego dowiesz się już za chwilę.

Zalety pracy zdalnej

Największą zaletę pracy zdalnej można z łatwością określić na podstawie własnej intuicji. Jest nią oczywiście możliwość pracowania z domu (lub ewentualnie z dowolnego w gruncie rzeczy miejsca na świecie, jeśli do takiej pracy wystarczy nam komputer z Internetem lub papier i ołówek). Przekłada się to bowiem na wiele innych powiązanych z tym korzyści. Należą do nich między innymi:
 • Brak konieczności dojazdów do pracy. A to oznacza, że w ciągu dnia masz o wiele więcej czasu dla siebie, niezwiązanego z pracą. Na przykład nie musisz wstawać skoro świt, by się przedostać przez zakorkowane miasto tak, by zdążyć punktualnie na ósmą do biura. Nie zwracasz więc uwagi na zatłoczone chodniki, brak wolnych miejsc w tramwaju lub w metrze, czy też problemy z zaparkowaniem samochodu (gdy już pokonasz miejskie korki w godzinach szczytu) na parkingu pod pracą.
 • Brak powrotów z pracy. Czyli nie interesują Cię opisane powyżej aspekty, a do tego dochodzi jeszcze choćby odbieranie dzieci z przedszkola, popołudniowe zakupy i tak dalej. Pracując w domu, nie musisz odebrać dziecka zawsze o 16:30, czyli w godzinach największego ruchu. Możesz wyjść z domu o 14:00 i za pół godziny być już z powrotem — czyli wybrać czas najmniejszego natężenia ruchu w mieście.
 • Brak wydatków na pranie odzieży, zakupy nowej, czy też jedzenie obiadów na mieście. Pracując w domu, możesz ubrać się w znoszony dres, a obiad ugotować sobie samemu ze składników, jakie już masz. Zakupy też możesz zrobić o tej porze, w jakiej Ci wygodnie.
 • Możliwość lepszej koncentracji na zadaniu. Nie rozpraszają Cię plotki, śmiechy współpracowników, co chwilę wchodzący szef z pretensjami i inne tego typu sytuacje.

Wady pracy zdalnej

Oczywiście praca w domu ma także swoje wady. Do najważniejszych z nich bez wątpienia należą:
 • Praca w domu. Choć może brzmieć to nieco paradoksalnie, ale praca wykonywania w domu może być dość kłopotliwa. Przede wszystkim musisz mieć dla siebie odpowiednie pomieszczenie, biurko i komputer (jeśli go potrzebujesz). Najlepiej, żeby był to osobny pokój, do tego zamykany. Niestety praca zdalna wygląda w rzeczywistości zupełnie inaczej, niż na reklamach — nie da się wydajnie pracować, leżąc sobie na dywanie z laptopem, odwiedzając kasyno online by pograć w gry na pieniądze i gawędząc przy tym ze znajomym przez telefon.
 • Nienormowany czas pracy. O ile w biurze spędzasz z reguły czas od 8 do 16, o tyle pracując w domu często będzie się zdarzać, że przepracujesz faktycznie więcej, niż 8 godzin. 
 • Konieczność zajmowania się wieloma domowymi rzeczami. Nawet jeśli sobie przyrzekniesz, że nie będziesz się rozpraszać niczym podczas pracy, to w rzeczywistości jest to zupełnie nierealne. Naczynia w zmywarce, pranie do powieszenia, pies domagający się uwagi, dzieci, które rozrabiają za ścianą, ktoś pukający do drzwi, dzwoniący telefon... tego typu rzeczy zdarzają się nagminnie.
 • Problemy z koncentracją. Jeśli nie jesteś w sytuacji, kiedy to wszyscy domownicy opuszczają dom z samego rana i wracają po południu, to niestety będziesz mieć problem z zapewnieniem sobie odpowiedniej dozy koncentracji i ciszy.

Jak więc poprawić wydajność pracy zdalnej?

Tutaj wiele zależy od specyfiki Twojej pracy i otoczenia. Ale ogólne reguły są na tyle uniwersalne, że mogą się przydać każdemu.

 • Zadbaj o swoje warunki pracy. Upewnij się, że masz sprawny komputer z dobrej jakości monitorem (i znów — jeśli pracujesz przy komputerze), wygodny fotel, duże biurko z łatwym dostępem do wszystkich niezbędnych akcesoriów i materiałów.
 • Pomieszczenie, w jakim pracujesz, powinno być dobrze wentylowane, mieć dobre światło (najlepiej słoneczne) i być dobrze wyciszone.
 • Upewnij się, że nic Cię nie rozprasza. Wyłącz telewizor, telefon, pozamykaj okna tak, by nie słyszeć hałasu ulicznego, nie wpuszczaj zwierzęcia do pokoju... albo zamknij drzwi pomieszczenia tak, by się odizolować od wszystkiego.
Te rady wydają się być trywialne, ale zdziwiłbyś się, wiedząc, jak mało osób się do nich stosuje — a są naprawdę skuteczne!

instagram

Copyright © Zaraz-wracam.pl