Jak zaplanować wyjazd z dziećmi w Polsce i zagranicą?

Jak zaplanować wyjazd z dziećmi
Któż z nas nie lubi odkrywać nowych i zapierających dech w piersiach miejsc? Sami należymy do osób, których nowe podróże niesamowicie relaksują i napędzają do działania. Dzięki wyjazdom poznajemy piękno otaczającego nas świata, a także spotykamy mnóstwo niesamowitych ludzi na swojej drodze.


Jak zaplanować wyjazd z dziećmi i na co zwrócić uwagę?

Przed obraniem kierunku naszego wyjazdu trzeba się zastanowić przede wszystkim nad miejscem, które chcemy zwiedzić. Musimy być zdecydowani, czy ruszamy na wojaże po kraju, w którym mieszkamy, czy może planujemy podróż poza granice bowiem od tego zależy nasze przygotowanie.
Podczas podróży z dziećmi, gdzie w grę wchodzi nocleg i wyżywienie, powinniśmy tę kwestię mocno przemyśleć pod kątem dopasowania. Ważna jest przede wszystkim wielkość pokoi, w których będziemy mieszkać przez cały nasz pobyt. Warto, aby były one dość przestronne i posiadały wszelkie udogodnienia dla najmłodszych jak np. dostawkę lub łóżeczko turystyczne, nocnik ewentualnie nakładkę na sedes czy wanienkę dla maluszków. Wiadomo, że im starsze dzieci, tym kwestie dodatkowego wyposażenia są nie aż tak istotne, ale powinniśmy wybierać za każdym razem miejsca, gdzie warunki są nie gorsze niż mamy na co dzień. 

Wyżywienie to również ważna kwestia przy planowaniu podróży. O ile opcja śniadań zazwyczaj wliczona jest w koszt noclegu tak, obiady, kolacje czy inne formy wyżywienia nie zawsze. Warto pytać o pakiety w hotelach lub wybierać opcję all inclusive, która jest bardzo wygodna dla wszystkich członków rodziny.

Atrakcje w formie placu zabaw na powietrzu lub kącika z zabawkami i przyborami do rysowania wewnątrz to także kwestia, jaka powinna być brana pod uwagę. Dodatkowym atutem są również animacje, szczególnie w hotelach zagranicznych, które stanowią świetną rozrywkę dla dzieci w każdym wieku.

Miejsca przyjazne rodzinom z dziećmi to swojego rodzaju komfort na wyjazdach. Oprócz przestronnych pokoi, wyżywienia i atrakcji, kluczową rolę odgrywa także podejście personelu do najmłodszych gości, bo nie ukrywajmy, ale nie zawsze bywa kolorowo. Jedna sytuacja potrafi zmienić uśmiechnięte dziecko w płaczącego i marudnego malucha, więc ważne jest aby odpowiednie podejście pracowników wybranego miejsca pozwoliło szybko zażegnać kryzys niż go jeszcze bardziej pogłębić ;-)

Nie tylko sam wybór miejsca czy pakowanie może spędzić nam sen z powiek. Dodatkowe dokumenty, które bywają niezbędne nie tylko w Polsce, ale także w różnych częściach świata powodują czasami stres, a przecież wystarczy odpowiednie przygotowanie, aby nasza podróż odbyła bez przykrych niespodzianek i pozostała w pamięci na długie lata.

Dokumenty

W przypadku wyjazdów po naszym kraju nie potrzebujemy dodatkowych dokumentów prócz tak naprawdę dowodu osobistego, który potwierdzi naszą i naszych dzieci tożsamość. Podczas wycieczek rodzinnych powinniśmy jednak pamiętać o zabraniu ze sobą książeczki zdrowia, szczególnie dla dzieci lub innych dokumentów medycznych jeśli tego wymaga od nas stan zdrowia. 
Podczas zagranicznych wyjazdów, szczególnie do któregoś z krajów Unii Europejskiej, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o karcie EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Jest to bezpłatnie wyrabiany dokument, który upoważnia nas w razie konieczności do skorzystania z publicznej opieki zdrowotnej kraju, w którym aktualnie przebywamy. Karta ważna jest 3 lata. Wniosek o wydanie karty można pobrać ze strony NFZ- |KLIK|

W przypadku wakacji za granicą w niektórych krajach konieczny jest także paszport. Pamiętajcie, że bez względu na wiek dziecka, musi ono go posiadać. Wyrobienie paszportu, to w zależności od okresu, od 2 do 4 tygodni, koszt 140 zł dla osoby dorosłej i 30 zł za dziecko. Z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny za paszport dla dziecka zapłacisz 15 zł

Wniosek o wydanie paszportu dla osoby dorosłej- |KLIK|
Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka- |KLIK|

Kraje, gdzie nie jest wymagany paszport- stan na 2019 rok.
Albania, Andora, Austria, Belgia, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czarnogóra, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Gibraltar, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Macedonia, Malta, Mołdawia, Monako, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, San Marino, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Watykan, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, Wyspy Owcze.

