Najdroższe igrzyska olimpijskie w historii

Olipiada Pixabay
Olimpiada to ten moment wypadający raz na cztery lata, kiedy to fani sportu z całego świata wręcz wstrzymują oddech i z napięciem obserwują zmagania najlepszych sportowców w wielu różnych dyscyplinach, zarówno indywidualnych, jak i zespołowych.
Oczywiście na ekranie telewizorów zawsze wszystko wygląda wspaniale - od ceremonii otwarcia poprzez rywalizację trwającą wiele dni, aż do zamknięcia igrzysk. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jakie koszty wchodzą w grę dla organizatorów tak gigantycznej imprezy? Z pewnością nie - zatem od razu mówimy, że nie są to sumy, które można jednorazowo wygrać, grając w bezpłatne gry hazardowe lub na prawdziwe pieniądze i z jackpotem, ale o wiele wyższe!

Które igrzyska olimpijskie były najdroższe?

Dziś zaprezentujemy Ci więc zestawienie kilku najdroższych igrzysk olimpijskich w historii - jesteśmy pewni, że zaprezentowane przez nas kwoty Cię naprawdę zaskoczą!

Moskwa, 1980 rok

Pierwszymi nowożytnymi igrzyskami olimpijskimi, o których można powiedzieć, że naprawdę pochłonęły konkretne sumy na przygotowania, była olimpiada moskiewska w 1980 roku. Związek Radziecki pod uzyskaniu prawa do ich organizacji w 1974 roku poświęcił aż sześć lat na to, by wszystko zapięte było na ostatni guzik. I rzeczywiście, rozmach organizacyjny zaskoczył wszystkich, zarówno oficjeli, jak i sportowców, zatem cel propagandowy został osiągnięty.

Według różnych źródeł organizacja igrzysk w 1980 roku pochłonęła od 1,8 do 2,5 miliarda dolarów. Jeśli ktoś uważa, że nie są to jeszcze duże pieniądze, to warto pamiętać o dwóch rzeczach - są to kwoty po kursie z 1980 roku, kiedy to dolar amerykański miał znacznie wyższą wartość, niż obecnie, plus doszła jeszcze do tego inflacja. Dla porównania, kolejna edycja igrzysk olimpijskich zorganizowana w 1984 w Los Angeles kosztowała około czterech razy mniej.

Seul, 1988 rok

W 1988 roku mieliśmy kolejną olimpiadę o propagandowym wydźwięku. Korea Południowa także chciała zademonstrować światu, że potrafi zorganizować imprezę o skali ogólnoświatowej i do tego na najwyższym poziomie. Koszt całych igrzysk olimpijskich przekroczył cztery miliardy dolarów amerykańskich, z czego największą część pochłonęła budowa odpowiedniej infrastruktury - czyli stadionów, dróg, dworców kolejowych, ośrodków zakwaterowania dla sportowców i innych obiektów niezbędnych do tak ogromnej imprezy. Wystarczy tylko wspomnieć, że koszty dotyczące samych zawodów sportowych okazały się być mało znaczącym ułamkiem, jako że wyniosły zaledwie 33 miliony dolarów.

Barcelona, 1992 rok

Hiszpanie nie musieli nikogo przekonywać za pomocą mechanizmów propagandowych, ale jednak zorganizowane przez nich igrzyska olimpijskie okazały się być niezwykle kosztowne. Wszystko dlatego, że kandydatura Barcelony została wysunięta niejako pośpiesznie i bez wcześniejszych przygotowań. Nikt też nie dawał temu hiszpańskiemu miastu większych szans na wygraną. Jednak decydenci zasiadający na najwyższych stołkach mieli najwyraźniej już dosyć rywalizacji czysto propagandowej - przypomnijmy, że poprzednie trzy olimpiady to kolejno Moskwa w 1980 roku (czyli ZSRR), Los Angeles w 1984 (czyli Stany Zjednoczone) oraz Seul w 1988 roku (Korea Południowa). W efekcie tego zdecydowali się na wybór właśnie Barcelony.

Dla Hiszpanów decyzja ta okazała się być sporym zaskoczeniem, bo oznaczała ona, że będzie trzeba w krótkim czasie wybudować mnóstwo obiektów sportowych i całej infrastruktury, której w Barcelonie i ogólnie całej Katalonii zwyczajnie brakowało. W efekcie doszło do tego, że przy tak gorączkowym tempie prac nastąpił gwałtowny wzrost cen dosłownie wszystkiego, co tylko się dało... rezultaty były zaskakujące dla wszystkich, bowiem po zakończeniu igrzysk i podsumowaniu kosztów okazało się, że cała impreza kosztowała grubo ponad 9 miliardów dolarów amerykańskich, co dało Barcelonie bezdyskusyjnie pierwszą pozycję na liście najdroższych igrzysk olimpijskich w historii. Ale nie na długo.

Ateny, 2004 rok

Kolejnym gigantycznym skokiem wydatków na organizację mogły pochwalić się igrzyska organizowane przez Greków. W zasadzie cały kraj skupił się na przygotowaniach do olimpiady letniej w 2004 roku, co doskonale nakręcało koniunkturę i gospodarkę tego kraju przez łącznie 6 lat. Grecy udowodnili całemu światu, że choć nie są zbyt dużym państwem, to jednak potrafią przygotować z niesamowitym rozmachem imprezę o skali ogólnoświatowej, jednak naprawdę gigantycznym kosztem przekraczającym 15 miliardów dolarów.

Jednak miało to swoje negatywne strony. Wielu ekspertów z dziedziny ekonomii uważa, że skala przygotowań i przestawienie w zasadzie całej gospodarki na tryb „olimpijski” spowodowały poważną zapaść Grecji już kilka lat później i związany z tym kryzys, z którego tej kraj nie potrafi się podnieść do dziś.

Pekin, 2008 rok

Chińczycy po raz pierwszy w historii otrzymali prawo do organizacji igrzysk olimpijskich i skorzystali z niego w naprawdę imponujący sposób. Dokonali przygotowań na gigantyczną wręcz skalę, obejmującą mnóstwo nowych obiektów sportowych oraz infrastruktury drogowej, kolejowej i lotniczej w całym w zasadzie kraju. Koszty także okazały się być niebagatelne i przekroczył kolejną kosmiczną sumę, czyli 40 miliardów dolarów.

Jednak w odróżnieniu od wszystkich pozostałych wymienionych przez nas dzisiaj państw organizujących olimpiady, wybudowane przez Chińczyków obiekty nie zostały zapomniane zaraz po zakończeniu igrzysk, ale pełnią istotną rolę w codziennym życiu mieszkańców tego kraju - zatem była to zdecydowanie inwestycja w rozwój i poprawę życia ludzi, a nie tylko na pokaz, jak to bywało do tej pory.

Soczi, 2014 rok

Na pierwszym miejscu listy najdroższych igrzysk olimpijskich znajduje się z pewnością zaskakująca pozycja, jaką jest Soczi. Pozycja ta jest zaskakująca głównie dlatego, że miasto to było w odróżnieniu od wszystkich pozostałych miast opisanych w naszym artykule organizatorem igrzysk zimowych, a nieletnich. A teoretycznie rzecz biorąc olimpiada zimowa wymaga znacząco mniej nakładów od letniej. Jednak organizacja igrzysk zimowych w Soczi była oczkiem w głowie prezydenta Rosji, Władimira Putina, który już od 2000 roku nakazywał inwestowanie w ten ośrodek sportowy i rozbudowę jego infrastruktury. Powstało tutaj nawet specjalne casino online, gdzie każdy nowy gracz na starcie otrzymuje darmowe free spiny bez depozytu oraz tradycyjne kasyna, z myślą o sportowcach i kibicach. W końcu prawo organizacji olimpiady Soczi otrzymało w 2007 roku i od tego momentu prace ruszyły pełną parą.

Co ciekawe, całkowity koszt organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2014 wyniósł 51 miliardów dolarów, z czego aż jedną piątą kosztowało wybudowanie specjalnej drogi (podwójnej, w celu uniknięcia korków dojazdowych) z miejscowości Adler nieopodal Soczi do popularnego ośrodka sportów zimowych, Krasnaja Poljana. Sama droga liczyła sobie nieco ponad 20 kilometrów, ale została wytyczona w bardzo trudnym do przebycia górskim terenie, a do jej wybudowania niezbędne było wydrążenie wielu tuneli i zbudowanie licznych mostów oraz estakad.