Kraje, gdzie wymagany jest paszport i niekiedy wiza- stan na 2019 rok.
Albania, Chiny, Czarnogóra, Dominikana, Dubaj, Egipt, Etiopia, Gruzja, Indie, Indonezja, Izrael, Jamajka, Jordania, Katar, Kenia, Kostaryka, Kuba, Macedonia, Madagaskar, Malediwy, Maroko, Mauritius, Meksyk, Oman, Panama, Sri Lanka, Tajlandia, Tanzania, Tunezja, Turcja, Wielka Brytania, Wyspy Zielonego Przylądka, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Gdybyśmy nie wiem jak się starali, to podczas wyjazdów musimy liczyć się z nieprzewidzianymi i niezbyt przyjemnymi niespodziankami jakimi bywają różnego typu dolegliwości. Warto zawsze mieć przy sobie wszelkiego rodzaju środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, a także coś na biegunkę dla dzieci i dorosłych. Jeśli wybieramy się w miejsce gdzie jest woda lub lasy warto spakować ze sobą środki przeciw komarom i kleszczom, a także maści na ukąszenia. Przy dzieciach must have to oczywiście plastry opatrunkowe i środek, który przemyje wszelkiego rodzaju rany. My zabieramy zawsze ze sobą także termometr, inhalator z solą fizjologiczną oraz probiotyki. Bardzo ważne jest także wykonanie wszystkich szczepień z Kalendarza Szczepień Ochronnych, oczywiście jeśli nie istnieją żadne przeciwwskazania.
Natomiast jeśli wybieramy się poza granicę kraju powinniśmy mieć na uwadze dodatkowe szczepienia ochronne, które w niektórych krajach są wręcz obowiązkiem regulowanym na podstawie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych. Takie szczepienia są wymagane w krajach z Afryki i Ameryki Południowej i dotyczą m.in. żółtej febry. Dokumentem, który potwierdza przeprowadzenie szczepienia jest Międzynarodowa Książeczka Szczepień i jest ona bardzo ważna.

W zależności od sytuacji panującej w kraju, do którego się wybieramy lub w określonym regionie tego kraju, zalecone przez lekarza szczepienia mogą dotyczyć następujących chorób:
 • żółta gorączka (zwana także żółtą febrą)
 • dur brzuszny
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A
 • choroby meningokokowe
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • japońskie zapalenie mózgu
 • wścieklizna

Które kraje wymagają obowiązkowych szczepień
Angola, Burundi, Gabon, Ghana, Gujana Francuska, Gwinea Bissau, Niger, Mali, Liberia, Demokratyczna Republika Konga, Kongo, RPA, Sierra Leone, Surinam, Togo i Wybrzeże Kości Słoniowej.

Miejsce wyjazdu i atrakcje

Podróżując po Polsce jesteśmy w stanie zaplanować sobie tak wyjazd, aby jak najwięcej zwiedzić lub wypocząć. W sieci dostępne są bazy noclegowe, które oferują nie tylko pakiety w hotelach, ale także budżetowe noclegi, które zależne są tylko od zasobności naszego portfela. Wyżywienie możemy wykupić w pakietach tam, gdzie nocujemy lub jeśli mamy taką chęć, wychodzić wspólnie do restauracji. Dzięki podróżowaniu samodzielnie mamy możliwość na zmianę planów czy wydłużenie pobytu, a przejazd autem jest komfortowy dla wszystkich członków rodziny, dzięki wygodnym postojom. Nie ma także problemu z barierą językową, co jest plusem dla osób, które nie mówią biegle w obcym języku.

Polecane kierunki wyjazdów dla całych rodzin w kraju:
 • Mazury
 • Bieszczady
 • Trójmiasto
 • Tatry
I nie tylko. Poniższe zdjęcia przedstawiają m.in. Kraków, rzekę Białkę (dopływ Dunajca), Zamek w Czorsztynie i Wieliczkę.

Wawel
rzeka Białka
zamek w Czorsztynie
kopalnia soli w Wieliczce
Chcąc jednak zwiedzić miejsca znajdujące się poza granicami naszego kraju, powinniśmy przemyśleć kraj, jaki pragniemy zwiedzić oraz atrakcje, jakie chcemy mieć zawarte podczas urlopu.

Podróżując z dziećmi chcemy zaspokoić ich potrzeby nie tylko dotyczące noclegów i wyżywienia, ale także zagwarantować przede świetną zabawę. Warto wtedy wybrać sprawdzone biuro podróży, aby mieć pewność, że wyjazd będzie udany, a nasz wypoczynek komfortowy pod każdym względem- myślę, że tutaj warto polecić ofertę biura ITAKA.

Podczas podróży z dzieciakami rozsądnie wybrać opcję all inclusive, która oznacza, że w cenie wycieczki oprócz noclegu oraz pełnego wyżywienia wliczone są również wszelkie inne usługi świadczone przez hotel. To przede wszystkim wygoda dla wszystkich i co najważniejsze koszt jest bardzo atrakcyjny, a cała rodzina bez stresu i obaw może korzystać ze wszystkich udogodnień. Dla dzieci warto także wybrać ciekawy dodatek bezpieczeństwa, np taki, jaki posiada ITAKA Smyk.

Polecane kierunki wyjazdów dla całych rodzin poza granice kraju:
 • Grecja, np Zakynthos
 • Grecja, wyspa Kos
 • Hiszpania, np Costa Brava
 • Hiszpania, np Majorka
 • Tunezja, np Djerba
 • Tunezja, np Monastir
 • Cypr, np PafosA to tylko kilka wspaniałych miejsc, które warto odwiedzić rodzinnie. Oczywiście warto przed podjęciem decyzji o podróży do danego kraju, zorientować się jakie panują tam zasady, czy jest bezpiecznie pod względem zagrożenia wojną lub epidemią i co warto zwiedzić przy okazji wypoczynku.